Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWE CZASOPISMO. Nadszedł moment, w którym chcemy przedstawić Radę Naukową ogólnopolskiego czasopisma "Kalejdoskop Kultury", które powstało z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i w merytorycznym partnerstwie z Muzeum Sztuki w Łodzi. Pismo zostało afiliowane przy redakcji magazynu "Kalejdoskop", którego wydawcą jest Łódzki Dom Kultury.
CALL FOR PAPERS. Przedłużamy czas na nadsyłanie propozycji artykułów do drugiego numeru czasopisma kulturalno-naukowego „Kalejdoskop Kultury”, które powstało z inicjatywy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego i przy merytorycznym partnerstwie Muzeum Sztuki w Łodzi. Pismo afiliowane jest przy miesięczniku kulturalnym „Kalejdoskop”, wydawanym przez Łódzki Dom Kultury.
2 PAŹDZIERNIKA 2021 - 3 PAŹDZIERNIKA 2021

Festiwal komiksu w październiku

32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w dniach 2-3.X.2021. Dla publiczności dostępna będzie strefa targowa gromadząca wszystkich wydawców komiksu, autorów oraz kolekcjonerów. Dla fanów gier planszowych i wideo ponownie otwarte zostaną strefy wolnego grania, turnieje i interaktywne stoiska. Twórcy polskiego komiksu spotkają się z publicznością w strefie autografów i w trakcie paneli w salach konferencyjnych.
NOWY NUMER. Miasto mówi przez sztukę. 20. Fotofestiwal ma być reinkarnacją łódzkiego środowiska artystycznego, które, jak uważa Józef Robakowski, kurator głównego programu imprezy, wciąż ma duży potencjał. A twórcza Łódź to zarówno awangardowe inicjatywy, często wspólnotowe, jak i kultura popularna.
– Wiedząc, że jest to czasopismo mające drukować teksty dłuższe, o pewnym intelektualnym ładunku, choć nie tylko, bo około połowa objętości to teksty publicystyczne, lżejsze, wiersze, rozmowy, kierowałem się intuicją w stronę klasycznych rozwiązań, choć nie przesadnych. Myślałem o tym w kategoriach projektu, który będzie mógł żyć i być dobrze odbierany przez cały czas, nie stając się passe – o pracy nad layotem pisma "Kalejdoskop Kultury" mówi Łukasz Zbieranowski ze studia Fajne Chłopaki
„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” to internetowe słuchowisko science-fiction autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego. 20 maja międzynarodowa Akademia Sztuk Cyfrowych i Nauk (The International Academy of Digital Arts and Sciences) przyznała temu dramatowi audio wyprodukowanemu przez Storytel Poland główną nagrodę Webby Award w kategorii Apps and Software: Education & Reference.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi wręczyła Nagrody Laureatom 28. Edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 11. Edycji Nagrody Superekslibris oraz 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 12. edycji Nagrody Superekslibris. Biblioteka zaprasza również na wystawę, na której prezentowane są książki laureatów oraz autorów nominowanych do nagród. Ekspozycja przygotowana przez Dział Zbiorów Regionalnych czynna będzie do 10 VI.
RECENZJA. Czy nowe technologie są jak pędzel, dając podobne do tradycyjnego malarstwa możliwości pracy na statycznej płaszczyźnie, tyle że w innym medium? A może jednak rozszerzają spektrum działań artysty? Wystawa „Obrazy cyfrowe” w Ośrodku Propagandy Sztuki skłania do stawiania takich pytań. Jaka jest odpowiedź? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
21 MAJA 2021 - 31 SIERPNIA 2021

Co w kinie... terkocze? Wystawa w Charliem

Radziecki rzutnik z lat 30., przedwojenne kamery ośmiomilimetrowe i projektory z całego świata, w tym amerykańskie, japońskie i te produkowane niegdyś przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne – wszystko to zobaczyć można na wystawie „Co w kinie terkocze…”. Przygotowaną przez Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" ekspozycję można oglądać do 31 VIII w łódzkim Kinie Charlie.
4 PAŹDZIERNIKA 2021 - 5 PAŹDZIERNIKA 2021

II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Łódzki Dom Kultury zorganizuje regionalne przesłuchania do Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, którego ideą jest upowszechnienie utworów zespołu „Mazowsze” oraz przybliżenie sylwetki patrona. Łódzkie jury, które wesprą również przedstawiciele zespołu, spotka się z uczestnikami konkursu w dniach 4-5 października 2021 i  wyłoni zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej.