Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W tym roku mija 50. rocznica tragicznej i przedwczesnej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tego powodu 2019 rok UNESCO ogłosiło rokiem najsłynniejszego polskiego muzyka i kompozytora jazzowego, a w piotrkowskim Centrum Idei Ku Demokracji odbył się wyjątkowy koncert…
Znakomite efekty przynosi współpraca Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku z Piotrkowską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem Ewy Izydorczyk-Grzelak. Podczas koncertu „Moniuszkowcy Moniuszce w 200. rocznicę urodzin” publiczność mogła usłyszeć nowy program, w którym zaprezentowano kompozycje autorstwa nie tylko ojca polskiej opery narodowej.
RECENZJA. Już dawno biblioteki przestały być jedynie wypożyczalniami książek, a stały się centrami kultury. Organizują spotkania z pisarzami, projekcje filmów i dyskusje z reżyserami, warsztaty i konkursy literackie i plastyczne – możliwe inicjatywy ogranicza jedynie wyobraźnia, bo i z brakiem funduszy można sobie jakoś poradzić. O płycie "Zawierszowani" pisze Bogdan Sobieszek.
WYWIAD. Leśmian to inna poetyka, z mojego punktu widzenia pozwalająca sięgnąć po bardziej psychodeliczne środki wyrazu. Tuwim bardziej osadza nas, mimo wszystko, w pewnym konkrecie – mówi Agnieszka Kowalska-Owczarek z zespołu Agnellus. Rozmawia Łukasz Kaczyński.
Kochasz muzykę rytmiczną? Marzysz o poznaniu i posłuchaniu jazzmanów z Nowego Jorku? Michał Urbaniak, światowej klasy skrzypek, kompozytor, saksofonista, zaprasza na XIII edycję Urbanator Days
Rozmowa z Kaludi Kaludovem, światowej sławy tenorem.
Grono ludzi ze złotym uchem powiększyło się o kolejne nazwiska wspaniałych artystów i producentów. Podczas sobotniej gali Festiwalu Soundedit statuetki otrzymali Stanisław Sojka, Mick Harvey, Craig Leon i Steve Albini. Następnego dnia laur odebrał Jan Borysewicz.
Aleksandra Kurzak, gwiazda MET i pierwsza Polka, która podpisała kontrakt z wytwórnią DECCA, oraz wiedeńska Morphing Chamber Orchestra, nowojorska formacja tańca współczesnego Parsons Dance, włoski gitarzysta Pietro Ballestrero i debiutancki koncert jego trio, spektakl Teatru STU z muzyką m.in. Elżbiety Adamiak, Romualda Lipko i Seweryna Krajewskiego, ikony i akwarele Danyło Mowczana - to kilka wydarzeń, które układają się w program 15-lecia Europejskiego Centrum Kultury "Logos" w Łodzi. Początek 5 listopada.  
Rozmowa z etnomuzykologiem prof. Piotrem Dahligiem po zakończeniu II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” im. Jacka Lewandowskiego w Łodzi.
Podobno pan Jerzy Wasowski godzinami przesiadywał w studiu i sprawdzał, jak brzmi puszka albo sznurówka. Był fanatykiem szukania efektów brzmieniowych do piosenek, czyli tzw. sonorystą. Mnie ten aspekt uprawiania muzyki także fascynuje - mówi Iza Połońska w rozmowie miesiąca, Kalejdoskop 10/2019.