Nowe szycie makatki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Nowe szycie makatki

Otwarcie wystawy w ramach projektu „#1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs”. Jest to prezentacja kolekcji makatek, zróżnicowanej pod względem tematów i technik wykonania, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.
Czym są makatki? To tradycyjny element dekoracyjny wystroju wnętrz – niewielkie tkaniny: wyszywane, drukowane albo malowane. Wzorzyste i wielokolorowe, albo skromne, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Motywom zdobniczym towarzyszą różne sentencje. Makatki umieszczano w centralnych miejscach, by były widoczne po wejściu do pomieszczenia – najczęściej nad stołem, kuchnią, przy szafkach z wodą. Podkreślały porządek, przytulność domu i gospodarność właścicieli a umieszczone na nich napisy miały wskazywać i przypominać normy i zasady postępowania w życiu. Do polskich domów makatki przywędrowały z Niemiec i Holandii po I wojnie światowej, rozpowszechniły się w latach 50. i 60. XX wieku.

W konkursie wzięło udział 82 autorów – przedstawili do oceny blisko 160 prac. Nas wystawie znalazły się prace zarówno o charakterze tradycyjnym, których kompozycja, technika, kolorystyka inspirowana jest starym wzornictwem, jak i makatki alternatywne, innowacyjne, zinterpretowane na nowo, zróżnicowane pod względem formy i funkcji, np. nobilitujące makatkę do malarskiej formy lub przypominające rysunki komiksowe czy wzorniki zielarskie (na podstawie tekstu Alicji Woźniak w: „Kalejdoskop” 12/2017).

Wystawa czynna będzie do 7 marca.

Na zdjęciu: praca Edyty Cieślik-Moczek - Grand Prix