Rzemiosła dawnej Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Rzemiosła dawnej Łodzi

Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które tuż po wojnie dały początek rodzinnemu zakładowi przy ul. Więckowskiego 4.
Rzemiosła dawnej Łodzi – historia jednej rodziny
 
Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które tuż po wojnie dały początek rodzinnemu zakładowi przy ul. Więckowskiego 4. Jego historię będzie można poznać dzięki wystawie „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego” w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 maja, o godz. 18.00. 
 
Krajobraz włókienniczej Łodzi to nie tylko wielkie fabryki, ale także małe, rodzinne zakłady rzemieślnicze. Wystawa przybliży historię pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4 w Łodzi, założonej w 1958 roku przez Tadeusza i Cecylię Potrzebowskich.  
Ekspozycja podzielona na dwie części przedstawi wnętrze niewielkiego zakładu rzemieślniczego. W pierwszej części zebrano urządzenia, które tuż po wojnie Tadeusz i Cecylia Potrzebowscy znaleźli porzucone w swoim pierwszym mieszkaniu oraz te, które w późniejszych latach udało im się dokupić. Znajdziemy tu przedwojenne maszyny hafciarskie, w tym unikatowy trójgłowicowy automat do haftowania firmy Würker. Urządzenie to działa w oparciu o zapis wzoru na taśmie perforowanej (podobnie jak w mechanizmie żakardowym). Data i numer seryjny świadczą, że jest to jeden z pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez tą niemiecką firmę. Poza pokaźnym automatem, w tej części wystawy zobaczyć będzie można również przypominającą dziecięcą zabawkę, ręczną maszynkę do rysowania szablonów. Wygląd pomieszczenia odtworzono na podstawie rodzinnych wspomnień. W drugiej części ekspozycji prezentowany będzie przedwojenny wzornik hafciarski firmy Würker oraz księga wzorów stworzona przez rodzinę Potrzebowskich. Znajdą się tu także przykłady gotowych realizacji hafciarskich, w tym chusta z motywem kwiatowym – praca dyplomowa jednej z uczennic pracujących w zakładzie. Uzupełnieniem wystawy będą pamiątki i zdjęcia przekazane przez córki Tadeusza i Cecylii Potrzebowskich. 
 
Pracownia haftu, w której pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich działała do końca lat 80. ubiegłego wieku. Odtworzone w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, wnętrza zakładu staną się nie tylko retrospekcją dawnych rodzinnych pracowni i realiów życia łódzkich rzemieślników, ale także miejscem pokazów artystycznego haftu maszynowego oraz spotkań z córkami założycieli – Krystyną i Urszulą oraz uczennicą Cecylii – Haliną Skrzypek. Uczestnicy będą mieli szansę poznać tajniki powstawania haftu maszynowego, od stworzenia wzoru po końcowy rezultat pracy. Jednak przede wszystkim będą mogli wysłuchać opowieści o losach małego, rodzinnego zakładu i trudzie jaki wkładano w jego utrzymanie. W swoim założeniu wystawa poprzez odwołanie do wspomnień i losów jednej rodziny, ukaże szerszy kontekst historii powojennego łódzkiego rzemiosła. 
 
Kuratorem wystawy jest Anna Dąbrowicz. 
Wystawę w domku nr 4 Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej będzie można zwiedzać do 29 października br. 
 
Program wydarzeń towarzyszących:
Oprowadzania kuratorskie i pokazy haftu:
20.05.2017 r. (sobota) godz. 18.00
10.06.2017 r. (sobota) godz. 13.00 
22.07.2017 r. (sobota) godz. 13.00 
26.08.2017 r. (sobota) godz. 13.00 
30.09.20017 r. (sobota) godz. 13.00 
21.10.2017 r. (sobota) godz. 13.00 
 
Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Sztandarowo niestandardowo
Dotyczące historycznych ról i znaczeń „sztandaru” - nie tylko jako nośnika pewnych treści 
i haftowanych  ornamentów, ale też znaku identyfikującego określoną wspólnotę, społeczność, stowarzyszenie, szkołę, a także cały naród. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z haftowanymi sztandarami z kolekcji Muzeum. Uczestnicy, inspirując się sztandarami, stworzą wspólnie projekty sztandarów dla swoich klas czy szkół, używając niestandardowych materiałów.
Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.).