Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Teatr Pinokio w Łodzi rozpoczyna świętowanie swoich 80. urodzin. Chociaż rocznica pierwszej jego premiery przypada w maju, to przez cały rok będą się odbywać związane z jubileuszem premierowe spektakle, koncerty oraz inauguracja nowej przestrzeni edukacyjno-warsztatowej, pojawią się okolicznościowe wydawnictwa.
Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił kolejną edycję konkursu „Łódź Pełna Kultury” - organizacje pozarządowe mogą obiegać się o wsparcie finansowe dla swoich projektów kulturotwórczych. W tym roku na dotacji przeznaczono łącznie 4 400 000 zł, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do poprzednich edycji. Zmieniły się zasady udzielania wsparcia. Wnioski można składać online do 29 stycznia do g. 15.
W 2025 roku rozpocznie się realizacja projektów, dzięki którym powstaną nowe instytucje, a placówki kulturalne staną się bardziej nowoczesne i przystępne. Na liście m.in. Filharmonia Łódzka, Muzeum Sztuki, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, ale też wsparte przez samorząd województwa inwestycje Teatru Powszechnego i Teatru Nowego w Łodzi.
RECENZJA. Przyznawanie nagrody artystom przez artystów to przejaw przekonania, że twórcy reagujący na zastaną rzeczywistość, eksperymentujący i poszukujący, niezależnie od formuły działań i używanych środków, biorą odpowiedzialność za tę rzeczywistość i próbują na nią wpływać. Zarazem wspólnie budują pewien zasób, dobro kultury. Nie stanowią zatem dla siebie konkurencji, lecz współpracują – dla zrozumienia świata i rządzących nim mechanizmów. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Z początkiem 2025 roku, decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zostanie powołany Mariusz Goss. Zastąpi Joannę Podolską, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora, przyczyniając się do rozwoju i promocji Centrum Dialogu jako kluczowego miejsca dyskursu międzykulturowego oraz edukacji historycznej.
PODSUMOWANIE ROKU. 2024 to był rok znaczących przekształceń w łódzkim świecie sztuki... Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Interaktywna mapa murali, aplikacja prowadząca przez miasto streetartowymi szlakami, ponad 150 udokumentowanych wielkoformatowych prac, blog edukacyjny i wystawy czasowe. Pod koniec grudnia 2024 r. mapa łódzkich instytucji kultury wzbogaci się o cyfrowe muzeum sztuki miejskiej – Urban Forms Museum of Street Art. Jego działalność zostanie zainaugurowana prezentacją w formie wideomappingu 29 XII o godz. 18 w OFF Piotrkowska Center.
1 STYCZNIA 1970

"Matejko" w Skierniewicach

Do 30 IV można oglądać w Muzeum Historycznym Skierniewic im. Jana Olszewskiego jedyną w skali 1:1 wierną kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski. Artysta jest także wykonawcą kopii obrazu Jana Matejki pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, również w skali 1:1, który znajduje się w stałej kolekcji Parlamentu Europejskiego, eksponowany w głównym holu budynku.
od 20 GRUDNIA 2024 / od 23 GRUDNIA 2024

Kalejdoskop 01/2025

NOWY NUMER. Spotkanie przy dobrej muzyce może być doskonałą okazją do rozmowy. Tematów w bród. Choćby odwieczne bolączki lokalnej kultury, czyli jak pogodzić oddolne inicjatywy, działalność instytucji z perspektywą urzędników dzielących środki publiczne. Obawy natury egzystencjalnej – czy sztuczna inteligencja nam zagraża, czy tylko pomaga, jak można ją kontrolować i gdzie postawić granice jej wpływu na nasze życie? Wreszcie, jak zadbać o debatę publiczną – dlaczego w decydowaniu o lokalnych sprawach należy udzielać głosu jak najbardziej zróżnicowanym grupom, jakie miejsce w tym procesie ma edukacja? Uczestnicząc w szczerej i konstruktywnej wymianie poglądów, sprzyjamy postępowi, poprawie życia. Dlatego warto czasem opuścić własną bańkę, wyjść poza zasięg programujących nas na co dzień algorytmów. Nawet jeśli coraz trudniej się na to zdobyć.
Od 1 stycznia 2025 r. Miejską Galerią Sztuki w Łodzi pokieruje Artur Chrzanowski, który wygrał konkurs. Zastąpi dotychczasowego dyrektora Dariusza Leśnikowskiego.