Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na wystawie „Opoczyńska droga do niepodległości” w Muzeum Regionalnym w Opocznie, wśród prezentowanych fotografii, dokumentów, map i różnych druków oraz pamiątek ze zbiorów własnych muzeum, a także od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, uwagę zwracają wyjątkowe eksponaty –kolorowe rysunki wykonane przez rosyjskiego oficera, lekarza wojskowego, który w czasie I wojny światowej przebywał w tych okolicach.
Od 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi, która skupia kilkadziesiąt filii bibliotecznych wcześniej funkcjonujących w ramach placówek dzielnicowych. Nowa jednostka chce systematycznie oferować nowe usługi dla mieszkańców. Od stycznia 2019 roku każdy łodzianin będzie mógł korzystać z Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Bezpłatne karty będą do odebrania w bibliotece.
W południe 11 grudnia 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Piotrkowskiej 104 wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek Wojewody Łódzkiego prof. Zbigniewa Raua. Wśród wyróżnionych nie zabrakło twórców i animatorów kultury.
Jak jawi się duch Łodzi? Geist tego tworu, który na ziemiach polskich stanowi obcy wtręt, nowoczesny byt urbanistyczny, inny od środkowoeuropejskich metropolii z ich średniowiecznymi tradycjami i układem śródmieścia?
Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w negocjacjach w sprawie zamówienia na opracowanie koncepcji i wykonanie aranżacji artystyczno-edukacyjnej w Pasażu ŁDK.
Łódzki Dom Kultury wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi wydał książkę Alicji Woźniak „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”. Promocja publikacji odbędzie się 18 grudnia o godz.13 w Łódzkim Domu Kultury.
Okazało się, że starsi mieszkańcy Konopnicy wiedzieli mnóstwo o „starożytnościach” w swojej miejscowości, na przykład, że była w tym miejscu osada z okresu wpływów rzymskich z I-IV wieku, po której pozostały warsztat garncarski, kuźnia, spichlerz, a w pobliżu cmentarzysko.
“Zaćma” to najnowszy film znakomitego reżysera Ryszarda Bugajskiego, twórcy takich głośnych obrazów jak „Przesłuchanie”, „Generał „Nil” i „Układ zamknięty”.
Wojciech Pszoniak, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Andrzej Poniedzielski, Przemysław Owczarek, Łukasz Maciejewski, Rafał Syska, kulisy pracy nad nowym layoutem "Kalejdoskopu" (i ankieta dla Czytelników) tomaszowska pracownika ceramiki, mocny debiut autorki fantasy ze Zgierza, Conrad od nowa przetłumaczony, recenzje teatralne, architektura jako źródło sił narracyjnych, a TEMATEM NUMERU: Artyści słuchają / miasto mówi - to i jeszcze więcej w grudniowym numerze pisma.
W Łódzkim Domu Kultury 29 listopada ogłoszono wyniki plebiscytu „Przystanek 60+”, który jest podsumowaniem „Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+".