Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWOŚĆ. Zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Soundcloud, w którym można wysłuchać  utworu "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima w interpretacji znakomitego aktora Włodzimierza Pressa.
Już za miesiąc, w październiku, będzie można podziwiać pierwsze efekty prac renowacyjnych w Pałacu Poznańskich. Zdjęte zostaną rusztowania od strony ul. Ogrodowej i Zachodniej. Pod nimi kryje się odnawiana elewacja, której kolor jest niemal identyczny z tym sprzed ponad 100 lat.
RECENZJA. Najważniejsza wystawa zorganizowana w ramach tegorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur, której hasłem jest „Kultura buntu”, to „Biegnij. Stary świat jest za tobą” w Art_Inkubatorze. To nie jest prezentacja artystyczna, lecz socjologiczna, wyłuskująca najważniejsze zjawiska społeczno-kulturalne zbuntowanych lat 60. XX wieku.
Według przedstawionego w kwietniu ogólnopolskiego rankingu Narodowego Centrum Kultury dotyczącego wydatków na kulturę, Kutno jest liderem wśród średniej wielkości miast naszego województwa. Zajęło szóste miejsce na 119 ośrodków.
Za nami nami kolejna edycja on/off kultura pn. „Miasto gra wieś_2.0”, która odbyła się 20 września w Łódzkim Domu Kultury. Tym razem spotkanie było poświęcone muzyce tradycyjnej z Opoczyńskiego. Wystąpiła znana nie tylko w Łodzi kapela Odpoczno.
W 2017 r. Krzysztof Laszkiewicz dokonał odkrycia, którym zapisał się w historii Łodzi. Historyk, regionalista, a na co dzień właściciel firmy reklamowej dotarł do podpisanego przez króla Władysława Jagiełłę aktu renowacyjnego miasta z 1433 r., który od stu lat uważano za zaginiony! Niedawno pokazano go publicznie. Pisze Patryk Lewy.
Dwudziesta edycja Nagrody Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego dla dziennikarzy zajmujących się łódzką kulturą jest zarazem ostatnią. Tak zdecydowała fundatorka – poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska. Do tej pory wręczano jedną statuetkę – na pożegnanie pojawiły się dwie.
ESEJ. Co jest najważniejszym czynnikiem inicjującym bunt: radykalizm nadziei, erupcje gniewu na niesprawiedliwość czy nagromadzona frustracja? A może – jak chcieli uczestnicy maja ‘68 – zawiązanie nowej relacji pomiędzy wyobraźnią, potrzebami i pragnieniami jednostek; tęsknota za czymś fundamentalnym, czego nie daje obecny świat, choć mógłby? Pyta Tomasz Majewski
Łódzki Dom Kultury otwiera sezon kulturalny i startuje z nowymi propozycjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesienią zaczynają się kolejne edycje projektów„Łódzkie pełne kultury” i festiwalu muzycznego „Rockowanie”, 5 września podpisano porozumienia z instytucjami partnerskimi na realizację tych inicjatyw.
W weekend 8-9 września w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej odbyła się kolejna edycja Mixera Regionalnego, czyli największej imprezy promującej województwo łódzkie.