Kolory Polski: plenery i gwiazdy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Kolory Polski: plenery i gwiazdy

Od lewej: Krzysztof Garbacz, Witold Stępień, Marcin Ciupa, Tomasz Bęben

Artur Andrus, Anita Lipnicka, Etnos Ensemble, Młynarski Plays Młynarski, Kuba Stankiewicz, L.Stadt, Tromb Quartet i Marcin Wyrostek. To tylko kilku artystów, którzy zagrają podczas tegorocznych "Kolorów Polski". Właśnie poznaliśmy program 19. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej. Na festiwalowej mapie znajdą się nowe miejsca.
16 czerwca wystartuje kolejna edycja „Kolorów Polski”. Ze scen festiwalowych zabrzmi m.in. muzyka chóralna, jazzowa oraz etniczna. Koncerty będą odbywać się w kościołach i klasztorach, zamkach, pałacach, a często – w plenerze. Małgorzata Kaczmarek z Filharmonii Łódzkiej, jedna z osób odpowiedzialnych za budowę programu, jako wizytówki tej edycji festiwalu wskazuje trzy koncerty: Artura Andrusa, który wykona piosenki z dotychczasowych płyt, a także z najnowszej "Sokratesa 18" (Inowłódz, Zamek K. Wielkiego, 28 lipca), "Muzyka świata z Kujaw" zespołu Q Ya Vy, gdzie w składzie znajduje się m.in. perkusjonalista Jose Terres (Lipce Reymontowskie, Centrum Reymontowskie, 25 sierpnia) i finałowy - "Polacc", koncert Marcina Wyrostka i formacji Corazon (Filharmonia Łódzka, 31 sierpnia).

Udane partnerstwo

Preludium do "Kolorów" odbędzie się 16 czerwca w Stacji Nowa Gdynia (Zgierz, ul. Sosnowa 1), gdzie na scenie plenerowej wystąpi Anita Lipnicka i zespół The Huts. SNG jest od lat jednym z partnerów Kolorów Polski. Jej przedstawiciel, Marcin Ciupa, podczas konferencji w FŁ nie krył, że SNG jest rówieśnikiem Kolorów Polski - wspiera kulturę i łączy ją z rekreacją od 19 lat: w obiekcie działa galeria, a w ramach internetowego obecnie projektu SNG Kultura powstało miejsce, gdzie artyści i pasjonaci kultury mogą wymieniać się opiniami. Coraz więcej w też w SNG muzyki.

Kolejnym wieloletnim ważnym partnerem Filharmonii Łódzkiej i Kolorów Polski jest PKO Bank Polski SA. Krzysztof Garbacz, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej podczas konferencji nie krył zadowolenia ze współpracy: - To już chyba czternasty rok naszej współpracy, a jeśli liczyć z przerwani, to z Kolorami związani jesteśmy od początku. A z Filharmonią także jako mecenas sezonu artystycznego. Do żywiołów, którymi żyje ten festiwal, dokładamy kolejny - to żywioł pieniądza. To tu, na tym festiwalu, spotykamy się z naszymi klientami. Po każdym koncercie odbieramy telefony i maile z podziękowaniami dla organizatorów za takiej jakości wydarzenie. Jesteśmy mecenasem szeregu wydarzeń i partnerem wielu instytucji na terenie Polski, ale dla mnie najważniejsze jest to, co tutaj, co powstaje w Łodzi i dla Łodzi. A myślę, że nie byłoby tak dobrej współpracy, gdyby nie dyrektor Tomasz Bęben.

W drogę

- Tegoroczna edycja jest symboliczna, za rok będziemy obchodzić 20-lecie festiwalu. Przyznam, że co roku zadawaliśmy sobie pytanie, jakie mają być Kolory Polski. Bo że formuła, która sprawdzała się 10 lat temu, dziś nie musi, to oczywistość. Pojawiał się pomysł, by wyjść na arenę krajową i mierzyć się z wielkimi festiwalami muzycznymi: organizować mniej koncertów, ale za to dużych, może trochę komercyjnych. Na pewnym etapie uznaliśmy, że nie będziemy się ścigać i że pozostajemny przy formule kameralnych wydarzeń odbywających się w urokliwych miejscach. Że zostaniemy w domu, bo tu czujemy się najlepiej - mówił Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej, autor koncepcji Kolorów Polski i przez szereg edycji ich dyrektor.

- Zbieram informacje o burmistrzów, prezydentów, że chcą jak najczęściej gościć Kolory Polski, że prześcigają się w rywalizacji o festiwal - przyznał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Siedzę tu wśród trzech "sponsorów" festiwalu, ale ja, w przeciwieństwie do nich, niejako muszę realizować misję wspierania kultury. Realizuję to ją z chęcią, ale oni tego nie muszą - warto zwrócić na to uwagę. A jednak oferują swoim klientom, i nam, coś, co pozwala wyjść poza zwykłą codzienność.

Podczas konferencji padła też deklaracja. Marszałek Stępień zapowiedział, że powiększy budżet 20. edycji festiwalu.

Nowe miejsca na mapie "Kolorów" to Pęczniew, gdzie 15 lipca wystąpi Ensemble Le Salon De la Paix, oraz Góra św. Małgorzaty pod Tumem, gdzie 5 sierpnia Aga Derlak Trio wykona program "Healing" „Kolory Polski” uroczyście zaczną się zaś koncertem w Łowiczu (1 lipca). W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy odbędzie się kilkanaście koncertów, a artyści zaproszeni do współtworzenia tego projektu odwiedzą ponadto takie miejscowości jak: Skierniewice, Rogów, Konstantynów Łódzki, Dobroń, Brzeźno, Wartę, Wolbórz, Inowłódz, Wieruszów, Zelów, Pęczniew, Sieradz, Góra Świętej Małgorzaty, Lipce Reymontowskie, Krośniewice, Nieborów.

W wakacyjne wieczory zagrają: Chór Filharmonii Łódzkiej, Etnos Ensemble, Beata Przybytek z zespołem, Legend of Kazimierz, Młynarski Plays Młynarski i Gabę Kulkę, Dance Of The Fire, Aga Derlak Trio, Kuba Stankiewicz z zespołem, L.Stadt i Chór Teatru Chorea (w składzie poszerzonym wykona nagrania z płyty "L.Story"), Caravana Banda, Octava Ensemble, TrombQuartet.

W ramach rozpoczętej trzy lata temu współpracy Kolorów z Festiwalem "Muzyka zaklęta w drewnie" w Krakowie w kaplicy na Salwatorze zagra zaś duet Bolewski & Tubis (17 czerwca). W ramach tej artystycznej wymiany w programie Kolorów znajduje się koncert Kraków Street Band (4 sierpnia, Arboretum w Rogowie). Z kolei 22 lipca w Zelowie w kościele ewangelicko-reformowanym program "Essercizii musici" wykona Kapela Polonica.

Recenzje płyt Kapeli Poloniki i duetu Bolewski & Tubis można było przeczytać na naszych łamach:

"Kantaty stylowo"
http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/kantaty-stylowo-r6506

"Piosenki na wolności"
http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/piosenki-na-wolnosci-r6461

Kategoria

Muzyka