Okiem Hirszenberga | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Okiem Hirszenberga

Galeria Ben Uri w Londynie, która wypożyczyła Muzeum Miasta Łodzi i Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu pięć prac do wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”, zaproponowała w maju zakup trzech prac autorstwa Samuela Hirszenberga.
Już niebawem w Pałacu Izraela Poznańskiego pojawią się unikatowe, związane z Łodzią i regionem, prace najstarszego z braci Hirszenbergów: „Lutomiersk
o zmierzchu" (olej na płótnie), ,,Inowłódz" (akwarela) oraz ,,Szkic siedmiu postaci" (rysunek). 

Ciekawy jest fakt, że te oraz inne prace przekazał Galerii Ben Uri (wtedy pod nazwą Bezalel Ben Uri, jako filia Bezalel w Jerozolimie – słynnej szkoły, której wykładowcą był Samuel Hirszenberg) - Leopold Pilichowski, wybitny malarz związany z Łodzią i przyjaciel artysty.
Dzieła te - wybitne przykłady twórczości łódzkiego twórcy, które trafią do kolekcji najcenniejszych obiektów Muzeum Miasta Łodzi, będą symbolicznym powrotem obrazów do miejsca ich właściwego przeznaczenia i staną się kolejnym elementem scalania ocalałej spuścizny kulturowej miasta. Dodatkowym atutem jest fakt, że obraz z Lutomierska oraz szkic rysunkowy zostały do celów wystawy o braciach  poddane konserwacji wraz ze stylową ramą, co podnosi ich atrakcyjność i wartość.

Muzeum Miasta Łodzi jest obecnie w posiadaniu unikatowej kolekcji prac Samuela Hirszenberga w Sali Jadalnej („Wjazd”, „Pożegnanie”, „Kobieta z owocami” oraz „Muza” – wszystkie prace pochodzą z 1903 r.), obrazu „Jerozolima” z 1908 r., trzech dzieł artysty zachowanych z dawnego wyposażenia malarskiego Sali Balowej Pałacu Izraela Poznańskiego: „Pastorale/Akt kobiecy/Laura”, „Pastorale/Akt kobiecy” (zakupiony w 2016 roku dzięki wsparciu UMŁ kwotą 45.000 PLN), „Dziewczyna z nenufarem”, „Pastorale/Pasterz” (depozyt Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz  jednej z wcześniejszych prac – „Sceny w salonie” (depozyt MMŁ z kolekcji prywatnej). Muzeum pokazuje też w swoich zabytkowych wnętrzach inne znakomite obrazy Samuela i jego młodszego brata Leona ze zbiorów własnych oraz depozytu Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zachowane dziedzictwo malarza rodziny Poznańskich i Silbernsteinów było powodem do stworzenia trzyletniego projektu ,,Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" w okresie 2015-2017.

Kategoria

Muzea