Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ksiądz Waldemar Sondka od dwóch lat nie organizuje już Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, ale wciąż zaprasza do Łodzi znakomitych artystów. W tym roku okazją do dwutygodniowego maratonu kulturalnego będzie jubileusz 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych.
Podczas inauguracji roku kulturalnego 2018/2019 w Łodzi przyznano 23 Nagrody Prezydenta Miasta. W październikowym numerze "Kalejdoskopu" odnajdziemy dwoje spośród uhonorowanych: Tomasz Rodowicz napisał tekst, a Anna Bobrowska-Ekiert udzieliła wywiadu!
Jeśli uznać słowo „przyszłość” za zbiór wyobrażeń, do których przyzwyczaiło nas science-fiction, to można stwierdzić, że właściwie już w niej żyjemy. Zaawansowane technologie komputerowe, cyfrowe środowiska i obdarzone sztuczną inteligencją programy na dobre wniknęły do naszej codzienności, stając się prawie niezauważalne. Jak odpowiada na to film?
O swojej wizji komiksu, o tym, co się dziś sprzedaje, a co niekoniecznie, mówili główni goście Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier: Alvaro Oritz, Peter Milligan, Brian Azzarello i Greg Lockard. Słuchał Patryk Lewy.
Już jest! Październikowy „Kalejdoskop”, a w nim miedzy innymi m.in.: Mariusz Grzegorzek i Tomasz Rodowicz pytają o człowieka przyszłości, Mateusz Poradecki i Kevin Kołeczek sprawdzają jak robią to filmowcy i pisarze, Rafał Syska (dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej) pisze o zjawisku jakim jest nie-film, Maciej Świerkocki o seksie w "Ulissesie".  
Kolejne Forum 60+ tym razem odbyło się 20 wrześniaw Piotrkowie Trybunalskim w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+". Centrum Idei "Ku Demokracji" po raz drugi zgodziło się gościć wydarzenie, które przyciąga setki seniorów z województwa łódzkiego.
Zabytkowe centrum Opoczna doczekało się rewitalizacji. Modernizacja i restauracja czeka Muzeum Regionalne, Miejską Bibliotekę Publiczną i komunalny budynek przy pl. Kościuszki 20. Planowana jest też przebudowa ulic Szewskiej i Kołomurnej. Finał – pod koniec 2020 roku.
– Nasz dom kultury pęka w szwach i – jak mówią goście – prawdziwie żyje. To za sprawą świetnego zespołu pracowników, ludzi z pasją. Nie spoczywamy na laurach, wciąż poszukujemy własnego modelu działania – podkreśla Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, który właśnie świętuje 50-lecie działalności.
Przypuszczam, że są osoby, które kupują wszystko, co trafia na rynek – jeśli mają możliwości finansowe . Ja wybieram. I nie kupuję komiksów, których kiedyś chciałbym się pozbyć – mówi PIOTR KASIŃSKI, scenarzysta komiksów, publicysta, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (14-16 września), specjalista w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 i właściciel liczącej tysiące tytułów kolekcji.
NOWOŚĆ. Zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Soundcloud, w którym można wysłuchać  utworu "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima w interpretacji znakomitego aktora Włodzimierza Pressa.