Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wystawa „OdłożONE na potem” jest ciekawie zaaranżowana, dzięki czemu dobrze się ją ogląda – podziały przestrzeni i elementy architektury ekspozycji prowadzą widza, ukierunkowują jego spojrzenie, ale i dają wytchnienie od mnogości prezentowanych prac. Wzrok się nie męczy, bo dostaje miejsce na odpoczynek, a same dzieła mogą odpowiednio wybrzmieć. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
"Oko obiektu" to tytuł nowej ekspozycji w Akademickim Centrum Designu, której wersnisaż odbędzie się 9 II o godz. 18. Wystawa inauguruje roczny cykl „Design w procesie”.
Tematem lutowego numeru "Kalejdoskopu" jest tożsamość Łodzi. Jednym z elementów poświęconej naszemu miastu prezentacji jest poemat Piotra Groblińskiego "Bez meldunku".
1 lutego 2024 r. umarł Feridun Erol – scenarzysta, reżyser i operator filmowy, absolwent obu wydziałów Szkoły Filmowej w Łodzi. Wspomina go Mieczysław Kuźmicki.
Do Muzeum Pałac Saski w Kutnie trafiły dwa metalowe fragmenty okuć pasa. Są ozdobione wytłaczanym motywem jeźdźca na koniu i mogą pochodzić nawet z VI – IX wieku ne.
Dzięki doskonałej współpracy z łódzkim przewoźnikiem pokazujemy „Kalejdoskop” w nowej, premierowej odsłonie w pojazdach MPK – Łódź. Miesięcznik liczący już 50 lat zmienił się, aby być jeszcze bardziej wygodny w czytaniu, ale cele, które sobie stawiamy przygotowując każdy numer są niezmienne – dostarczanie w ciekawej formie dużej dawki wiedzy o kulturze i zjawiskach z nią związanych.
Stała wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Z okazji drugiej rocznicy otwarcia wystawy ekspozycję wzbogacono o m.in. projekty postaci i elementy scenograficzne do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.
RECENZJA. Gdybyśmy się nie kłócili, nie mielibyśmy wspólnych zainteresowań – mówi w pewnym momencie bohater „Korepetycji z miłości”. Czy w takiej sytuacji da się uratować związek? Czy (okazywania) miłości można się nauczyć? Komedię francuskiej dramatopisarki Flavii Coste wyreżyserował w Teatrze Powszechnym Sławomir Narloch. Pisze Piotr Grobliński.
RECENZJA. W Galerii S35 jeszcze tylko przez dwa dni można oglądać wystawę fotografii Piotra Zbierskiego. Duża część to zdjęcia z cyklu „Echoes Shades”, który autor realizował, obcując m.in. z plemionami znad rzeki Omo Vallery w Etiopii i grupą etniczną Toraja zamieszkującą górzyste tereny Sulawsi w Południowej Indonezji. Pisze Maria Mażewska.
Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia c-moll „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego znalazły się na nowej płycie nagranej przez Filharmonię Łódzką. Partię solową Koncertu wykonuje Wojciech Niedziółka, student Akademii Muzycznej w Łodzi, najlepszy Polak podczas Konkursu im. Wieniawskiego w 2022 r. w Poznaniu. Wydany przez DUX krążek trafi na rynek 15 II, by symbolicznie uczcić 109. urodziny Filharmonii Łódzkiej (w 1915 r. odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uznawanej za protoplastę filharmonii).