8 PAŹDZIERNIKA 2024
/
12 PAŹDZIERNIKA 2024
ETNO re:WITALIZACJE 3.0
Projekt „ETNO re:WITALIZACJE 3.0” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które angażuje uczestników do działań poznawczo-twórczych. Celem jest podniesienie świadomości na temat historycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań sztuki oraz kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości mieszkańców Łowicza i Sieradza, które rozwijały się dzięki wspólnemu zaangażowaniu Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.
Europejskie Centrum Komedii i Edukacji Teatralnej powstanie w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Projekt zakłada rozbudowę i kompleksową modernizację siedziby teatru, między innymi głównej sceny i jej zaplecza, widowni, frontowej części teatru. Prace przygotowawcze mają się zacząć w styczniu 2025 roku, a koniec modernizacji przewidywany jest na grudzień roku 2027.
Po przeszło dekadzie bezużytecznego trwania budynku po kinie Bałtyk w obiekt zostanie tchnięte nowe życie. Powstanie tutaj Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego, prowadzone przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Ma to być instytucja kultury unikatowa w skali kraju.
W "Kalejdoskopie" 10/2024 ukazała się zapowiedź nowego cyklu muzyczno-edukacyjnego dla dorosłych pod hasłem „Matinée” (z fr. poranek) w Filharmonii Łódzkiej. Pierwszy koncert miał się odbyć 6 X z udziałem kwartetu smyczkowego w składzie: Sławomira Wilga – I skrzypce, Katarzyna Gluza – II skrzypce, Nela Zaforemska – altówka, Maria Leszczyńska-Thieu – wiolonczela. Filharmonia poinformowała jednak, że rozpoczęcie cyklu przesunie się na styczeń 2025 roku.
RECENZJA. Czy jak gdyby wbrew dogmatowi o narodzeniu Jezusa z łona kobiety, brzemienność Maryi mogła być uznawana za wstydliwą? W sanktuarium w Skępem domniemany ciążowy brzuch późnogotyckiej figury Madonny ukryto pod obszerną peleryną z posrebrzanej blachy. A może Ona w ogóle nie została ukazana tu jako ciężarna? Tylko skąd wówczas określenie skępskiej Maryi jako Matki Bożej Brzemiennej? Tak czy inaczej, „ugrzeczniony” wizerunek, nadany podczas koronacji figury w 1755 roku i obowiązujący do 1955 roku, uznano za kanon, intensywnie go powielając – i tak Matkę Boską Skępską kojarzymy dzisiaj. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Harmonia człowieka z naturą, przepracowywanie niełatwych okresów w historii Polski oraz świata czy sztuczna inteligencja – takie tematy zainspirowały szóstkę finalistów pierwszej edycji Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza organizowanego przez Teatr im. Jaracza w Łodzi.
RECENZJA. Wytwórnia Filmów Oświatowych obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia. I choć dziś nie przypomina siebie z czasów świetności u schyłku lat 70. XX wieku, kiedy rocznie produkowała około 180 obrazów, jest jedyną wytwórnią filmową w Łodzi, która przetrwała i nieprzerwanie działa (realizuje kilka tytułów rocznie). W Muzeum Kinematografii otwarto właśnie wystawę jubileuszową „Oświatówka. Fabryka nieoczywistości”. Pisze Bogdan Sobieszek.
od 12 PAŹDZIERNIKA 2024
/
16 STYCZNIA 2025
"Giselle" - balet fantastyczny
Na premierę baletu Adolphe Adama „Giselle” 12 i 13 X o godz. 19 zaprasza Teatr Wielki. To typowy dla okresu romantycznego „balet z akcją”. Libretto, które napisali Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges i Théophile Gautier, oparto na legendzie z gór Harzu o zjawach młodych dziewcząt zmarłych przed zamęściem i zwodzących młodzieńców tańcem.
od 11 PAŹDZIERNIKA 2024
EmoPolis Agaty Ingarden
"EmoPolis" to pierwsza w Polsce muzealna wystawa prac Agaty Ingarden. Jest ona fragmentem nieustannie rozwijanego projektu, w którym główną rolę odgrywa infrastruktura przeznaczona do zarządzania energią emitowaną przez stany emocjonalne. Wystawa łączy ze sobą dwie monumentalne prace – "Rescue Dummies" i "Piknik o zachodzie słońca". Wernisaż 11 X o godz. 18 w ms2.
od 27 WRZEŚNIA 2024
/
28 WRZEŚNIA 2024
"Miejsce na ziemi" w Studyjnym
Teatr Studyjny rozpoczyna ten rok dyplomem studentów Wydziału Aktorskiego "Miejsce na ziemi" w reżyserii Konrada Hetela. Premiera - 27 i 28 IX o godz. 19.07.