Z ducha humanizmu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Z ducha humanizmu

Przenikanie stylów i kultur, nietypowe zestawienia instrumentów i wykonawców to główne atuty bogatego programu II Letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka w XVI wiecznej Kolegiacie”, który potrwa do 26 sierpnia w Łasku.
Dla słuchaczy przygotowano m.in.: arie i pieśni Stanisława Moniuszki, „Muzykę herbacianych pól” na tradycyjne instrumenty chińskie, muzykę klezmerską w wykonaniu Accorinet Klezmer Band, ale też arie z dzieł oratoryjnych Haendla, Mozarta, Mendelssohna- Bartholdy’ego i Gounoda, tanga świata w wykonaniu Al Tango, a na finał – koncert operetkowy „Z Wiednia do Paryża i Budapesztu”. 

Festiwal organizuje działające przy łaskiej kolegiacie Centrum Idei ku Humanizmowi we współpracy z Agencją Artystyczną CODA, którą zarządza dziennikarka i popularyzatorka muzyki Krystyna Pietranek-Kulis. Prawie 20 lat prowadziła Listę Przebojów Muzyki Poważnej Programu III PR, wychowując grono melomanów. Jej metodą jest stopniowe przekonywanie do muzyki nie zawsze łatwej w odbiorze. Najpierw są więc znane melodie i najpiękniejsze utwory. – Potem można sięgnąć po trudniejsze, pamiętając jednak, że festiwal odbywa się czasie wakacyjnym. Jest jeden warunek: wykonanie musi być bardzo dobre. Chcemy pokazać, jak różne zjawiska, choćby folklor, wpływają na muzykę zwaną poważną lub klasyczną, jak przenika się ona z innymi gatunkami – mówi. – Zimą 2016 roku prowadziłam koncert muzyki organowej w Łasku i zwróciłam uwagę na piękno miejsca i jakość instrumentu. Było mroźno, a publiczność dopisała. Zaproponowałam nowe wydarzenie. Rok temu na festiwalu na ogół była niemal stuprocentowa frekwencja.

Jaka jest łaska publiczność? – Otwarta, zaczyna nabierać orientacji w muzyce, także dlatego, że w Centrum Idei przez cały rok odbywają się wydarzenia kulturalne, w tym muzyczne – mówi Pietranek-Kulis. – Uznałam, że, układając program festiwalu, nie można zanudzić ludzi, trzeba ich porwać: dobrym wykonaniem, ciekawym repertuarem. Dlatego rok temu zaczęliśmy „Porami roku” Vivaldiego, bo któż ich nie zna – ale też kto zna w całości?
Pietranek-Kulis chwali proboszcza łaskiej kolegiaty ks. Piotra Pirka za otwartość. I wspomina, jak rok temu międzywojenne piosenki wykonała Agnieszka Greinert – chwilami frywolnie. – Ksiądz tylko się uśmiechał. Widzę to jako kontynuację myśli Jana Łaskiego, by jak najszerzej wspierać kulturę.

– Centrum Idei ku Humanizmowi promuje pozytywne wartości – przez wskazanie szerokiego kręgu twórców przyczynia się do wzbogacenia człowieczeństwa. Tak postrzegamy naszą całoroczną działalność. Jeśli interesuje nas muzyka, to nie tylko w wymiarze sakralnym, ale jako doświadczenie szersze – przyznaje ks. Piotr Pirek. – Naszymi gośćmi są łaskowianie, ale też okoliczni działkowicze, osoby przyjezdne. Wydarzenia są nieodpłatne.

Festiwal spotkał się ze świetnym odbiorem. Jak dodaje Pietranek-Kulis, na wszystkich koncertach obecny był burmistrz miasta Gabriel Szkudlarek i sporo radnych – wydarzenie jest postrzegane jako potrzebne i podoba się ludziom (odbywa się dzięki dotacji urzędu gminy). Program imprezy na trzeciej stronie okładki.


Na zdjęciu: Krystyna Pietranek-Kulis w towarzystwie Kwartetu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego

Artykuł pochodzi z numeru 7-8 / 2018, dostępnego w sprzedaży w salonach Empik, punktach Ruchu, Kolportera, Garmond-Press oraz w informacji Łódzkiego Domu Kultury.

Kategoria

Muzyka