Bliskość Absolutu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Bliskość Absolutu

Na wystawę „Bliskość” Karoliny Tłuczek składa się przede wszystkim dyplom krakowskiej artystki młodego pokolenia. Wernisażowi 6 lipca o g.19.20 towarzyszyć będzie wykład przybliżający tematykę prezentacji.
Tak artystka opisuje swoją pracę dyplomową:
„(...)składa się z siedmiu lamp oliwnych i wypolerowanej tarczy. Okrąg zawierający i określający położenie lamp, jest dla mnie metaforą Absolutu, jako cichego Stwórcy, który panuje nad porządkiem bytów. Światło, którym zostaliśmy obdarzeni intensyfikuje się jedynie w relacji z Kimś wyższym”.

Jako inspirację do powstania instalacji Karolina Tłuczek wskazuje fragment „Niewidzialnych miast” Italo Calvino:
„(...)Wszystko, co robię i widzę, nabiera znaczenia w przestrzeni umysłu, gdzie panuje ten sam co tu spokój, ten sam półmrok, ta sama cisza, w którą wplata się szelest liści. W chwili, kiedy pogrążam się w rozmyślaniach, odnajduję się zawsze w tym ogrodzie, o tej wieczornej godzinie, przed twym dostojnym obliczem, chociaż nadal, bez chwili wytchnienia, podążam w górę rzeki zielonej od krokodyli lub liczę spadające do ładowni beczki solonych ryb”.

Karolina Tłuczek  – ur.  w 1991 r. w Rzeszowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2016 r. uzyskała tytuł magistra sztuki na Wydziale Rzeźby, pod kierunkiem prof. Józefa Murzyna. W pracowni medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Nitscha rozwijała swoje umiejętności i pogłębiała warsztat rzeźbiarski. Nagrodzona pierwszą nagrodą w konkursie Call4Arts 2016 zorganizowanym przez Fundację 4 Style, wspierającą młodych artystów. Zajmuje się małą formą rzeźbiarską. Tworzy także prace w większej skali. Chętnie wykorzystuje różnorodne tworzywa, by nadać im konkretne sensy.