Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Od poniedziałku w Sieci krążą fotografie abp Grzegorza Rysia w kulisach Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, otoczonego aktorami tej sceny. Nowy metropolita łódzki wybrał się na niedzielny pokaz "Fabryki muchołapek" Andrzeja Barta.
W niedzielę 12 listopada w Teatrze "Pinokio" w Łodzi odbyła się premiera "Chłopców z Placu Broni" Ferenca Molnara. Reżyseruje Konrad Dworakowski. - Ta książka porusza bardzo aktualne problemy, o których powinniśmy rozmawiać: tożsamość, własne miejsce, zawłaszczanie przestrzeni, obrona własnych wartości czy tak modne dziś pojęcia jak patriotyzm i historia, które splatają się w instynktach tych młodych chłopaków, którzy walczą o plac, który ma być tylko ich - mówi reżyser.
RECENZJA. Druga premiera tego sezonu w Teatrze Nowym w Łodzi jest trochę w stylu teatru dziś niemodnego, jeśli pod pojęcie to podłożymy teatr oparty na aktorstwie psychologicznym, drobiazgowym rozczytaniu relacji między postaciami w celu osiągnięcia na scenie wiarygodności oraz tzw. życiowej prawdy.
Już w piątek 27 października Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaprosi na drugą premierę tego sezonu. Będzie to „Ostatni tramwaj” Ludmiły Razumowskiej, kameralna opowieść o uczuciu (nie)możliwym. Zagrają Mirosława Olbińska i Sławomir Sulej, reżyseruje Katarzyna Deszcz, scenografię przygotował Andrzej Sadowski.
W niedzielę 22 października, zakończył się V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Jury w składzie: Marcin Brzozowski, Magnus von Horn i Anna Nowicka po obejrzeniu dziewięciu spektakli konkursowych przyznało trzy nagrody i wyróżnienie.
– Zaczynamy piąty sezon „Divy”. Ludzie płaczą, przytulają mnie, mówią: „Panie Kamilu, pan jest taki wartościowy, pan musi dać sobie pomóc”. Już parę razy przerywałem, tłumacząc, że to tylko kreacja – mówi KAMIL MAĆKOWIAK, aktor, który odszedł z Teatru im. Jaracza i założył fundację prowadzącą własny teatr.
Kasowy musical „Les Misérables” na kanwie powieści Victora Hugo to trzy godziny dobrej muzyki i szczerych wzruszeń. Teatr Muzyczny w Łodzi dodaje do tego świetne wykonanie i dynamiczną akcję sceniczną. Premiera, wyreżyserowana przez Zbigniewa Maciasa, stała się dużym sukcesem tej sceny.
…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?
Długo wyczekiwaną prapremierę "Fabryki muchołapek" zobaczymy w piątek 13 października w Teatrze Nowym im. K. Dejmka. To dokonana przez Andrzeja Barta, również reżysera spektaklu, adaptacja jego powieści pod tym samym tytułem. - Chciałbym, by ktoś, kto ma szesnaście lat, zapamiętał to przedstawienie do końca życia - przyznaje reżyser.
Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.