13 grudnia – pamiętamy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

13 grudnia – pamiętamy

36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego: oólnopolska premiera grudniowego numeru „Biuletynu IPN”, widowisko multimedialne „13.12. Psychosis – Palimpsest” i akcja „Zapal światło wolności”.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 13 grudnia 2017 r. o godz. 14.00 do Instytutu Europejskiego w Łodzi (ul. Piotrkowska 262/264, willa Schweikerta, parter) na ogólnopolską premierę grudniowego numeru „Biuletynu IPN” z udziałem Jana Rumana, redaktora naczelnego pisma.

Grudniowy numer „Biuletynu IPN” skoncentrowany jest na dwóch tematach: rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 75. rocznicy powstania Żegoty.

W bloku tekstów dotyczących stanu wojennego przedstawiamy m.in. jak wyglądały pierwsze dni po 13 grudnia ‘81 w Łodzi (tekst Leszka Próchniaka otwierający numer), jakie były reakcje świata na masakrę górników w kopalni „Wujek”; młodzieżowe oblicze oporu w Szczecinie; „ćwiczenia wojskowe” jako szczególnie dotkliwą formę internowania opozycjonistów; sylwetki Piotra Rzewuskiego i Stanisława Możejki, którzy – każdy na swój sposób – konsekwentnie walczyli z komuną.

Prezentacji pisma towarzyszyć będzie sprzedaż wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej.

Po zakończeniu prezentacji przed historyczną siedzibą Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej (ul. Piotrkowska 259/260) ok. godz. 16.00 odbędzie się widowisko multimedalne 13.12. Psychosis – Palimpsest”.

Patronat honorowy nad happeningiem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Organizatorzy:
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
Fundacja „Polska się upomni”

Autorzy inscenizacji:
Dramaturgia i reżyseria – Remigiusz Caban
Inscenizacja – Grzegorz Zieliński
Producent wykonawczy, taśma – Adam Słowik
Produkcja – Fundacja „Polska się upomni”

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po mszy około godz. 18.00 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki i zapalą znicze, wpisując się tym samym w ogólnopolską akcję Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal światło wolności”.

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość
ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec
w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność
i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu.

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.

Kategoria

Wiadomości