ŁDK na nowy sezon | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

ŁDK na nowy sezon

Łódzki Dom Kultury otwiera sezon kulturalny i startuje z nowymi propozycjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesienią zaczynają się kolejne edycje projektów„Łódzkie pełne kultury” i festiwalu muzycznego „Rockowanie”, 5 września podpisano porozumienia z instytucjami partnerskimi na realizację tych inicjatyw.
Z powodzeniem kontynuujemy dwa projekty artystyczno-edukacyjne, które zyskały już dużą popularność w regionie. Po raz drugi organizujemy „Łódzkie pełne kultury”, do udziału w zajęciach muzycznych, teatralnych, plastycznych zapraszamy dzieci i nauczycieli z 10 miejscowości województwa. Przed nami także 6.edycja „Rockowania”, które odbędzie się pod hasłem „Muzyczny dialog pokoleń”. Rozszerzamy formułę konkursu o warsztaty wokalne i instrumentalne dla zespołów rockowych z województwa – podkreślił Jacek Sokalski, szef ŁDK.

Podczas inauguracji tegorocznych edycji projektów nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz. – Łódzki Dom Kultury od lat jest promotorem wydarzeń artystycznych w regionie. Cieszę się, że dzięki takim projektom edukacyjnym możemy coraz bardziej rozpowszechniać kulturę w naszym województwie – zaznaczył Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, który zapowiedział, że pojawi się na warsztatach w którymś z miast partnerskich.

Po ubiegłorocznej, niezwykle udanej edycji projektu „Łódzkie pełne kultury” kolejna zapowiada się niezwykle obiecująco. Od września do grudnia uczniowie, nauczyciele i animatorzy kultury z 10 miejscowości województwa łódzkiego (Bełchatowa, Krośniewic, Radomska, Opoczna, Sieradza, Skierniewic, Tuszyna, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli, Piotrkowa Trybunalskiego) wezmą udział w zajęciach prowadzonych w ośrodkach regionalnych. Warsztaty artystyczne będą prowadzić edukatorzy i artyści z łódzkich instytucji. W tym roku do Filharmonii Łódzkiej dołączyło Centralne Muzeum Włókiennictwa i Teatr Wielki. – Chcemy pokazać teatr od kuchni, aby najmłodsi widzowie zobaczyli, że instytucja działa trochę jak wielka fabryka, w której produkuję się spektakle. Dzieci zobaczą nasze pracownie krawieckie, przyjrzą się etapom powstawania przedstawień, wezmą udział w warsztatach wokalnych i baletowych. A na finał zaprosimy uczniów i nauczycieli do nas na balet „Dziadek do orzechów" – zapowiada Krzysztof Marciniak, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi.

Przedsmak projektowych atrakcji miała już teraz grupa dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Tuszynie, która wzięła udział w warsztatach „RE: cykl” prowadzonych przez Suavasa Lewego, znanego łódzkiego gitarzystę, multiinstrumentalistę i kompozytora. Ze starych puszek, plastikowych butelek, kolorowych baloników dzieci robiły oryginalne instrumenty muzyczne i były zachwycone, że te przedmioty wydają zupełnie niesamowite dźwięki. To nie koniec muzycznych niespodzianek dla uczestników projektu. Uczniowie podczas warsztatów z muzykami z Filharmonii Łódzkiej odkryją sekrety skrzypiec, wiolonczeli oraz instrumentów perkusyjnych i dętych. Polska twórczość ludowa stanie się dla nich punktem wyjścia do grupowego muzykowania, a na zajęciach field recordingu zostaną wyczuleni na zróżnicowane krajobrazy dźwiękowe. Edukatorzy Centralnego Muzeum Włókiennictwa wyjaśnią najmłodszym uczestnikom projektu, dlaczego ludzie gromadzą przedmioty i tworzą z nich kolekcje. Na zajęciach „Człowiek z natury” pomogą uczestnikom zajrzeć w głąb siebie i stworzyć swoje autoportrety.

Nauczyciele (m.in. edukacji wczesnoszkolnej, artystycznej, poloniści) i animatorzy kultury wezmą z kolei udział w warsztatach, podczas których poznają praktyczne narzędzia pomocne w prowadzeniu zajęć z szeroko pojętej edukacji kulturowej. Dowiedzą się m.in. jak świadomie i prawidłowo korzystać z aparatu głosowego oraz zostaną zaznajomieni z niemanipulacyjnymi zasadami wpływania na ludzi oraz sposobami komunikacji niewerbalnej w pracy z grupami.

Organizatorzy zapowiadają, że cieszący się znaną marką w Łodzi festiwal muzyczny „Rockowanie” odbędzie się w nowej odsłonie. Zespoły rockowe, zarówno te początkujące, jak i te od lat działające na muzycznej scenie, wezmą udział w warsztatach wokalnych i instrumentalnych w sześciu miejscowościach województwa (Łódź, Bełchatów, Radomsko, Skierniewice, Wieluń, Tomaszów Mazowiecki). Muzycy będą mogli doskonalić wiedzę i umiejętności w zakresie technik gry na instrumentach, szkolić warsztat wokalny poprzez interpretację tekstu, wstęp do emisji głosu. A wszystko pod okiem profesjonalnych muzyków ze Zbigniewem Hołdysem i Leszkiem Biolikiem na czele. Dla 12 wybranych zespołów zaplanowane są warsztaty mistrzowskie w ŁDK-u. Muzycy przygotują własne interpretacje dwóch kompozycji Roberta Brylewskiego. Warsztaty mistrzowskie, będą obejmowały trzy zagadnienia: muzyczne (instrumentalne techniki wykonawcze i emisja wokalna), dotyczące relacji artyści – dziennikarze (promocja twórczości w ramach kontaktów z mediami, agencjami koncertowymi i firmami fonograficznymi, przygotowanie demo, info o zespole, praca z managerem, producentem, wytwórnią) oraz producenckie (jak wypracować brzmienie zespołu, sposoby rejestracji, jak przygotować utwór do radia, podstawy masteringu). Uczestnicy zajęć będą rywalizować ze sobą w konkursie, a na finał 30 września zaprezentują 2 utwory Roberta Brylewskiego.

Kategoria

Wiadomości