Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki. Trzeba jednak pomysłu, który sprawi, że będzie ona dostępna jak najszerzej, nie będzie zarezerwowana dla uprzywilejowanych – mówi KRZYSZTOF WITKOWSKI, prezes zarządu łódzkiej firmy Virako, która w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego w Łodzi buduje Monopolis.
Wymianie ulega konkretny kapitał ekonomiczny na trudny do uchwycenia kapitał społeczny – opierający się na relacjach społecznych i wzajemnym zaufaniu. Kapitałem ekonomicznym obracać jest łatwo, kapitał społeczny pozyskuje się dzięki długoletniemu i systematycznemu budowaniu relacji.
Kochasz poezję, a może poezję śpiewaną? Chcesz pokazać swój monodram? Łódzki Dom Kultury zaprasza na 64. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Do grona aktorek i aktorów czytających wybrane najlepsze teksty z 45-letniej historii "Kalejdoskopu" dołącza Magdalena Wieczorek, laureatka naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych i (decyzją jury) Grand Prix (wraz z całą obsadą "Przebudzenia wiosny" w reż. Kuby Kowalskiego).
Nie Dom Literatury, jak zapowiadano, ale Biblioteka Miejska stworzy i poprowadzi mającą powstać mediatekę. Otwarcie jest planowane na rok 2020.
„Biznes i kultura – kreatywne skrzyżowanie” to temat przewodni lutowego numeru „Kalejdoskopu”. Jak obecnie rozumiemy mecenat? Jak na relacje kultury i biznesu wpływają regulacje prawne? O związki kultury z biznesem zapytaliśmy artystów, ludzi kultury, organizatorów wydarzeń kulturalnych, mecenasów, przedsiębiorców i przedstawicieli firm.
„Szepty przyrody” – wystawę Grzegorza Bobrowicza, który od czterech dekad fotografuje, filmuje i pisze o polskiej dzikiej przyrodzie, można zobaczyć w Muzeum Miasta Pabianic od 8 lutego (wernisaż o g. 17).
Pierwodruki nut mazura z opery „Halka” z 1858 roku, piosenki „Złota rybka” z 1873 roku czy medal wybity z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przez Linie Lotnicze LOT – te i inne pamiątki, związane z wybitnym kompozytorem, zaprezentowano 23 stycznia podczas otwartej inwentaryzacji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej m. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Remont Łódzkiego Domu Kultury nabiera tempa, mimo trudnych warunków pogodowych. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszą połowę roku 2019!
Matematyka jest bezlitosna. 2019 minus 1919 równa się 100. Kto by pomyślał, że już tyle liczy sobie województwo łódzkie. Jak na wiekowy, dosłownie, twór, radzi sobie całkiem nieźle.