Komiksy na okrągłą rocznicę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Komiksy na okrągłą rocznicę

W 2018 roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ileż będzie kulturalnych wydarzeń! Koncertów, spektakli, wystaw, performance’ów. Nie zabraknie też rozlicznych, rocznicowych publikacji.
I w tym ostatnim przypadku zastanawiam się, czy i jak w obchodach odnajdzie się polski komiks. Bo do tego, że jest doskonałym narzędziem do przekazywania wiedzy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ważne, żeby „rocznicowe” historie (jeśli w ogóle jakieś powstaną) były ciekawe i dobrze opowiedziane, a warstwa wizualna na tyle atrakcyjna, aby po te komiksy sięgnęli nie tylko zagorzali miłośnicy tekstów w dymkach. Niestety – w przypadku polskiego komiksu historycznego, którego ostatnimi czasy nie brakuje, nie zawsze jednocześnie jest ciekawie, dobrze i atrakcyjnie.

Ale, ale... żeby nie było, że sieję tu jakiś defetyzm! Czy zauważyli Państwo, że na 2017 rok przypadło 500-lecie reformacji? Pamiętali o tym scenarzysta Michał Rzecznik i rysownik Piotr Nowacki. I to jak pamiętali! Stworzyli znakomitą komiksową opowieść dla młodych czytelników, nie tylko przedstawiającą życie Marcina Lutra, ale świetnie pokazującą czasy, w jakich przyszło mu żyć oraz w bardzo przystępny sposób wyjaśniającą zmiany, jakie zaszły w chrześcijaństwie w XVI wieku. Komiks jest czarno-biały, narysowany prostą kreską, dzięki czemu odbiorcom łatwiej skupić się na tym, co w tym wypadku najważniejsze – wiedzy. A od tej wydany przez Widnokrąg „Reformator” aż kipi. Oprócz wypełnionych kadrami plansz, w albumie są też strony z definicjami, notkami o istotnych postaciach reformacji, opisy najważniejszych miejsc i wydarzeń. Wszystko proste, zrozumiałe, a momentami z humorem, co w przypadku lektury dla najmłodszych ma duże znaczenie. A i dorosłym na pewno będzie dobrze czytało się tę opowieść.


Piotr Kasiński

Dalszy ciąg artykułu można przeczytać w styczniowym KALEJDOSKOPIE, który jest dostępny w kioskach Ruchu, Salonikach Prasowych, Empiku i Łódzkim Domu Kultury, a także w prenumeracie: https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości