Solo i kameralnie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Solo i kameralnie

Barokowa muzyka organowa i wokalno-instrumentalna zabrzmi podczas kolejnego koncertu z cyklu „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze” w Łagiewnikach. Wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.
Usłyszymy dwa utwory na organy solo: Preludium i fuga c-moll LübWV 6 Vincenta Lübecka (barok niemiecki) oraz Tonestykker F-dur op. 22 nr 1 Nielsa Gade (duńska muzyka romantyczna). W kameralnym składzie młodzi artyści zaprezentują utwory barokowe. Będą to: kantata Singet dem Herrn BuxWV 98 Dietricha Buxtehudego na głos, skrzypce i basso continuo, koncert Jesu spes mea na głos, dwoje skrzypiec i organy – jeden z niewielu zachowanych utworów polskiego kompozytora Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz słynna aria Agnus Dei z Mszy h-moll BWV 232 Jana Sebastiana Bacha.

Solo i kameralnie zagra Piotr Dziewiecki – student Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy organów dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu. Jest miłośnikiem muzyki dawnej. Bierze udział w koncertach popularyzujących muzykę organową i kameralną. W 2017 roku wystąpił jako solista XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bliżynie. Był uczestnikiem warsztatów i kursów prowadzonych przez wykładowców z kraju i za granicą. Zainteresowania muzyczne łączy z pasją organoznawczą oraz praktyką organmistrzowską. Zespół kameralny z mezzosopranistką Aleksandrą Orczykowską i skrzypaczkami Elżbietą Ignaczak i Marcelą Łataś współtworzy od kilku miesięcy. Muzycy planują rozwijać swoją działalność i powiększyć skład zespołu. Program prezentowany na koncercie zespół przygotował pod kierunkiem mgr. Łukasza Mosura.

Aleksandra Orczykowska jest mezzosopranistką i studentką edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej. Swe umiejętności wokalne kształciła pod kierunkiem Moniki Kolasy-Hladikovej, Krzysztofa Marciniaka oraz Beaty Zawadzkiej-Kłos. Koncertuje jako solistka i kameralistka, a jej repertuar obejmuje arie, kantaty i pieśni od renesansu po czasy współczesne. Elżbieta Ignaczak to studentka z klasy skrzypiec prof. AM dra hab. Tomasza Króla oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka, m.in. jako koncertmistrz orkiestry smyczkowej Camerata Scholarum oraz jako prymariusz Kwartetu Smyczkowego Giocoso. Marcela Łataś studiuje w klasie skrzypiec prof. dra hab. Michała Grabarczyka. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych, m.in. w Świdnicy, Wrocławiu, Żaganiu i Lublinie, uczestniczką Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie w klasach prof. Andrzeja Gębskiego, prof. Michała Grabarczyka, prof. Fulvia Leofreddiego i Georga Michaela.