Leśny Witeź pod Łęczycą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Leśny Witeź pod Łęczycą

Lubomira, Jantar, Kuźbior – pod tymi prasłowiańsko brzmiącymi imionami ukrywa się starszyzna grupy rekonstrukcji historycznej „Leśny Witeź”. Wracają do korzeni.
Lubomira, Jantar, Kuźbior – pod tymi prasłowiańsko brzmiącymi imionami ukrywa się starszyzna grupy rekonstrukcji historycznej „Leśny Witeź”. Wracają do korzeni. Szukają informacji o początkach i prapoczątkach Słowiańszczyzny, a w szczególności Państwa Polskiego. Na podstawie dostępnych źródeł starają się odtwarzać wygląd i styl życia Słowian – od czasów pierwszych wzmianek w bizantyjskich kronikach o Antach i Sklawenach po pierwszych Piastów. Są wśród nich nauczyciele, pedagodzy, politolodzy, farmaceuci, informatycy, studenci, w różnym wieku (od 17 do 45 roku życia). Spotykają się od 4 lat, łączy ich wspólna pasja – odkrywanie pradziejów Słowiańszczyzny. – Wszystko zaczęło się od obchodów Nocy Kupały, na które pojechałam 7 lat temu i po raz pierwszy spotkałam grupę rekonstrukcji historycznej z Warszawy. Zafascynowały mnie ich stroje i opowieści. Pomyślałam, że przecież w Łodzi też możemy tworzyć taką społeczność, zwłaszcza że od dzieciństwa interesuję się historią i archeologią – wspomina Liliana Misiak-Kuźbik.

Nie wchodzą w tematy wiary pogańskiej, ale dostrzegają, jak duży wpływ na rozwój historii i kultury Słowian miały ludy ościenne. W swoich szeregach mają osoby odtwarzające stroje Finów, Bałtów, Prusów. Obowiązuje tylko jedna zasada: w grupie nie ma Wikingów, którzy są tak popularni, a wręcz modni wśród „rekonstruktorów” w Polsce. Każda osoba w grupie ma swój ulubiony region i ubiera się zgodnie z tamtejszą modą. Stroje wykonywane są oczywiście ręcznie – Stosujemy len, wełnę, niewielkie obszycia, mankiety czy aplikacje z jedwabiu, który w tamtej epoce był bardzo drogi. Robimy ozdoby, hafty, krajki – dodaje Liliana.

Słowiańska drużyna jest bardzo otwarta i pokojowo nastawiona do „przybyszów”. Szczególnie chętnie przyjmą do swojego grona pasjonatów, którzy chcieliby odtwarzać kulturę materialną Madziarów lub Awarów. W jej szeregach znajdują się głównie rzemieślnicy, choć jest i sekcja łucznicza, gotowa w każdej chwili sięgnąć po własnoręcznie wyrabiany oręż. Zresztą nazwa grupy „Leśny Witeź”, czyli wojownik, zobowiązuje także do odtwarzania słowiańskiego uzbrojenia. 

 – Współpracujemy z Fundacją Instytut Działań Twórczych, dzięki czemu możemy realizować projekty ze środków krajowych i unijnych. Jeździmy po całym kraju na festiwale, np. do Kutna na Odyseję Historyczną. Organizujemy warsztaty rzemiosła, pokazy tkania gotowania czy słowiańskich obrzędów. Jest to świetny sposób oderwania się od pracy, od tego za czym gonimy na co dzień – wyjaśnia Lena Kurpeta.

„Leśny Witeź” specjalizuje się także w popularyzacji dawnych i ponadczasowych gier, takich jak Kubb, Klipa, Gra w Chorągwie, Krąg Zdrady. Z tej fascynacji sportami przodków zrodził się festiwal „Gry i zabawy antyku i średniowiecza”. Przez cały weekend 5-6 września w skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku (Oddział Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi) nieopodal Tumu będą spotykać się miłośnicy średniowiecznych przyjemności i form relaksu. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak wyglądało życie w tamtej epoce i zasmakować rozrywek, którym Słowianie hołubili w czasach pokoju. Przyjadą też grupy rekonstrukcji historycznej z Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy, Rumunii i Włoch, które pokażą gry i zabawy popularne na ich terenach. Jednak w całym obozowisku będzie rządził Kubb! Choć ta plenerowa gra wywodzi się ze Skandynawii, to jednak podbiła serca słowiańskich rekonstruktorów. „Leśny Witeź’ wraz z wolontariuszami z ZSP nr 3 w Łodzi zadbają o rozrywkę i dobre humory uczestników festiwalu. Impreza jest bezpłatna. – Drewno, słoma dostępne dla wszystkich. Gospodarzem naszym jest „Oberża na Progu Tumu”, gdzie można zakupić smaczne posiłki i dobre piwo – zapewniają organizatorzy.

Program

05.09.2015 – sobota

11.00-12.00    Oficjalne otwarcie festiwalu, prezentacja przybyłych drużyn, prezentacja programu.

12.00-20.00    Prezentacja zasad gry w Kubba dla publiczności     II ogólnopolski turniej gry w KUBBA.

I i II etap eliminacji rozgrywki na 2 boiskach

Turniej Gry w KUBBa między szkołami w Łodzi i w Łęczycy     

Przedstawienie gier i zabaw dla dużych i małych  z krajów Wielka Brytania ("Cnapan", "Circle of Treachery", "The Turf Game”), Włochy (Castellone, Pisticchio)

Ukraina (Rzucanie gwoździ do celu, przeciąganie liny, Blind Man’s Bluff)  Rumunia z różnych okresów historycznych oraz historyczne gry planszowe.       

17.00   Konkurs kulinarny na najlepszą historyczną potrawę          

18.00   Gry i zabawy plebejskie

20.00   Pokaz Tańca z Ogniem „Fire Show”

06.09.2015 – niedziela

11.00-15.30

Prezentacja zasad gry w Kubba dla publiczności 
II ogólnopolski turniej gry w KUBBA.

Półfinał rozgrywek oraz Wielki Finał

Turniej Gry w KUBBa dla całych rodzin    

Przedstawienie gier z krajów Wielka Brytania, Włoch,

Ukraina, Rumunia z różnych okresów historycznych oraz historyczne gry planszowe      

11.00-13.00    Turniej Łuczniczy      

16.00   Uroczyste wręczenie nagród i zamknięcie festiwalu

Szczegółowy program imprezy dostępny na www.instytutdt.pl oraz www.lesnywitez.pl

Łęczycka Zagroda Chłopska

Adres

Łęczycka Zagroda Chłopska
Kwiatkówek 26a