Zawód artysty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Zawód artysty

Życie artysty to ciągłe zmaganie się o swoją teraźniejszość, często bez nadziei na dobrą przyszłość. Uważa się, że w Łodzi nie ma spójnego środowiska artystów, ale jednak, gdy trzeba, twórcy – wraz z animatorami kultury – potrafią wspólnie zastanowić się, co dalej. Temu służą dyskusje z cyklu „Zawód artysty”. Ostatnia - 23 lutego.
Wiadomo, że życie artysty nie jest łatwe. To ciągłe zmaganie się o swoją teraźniejszość, często bez nadziei na dobrą przyszłość. Niepewność zarobku, brak etatowej ochrony i – bardzo często – ubezpieczenia. Żadnych szans na wypłatę emerytury.
Uważa się, że w Łodzi nie ma spójnego środowiska artystów, ale jednak, gdy trzeba, twórcy – wraz z animatorami kultury – potrafią wspólnie zastanowić się, co dalej. Albo choćby zdiagnozować swoją wspólną sytuację. Temu służą dyskusje z cyklu „Zawód artysty”, których pomysłodawcą jest Marcin Polak. Ostatnia odbyła się 23 lutego w Galerii Wschodniej.
Zaczęło się w 2011 roku od wystawy Polaka pod tym samym tytułem i w tym samym miejscu, która pokazywała, jak artyści zarabiają na swoją pasję, czyli tworzenie sztuki. Przy okazji odbyło się kilka spotkań na ten temat. W ramach dyskusji w ciągu ostatnich lat padły pytania: Czy artysta to wciąż wolny zawód? Jakie są współczesne uwarunkowania ekonomiczno-socjalne bycia twórcą? Jak kształtują się relacje pomiędzy pracą artystyczną a koniecznością pracy zarobkowej? Czy w Łodzi istnieją odpowiednie warunki instytucjonalne, które sprzyjają systematycznej pracy i rozwojowi artystycznemu? Czy jest w Łodzi miejsce na konsekwentną politykę kulturalną oraz długofalowe przedsięwzięcia instytucjonalne, które wspierałyby lokalną twórczość?
To nie jest jedynie czcza gadanina – rodzą się konkretne propozycje, które bywają wprowadzane w życie przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. 
Na ostatnim spotkaniu „naprzeciw” siebie stanęli: Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury oraz grono osobowości łódzkiej kultury, w tym: Tomasz Rodowicz (Fabryka Sztuki, Teatr Chorea, organizator festiwalu teatralnego Retroperspektywy), Sławomir Fijałkowski (kino Charlie, organizator festiwalu filmowego Cinergia), Kuba Wandachowicz (klub Dom, organizator festiwalu muzycznego Domofon), prof. Tomasz Majewski (Uniwersytet Jagielloński, przewodniczący Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi), Tomasz Załuski (Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych) i Ewelina Chmielewska (Galeria Wschodnia). Głównym postulatem było wprowadzenie konkursów na flagowe wydarzenia kulturalne w Łodzi. Czy to przejdzie?
Więcej na ten temat – w kwietniowym numerze „Kalejdoskopu”.

Aleksandra Talaga-Nowacka