Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Rozpoczynamy obchody 100-lecia Niepodległej

W centrum Łodzi będą rozbrajani Niemcy, przypomnimy sobie, że sto lat temu polskie kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych, Festiwal Światła przygotowuje patriotyczne prezentacje - to wszystko z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- W Łodzi świętować będziemy przez cały rok, na terenie całego miasta. Łódzkie instytucje planują blisko 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległej, dla  wszystkich łodzian: od najmłodszych do seniorów - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas na inauguracji obchodów. - W centrum Łodzi pojawią się rekonstruktorzy historyczni będą rozbrajać Niemców, jak miało to miejsce na placu Wolności. Na Piotrkowskiej pojawi się wielka flaga. Miasto Kobiet odda hołd łodziankom przypominając, że sto lat temu polskie kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Pojawią się nowe murale. Festiwalu Światła przygotowuje patriotyczne prezentacje. O 100-leciu nie zapomni festiwal komiksu.

Przykłady imprez instytucji kultury:
• Patriotyczne akcenty na Festiwalu Światła (Light Move Festival)
• 100-lecie komiksu w Polsce (EC-1 Centrum Komiksu)
• Wystawa plenerowa dotycząca zaangażowania Polaków w obrady konferencji pokojowej w Paryżu oraz podpisania traktatu wersalskiego(Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)   
• Organizacja dni Józefa Piłsudskiego pomiędzy 21-25 lutego. (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)   
• Nowa wystawa zdjęć, obrazujących życia codzienne w pierwszych latach łódzkiej Niepodległości w fotoplastykonie (Muzeum Kinematografii w Łodzi)
•  „Stworzone w odrodzonej Polsce” – wirtualna ekspozycja ukazująca poprzez zbiory Muzeum życie codzienne w Polsce i Łodzi w okresie   dwudziestolecia międzywojennego (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
• organizacja cyklu wykładów historycznych pod tytułem „Dwanaście wykładów
o wolności”. (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)   
• Cykl wykładów i spotkań Łódź Niepodległa (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana) 
• „Łódzkie oblicza Niepodległej” – program edukacyjny realizowany w 2018 r.
w nawiązaniu do założeń Programu Ministerstwa Kultury pod nazwą „Niepodległa” (Muzeum Miasta Łodzi)

Działa strona internetowa poświęcona 100-leciu Niepodległości w Łodzi - www.lodz.pl/niepodległosc.
Rusza projekt „Łódzkie Drogi do Niepodległości’’.

Wszyscy organizatorzy niepodległościowych wydarzeń mogą skontaktować się z biurem promocji UMŁ, które doda każde wydarzenie do patriotycznego kalendarza.

Kategoria

Wiadomości