Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 4 KWIETNIA 2024

Pro Publico Bono

Już po raz 15. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje medale „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka medalu, Sabina Nowicka (1914-2006), była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego medal jest przyznawany w okresie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie muzeów w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Na 27 placówek, którym w tym konkursie przyznano dotacje, dwie działają w województwie łódzkim.
RECENZJA. Okazuje się, że proste, wynikające z potrzeby serca i umęczonej niesatysfakcjonującą pracą głowy malarstwo jest w stanie oddać wyrafinowaną złożoność rzeczywistości. W obrazach Erwina Sówki łączą się pozornie odległe światy wierzeń z różnych rejonów i czasów, okultyzm oraz misterium powstawania i przekazywania życia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Dziesięć łódzkich instytucji kultury otrzymało ministerialne środki finansowe na rozwój projektów kulturalnych i festiwali, zwiększanie dostępności czy publikacje, takie jak "Tygiel Kultury". Łodzianie mogą się spodziewać także premier teatralnych i wydarzeń artystycznych adresowanych do młodzieży. Łączna kwota, którą będą dysponować instytucje, przy zabezpieczeniu wkładu własnego miasta, wynosi ponad 2 mln zł.
Zakończył się II Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, organizowany przez Monopolis. Marcin Hycnar zdobył Grand Prix za "Pogo" (w kategorii Open), Kacper Jan Lechowicz zwyciężył swoim spektaklem "Warszawa płonie" w kategorii Debiut.
Muzeum Sztuki w Łodzi otworzyło 3 IV 2024 r. wystawę stałą "Zygmunt Krauze. Archiwum twórcze", związaną z bezprecedensowym zakupem przez muzeum wszystkich rękopisów dzieł Zygmunta Krauzego.
do 15 LIPCA 2024

Beksiński w Pabianicach

W pabianickiej galerii Aflopa Art trwa wystawa malarstwa, grafiki, zdjęć i rzeźb Zdzisława Beksińskiego - ponad stu dzieł pochodzących z różnych okresów twórczości.
Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej ogłasza XXI Rawski Mityng Wokalny. Termin zgłaszania się do konkursu upływa 26 kwietnia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia z całej Polski.
28 MARCA 2024 / od 29 MARCA 2024

Kalejdoskop 04/24

NOWY NUMER. Sztuczna inteligencja? Tak nas straszyli, a tu z dużej chmury mały deszcz. Ta postawa to objaw społecznej ignorancji, przekonania o doskonałości ludzkiego umysłu, któremu nic nie dorówna. Chodzi jednak o to, że AI jest obcym rodzajem inteligencji, tworzy wewnętrzny model świata zupełnie inny niż ludzki. Tego nie da się porównać. Tworzy nowe treści. Jacek Dukaj w wywiadach przekonuje za to, że teraz algorytmy zajmą się twórczością. Nie rozstrzygając tego sporu, musimy przyznać, że systemy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w coraz większym zakresie. A to znaczy, że AI coraz bardziej zmienia nasze życie. Jesteśmy świadkami przełomu. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby się do niego przygotować. Zaplanujmy naszą przyszłość ze sztuczną inteligencją.
od 20 MARCA 2024

Małe granty na kulturę

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił nabór wniosków o przyznanie dotacji w programie "Małe granty". Organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie finansowe wydarzeń lub projektów kulturalnych w kwocie do 10 tys. zł.