Gra z uchodźcami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Gra z uchodźcami

W ramach cyklu szwalnia.DOK2 Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku wraz z młodzieżą czeczeńską przygotowało spektakl na zasadach gry „Jilbaz moh” - wyłącznie w języku czeczeńskim.
Czy granie może być lepszym „językiem” od mówienia? Autorzy spektaklu prowokują intuicyjną grę pomiędzy publicznością a młodymi czeczeńskimi uchodźcami. Parafrazując myśl Gertrudy Stein – wszystko, co nie jest grą, może być opowieścią – gra potraktowana została jako klucz do pozawerbalnego świata zbieżnych doświadczeń, przeżyć i emocji.

Gra prawie w całości rozgrywa się w języku czeczeńskim, dlatego widz zostaje postawiony wobec obcego porządku, a czasem nawet bezkarnie do niego wciągany. Dopiero, kiedy zaufa instynktowi może stopniowo odkrywać reguły panujące w stwarzanym na jego oczach świecie.

Gra jest kontynuacją pracy Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK zapoczątkowanej w 2013 roku warsztatami reportersko-teatralnymi z młodzieżą czeczeńską i polską. Naszym głównym motywem w pracy jest przedefiniowanie roli teatru, z jednostronnego widowiska na przestrzeń, która może być wszędzie, którą ustanawiają i wypełniają przebywający oraz działający w niej razem ludzie.

Koncepcja, reżyseria – Michał Stankiewicz

szwalnia.DOK to cykl wielomiesięcznych prezentacji zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim uzupełnionych o spotkania autorskie mające za zadanie przybliżyć uczestnikom konteksty kulturowe, społeczne i polityczne, wokół których oscylują podejmowane działania.

Podobne artykuły