Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Można wystawiać farsy, a można po prostu robić dobre przedstawienia. „Wszystko w rodzinie” w Teatrze Powszechnym to ten drugi przypadek. Pisze Łukasz Kaczyński
KONKURS. 9 stycznia zaprezentowany został w Szkole Filmowej w Łodzi tom „Koniec świata wartości”, będący m.in. zbiorem rozmów, jakie z Krystianem Lupą -  jednym z najważniejszych polskich twórców teatralnych - przeprowadził krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Szkoły Filmowej.
RECENZJA. W krańcowo różnych emocjonalnie klamrach zawiera się, symbolicznie, los nastolatków z tekstu Wedekinda (1891 r.!), którzy od czasów Adama i Ewy przechodzą okres burzy i naporu w okresie dojrzewania seksualno-emocjonalnego. O "Przebudzeniu wiosny" w Studyjnym.
Anegdota mówi, że zdarza się, iż rodzice kilka dni po narodzeniu dziecka dzwonią do teatru i pytają, czy są spektakle skierowane do ich maluchów. Dlatego bilety na spektakle powinno się dołączać już do testów ciążowych.
Waldemar Wolański nie zostanie dyrektorem Teatru Lalek „Arlekin”, choć, jak informowaliśmy, właśnie wygrał konkurs na to stanowisko. Został też odwołany z funkcji pełniącego obowiązki dyrektora teatru. Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski w oświadczeniu dla mediów podał powody. Waldemar Wolański odpowiedział swoim oświadczeniem.
Jestem widzem teatralnym, któremu bliskie są uwagi Tadeusza Boya-Żeleńskiego, że teatr bardziej porusza wrażliwość niż intelekt. Teatr współczesny próbuje na nowo definiować kategorie filozoficzne, co z zainteresowaniem obserwuję z racji swojego filozoficznego wykształcenia.
Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, Waldemar Wolański wygrał konkurs na dyrektora Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi. Jego kandydatura czeka na podpis prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
RECENZJA. Te sceny łączy rosnącą groza. Waldemar Zawodziński, reżyserując „Operetkę" Gombrowicza, pierwszy w tym sezonie dyplom w Teatrze Studyjnym, reaktywuje dla sceny tę kategorię, zwykle nieobecną w ironicznym i zdystansowanym teatrze politycznym. Pisze - Łukasz Kaczyński.
Od stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oglądać będzie można nową komedię – Wszystko w rodzinie Raya Cooneya w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Premiera sztuki odbędzie się w wieczór sylwestrowy o 20:00.
– Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą – uważa ks. WALDEMAR SONDKA, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej i dyrektor Teatru Logos