Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu jest znane wśród artystów z odbywającego się tutaj Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Triennale z Martwą Naturą” oraz niegdysiejszych plenerów nad Wartą. Znaczna część z kilkuset dzieł sztuki zgromadzonych w magazynie instytucji nigdy nie była pokazywana publiczności, ale – choć są chęci na ich eksponowanie, w najbliższym czasie w sieradzkiej galerii nie będzie na to szans. Placówka dostała ponad milion złotych rządowej dotacji na remont i z tego powodu musi mocno ograniczyć działalność wystawienniczą.
RECENZJA. Powiedzieć, że tematyka „Raju utraconego” Miltona jest uniwersalna, to nie powiedzieć nic. Za pomocą tego dwuwyrazowego tytułu można nie tylko streścić fragment Starego Testamentu, ale także snuć refleksję o wojnach, konfliktach, klęskach żywiołowych i innych nieszczęściach prześladujących od wieków ludzi, którzy utracili raj. Przed twórcami inscenizacji opery Krzysztofa Pendereckiego inspirowanej poematem angielskiego poety stanęło więc zadanie jednocześnie fascynujące i niezwykle trudne. Pisze Magdalena Sasin.
Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.
od 30 LISTOPADA 2023

Kalejdoskop 12/23

NOWY NUMER. Kultura zawsze pozostaje na końcu listy ważnych spraw polityków dysponujących publicznymi pieniędzmi. Z konsekwencjami takiej sytuacji każdego dnia mierzą się osoby pracujące na zapleczu kultury przy organizowaniu koncertów, wystaw, spektakli, festiwali, spotkań, warsztatów, przy wydawaniu książek i produkcji filmów. Wykonują mnóstwo czynności: od aktywności twórczych, jak wymyślenie idei przedsięwzięcia, programu imprezy, przez zmagania z papierologią, po działania prozaiczne typu sprawdzenie biletów czy posprzątanie terenu. Ich praca na ogół jest niewidoczna, traktowana z pobłażliwym lekceważeniem i opłacana na poziomie najniższej krajowej. Dlaczego zatem ludzie legitymujący się rozległą wiedzą, wysokimi kwalifikacjami, świetnie radzący sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach, godzą się na takie warunki?
RECENZJA. Mamy w Łodzi nową, atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą – a to dzięki instytucji kultury InLodz21, którą umiejscowiono w wyremontowanej pieczołowicie kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. W Galerii AOKZ można oglądać wyniki twórczych eksperymentów dwóch łódzkich artystek pracujących wspólnie od 2020 roku jako Slow Painting Studio. Cieszmy oczy póki możemy, bo za jakiś czas te obrazy… znikną. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała wyróżnieniem Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny" w kategorii „Obiekt".
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
od 8 GRUDNIA 2023 / 9 GRUDNIA 2023

Premiera "Drugiego pokoju" w PJM

Teatr Szwalnia w ramach akcji Szwalnia20/23 realizuje wyjątkowe wydarzenia teatralne: spektakl na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta „Drugi pokój” grany w polskim języku migowym, gdzie odtwórcami ról są tłumacze PJM. Premiera 8 i 9 XII o godz. 19.
Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza odebrał w Gliwicach Łukasz Barys, pisarz pochodzący z Pabianic, felietonista "Kalejdoskopu".