Marcin Stańczyk w Chinach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Marcin Stańczyk w Chinach

Marcin Stańczyk, muzyk i kompozytor pochodzący z Łęczycy będzie ponownie reprezentował Polskę w drugiej edycji programu współpracy między Chinami a 16 krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
Sukces pierwszej odsłony programu zaowocował drugą edycją, która odbywa się w latach 2018-2019 i zakłada pogłębianie wiedzy o kulturze oraz tradycyjnej muzyce Chin oraz rozwijanie bilateralnych relacji kulturalnych.

– To niezwykle istotne, że Chińczykom nie zależy tylko na organizowaniu kolejnych „edycji”, ale przywiązują też wagę do nawiązywania długoterminowych relacji, dając możliwość pełniejszego zrozumienia i głębszego wniknięcia w ich kulturę - podkreślił Marcin Stańczyk.

Kompozytor wyruszył w kolejną miesięczną podróż po Chinach i Mongolii Wewnętrznej. Tym razem odwiedzi m.in. Shanghai, Yangzhou, Suzhou, Hangzhou, Chengdu, Ordo, Hohhot, Xilinhot oraz Pekin. Wynikiem wrażeń i doświadczeń zgromadzonych podczas tej podróży będzie kolejna kompozycja, którą zamówili u kompozytora Chińczycy. Będzie to utwór dla Narodowej Orkiestry Chińskich Instrumentów, który ma zostać prawykonany w 2019 r.

Marcin Stańczyk jest kompozytorem, prawnikiem i pedagogiem. Ukończył teorię muzyki i kompozycję w klasie Zygmunta Krauze w łódzkiej Akademii Muzycznej. Studiował podyplomowo w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz w paryskim instytucie badań nad dźwiękiem IRCAM Centre Pompidou. W 2014 roku został ogłoszony Stypendystą Miasta Paryża. W latach 2013 i 2015 był nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jego utwory są wykonywane przez renomowane orkiestry i zespoły na całym świecie. Stańczyk jest także laureatem kilkunastu konkursów kompozytorskich, m.in.: w Tokio, Paryżu, Mediolanie, San Francisco i w Chengdu. W 2013 r. jako pierwszy Polak otrzymał prestiżową Toru Takemitsu Award, najważniejszą nagrodę kompozytorską Japonii.

„Format 16 + 1” został zainicjowany w 2012 roku, zrzesza Chiny oraz 16 państw Europy Środkowej i Południowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Polska, Węgry). Zakłada rozwój współpracy gospodarczej, wymiany handlowej i kulturalnej państw uczestników projektu. Na program składają się  m.in. konferencje eksperckie, wizyty studyjne, wykłady i kreacje artystyczne, realizowane w poszczególnych krajach.


Kategoria

Muzyka