BEKSIŃSKI NIEZNANY | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

BEKSIŃSKI NIEZNANY

Przygotowana przez Fundację "Beksiński" i Muzeum Historyczne w Sanoku wystawa pokazywana jest na polskich uczelniach i w bibliotekach. Adresowana głównie do młodzieży akademickiej, przybliża osobę i twórczość słynnego malarza. Poznajemy mniej popularne prace Zdzisława Beksińskiego - jego fotografie, montaże i komputerowe grafiki.
Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – jest wzbogacony prezentacją filmów dokumentalnych o artyście i o jego synu Tomaszu, a także o pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości), wprowadzające widza "do wnętrza" wykreowanego przez malarza świata. Na rozmieszczonych w sali ekspozycyjnej ekranach zobaczyć można telewizyjny wywiad z 2003 roku, jakiego Beksiński udzielił Wiesławowi Banachowi, film "Kronika zapowiedzianej śmierci" i oparty o taśmy nakręcone przez Beksińskiego film "Z wnętrza" (całość materiału trwa około 2 godzin). Na specjalnym stanowisku można też założyć gogle do rzeczywistości wirtualnej i obejrzeć projekcję (obraz + dźwięk) prezentującą podróż przez świat stworzony w wyobraźni autora. Technologia pozwala na prezentację trójwymiarowej rzeczywistości - ruchy głowy powodują ukazywanie się "dalszego ciągu" wykreowanego przez malarza świata. 

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. - Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Bardzo ciekawy jest zestaw prac fotograficznych - od malarskich pejzaży miejskich, przez rysowane miękkim światłem portrety kobiece, świetnie skadrowane migawki z życia małych miasteczek, aż po fotografię kreacyjną, akt i fotomontaże. Uwagę zwracają fotograficzne opowieści - zestawy kilku zdjęć połączonych wspólnym tytułem, np. "Głód", w którym pod zdjęciem twarzy młodego żołnierza widzimy scenę wojennego pogrzebu i... zdjęcie kobiecych nóg w czarnych pończochach. Wśród komputerowych fotomontaży zwraca uwagę twarz złożona z części mechanizmów - echo tego, co można zobaczyć w jego słynnych obrazach. Z kolei rysowane na tablecie grafiki komputerowe zachwycają imponującą precyzją wykonania. Całości dopełniają plansze prezentujące chronologicznie twórczość artysty. 

Zdzisław Beksiński (1929-2005), wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powrócił do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. W 2005 roku zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny na mocy zapisu testamentowego trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawę można oglądać codziennie od 9.00 do 19.00 (widzowie wpuszczani są do godziny 18.00) w sali C 140 Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ przy ulicy POW (łatwiej trafić, gdy wejdziemy od ulicy Rewolucji 1905 Roku). Dodatkowo w soboty i niedziele o 17.00 odbywać się będą wykłady dotyczące twórczości Beksińskiego.
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. POW 3/5