AWIACJE I CZATA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

AWIACJE I CZATA

Pokaz filmu „Awiacje” w reżyserii Olgi Żukowicz i spotkanie wokół książki Elizy Gaust „CZATA | JUDE 1993-2017”. Autorki w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi zrealizowały projekty skupiające się na dwóch postaciach łódzkiej sceny niezależnej, którymi są: Marcin Pryt (19 Wiosen) i Wiktor Skok (Jude).
Dwie różne formy (dokument kreacyjny i publikacja graficzno-tekstowa) nie stanowią biografii ani monografii. Są indywidualnymi próbami przyjrzenia się artystom, którzy wciąż działają i inspirują. Będzie to pierwsza okazja, żeby zobaczyć efekty całorocznej pracy – obejrzeć film „Awiacje” i zakupić książkę „CZATA | JUDE 1993-2017”. Spotkanie poprowadzi Jędrzej Słodkowski. Po spotkaniu zapraszamy na DJ set w wykonaniu Michała Fryca.

„Awiacje”
Empe to mieszanka człowieczeństwa, robota i farby. Wobec Empe stawiane są wysokie wymagania - ma tworzyć sztukę na zamówienie, pracować, funkcjonować normalnie jako człowiek i wciąż uprzejmie odpowiadać na pytania. Buntuje się. Postanawia na zawsze uciec ze świata, zanim to zrobi, spełni swoje największe marzenie o locie w przestworza.
Dokument kreacyjny „Awiacje” to opowieść o artyście dążącym do wewnętrznej emigracji, której nie sposób zrealizować w świecie, który domaga się jego twórczości. Film będzie połączeniem żywego planu z ożywionymi grafikami Marcina Pryta, lidera 19 Wiosen.

„CZATA | JUDE 1993-2017”
Zespół Jude nie mógł narodzić się w żadnym innym miejscu ani w innym czasie. To wykwit tego miasta – naznaczonego bolesną historią, konfliktami, gettem, a później gwałtownym upadkiem przemysłu. Miasta, na którego murach słowo „Jude” widniało i wciąż jeszcze widnieje jako obelga. Jude – Żyd – obcy, gorszy, podczłowiek, wesz…
Grupa Jude, będąca legendą łódzkiej sceny punk/industrial, istniejąca nieprzerwanie od 1993 roku, zasługuje na szersze spojrzenie. Książka Elizy Gaust nie jest monografią ani podsumowaniem działalności zespołu, który wciąż nagrywa i koncertuje. To raczej wydobycie pewnych wycinków, zdarzeń, kontekstów z historii zarówno zespołu, jak i miasta, które go ukształtowało.