Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 5 WRZEŚNIA 2021 / od 24 WRZEŚNIA 2021

Warsztaty z tworzenia publikacji fotograficznej

Weź udział w warsztatach z tworzenia publikacji fotograficznej i opublikuj swoje prace w magazynie "Ton" Szkoły Filmowej w Łodzi. Warsztaty są przeznaczone dla studentów kierunków związanych ze sztukami wizualnymi.
11 WRZEŚNIA 2021 - 31 GRUDNIA 2021

90 lat Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego

Muzeum przy pl. Wolności obchodzi 90-lecie. Z tej okazji zaprasza na wystawę "90/90. Skarby Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi", czynną od 11 IX do grudnia 2021 roku.
RECENZJA. Piotr Wypych z przymrużeniem oka odwołuje się do koncepcji „decydującego momentu” w fotografii (ukutej przez Cartier-Bressona) – w jego przypadku decyduje nie tyle przypadkowy moment, ile rozbłysk wizualnej świadomości autora, gdy nagle dostrzega i uwiecznia ciekawy układ form czy kontrast światła i cienia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
„Beauty Bałuty” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 40 (przy skrzyżowaniu z ul. Franciszkańską). Praca o wymiarach 5,5 m x 2,5 m przedstawia słowo „Bałuty”, w którym litery „ał” co 4 sekundy zmieniają się na litery „ea” i na odwrót. Autorem projektu jest łódzki grafik Gouda.
28 SIERPNIA 2021 - 30 LISTOPADA 2021

O podróżnikach w Nieborowie

W pałacu w Nieborowie 28 VIII o godz. 16 zostanie otwarta wystawa "W podróży", na której zostaną zaprezentowane sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
Po wakacyjnej przerwie Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka wznawia działalność 4 września od Narodowego Czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Początek nowego sezonu to oczywiście również spektakle: „1968//biegnij, mała, biegnij” w reżyserii Remigiusza Brzyka oraz „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.
5 WRZEŚNIA 2021 - 5 GRUDNIA 2021

Jesień z Mozartem

5 IX 2021 r. rozpocznie się cykl koncertowy „Polish Camerata Swojemu Miastu”. W tym roku melomani będą mogli posłuchać wszystkich koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zaplanowano osiem bezpłatnych wydarzeń muzycznych, które będą odbywać się w Akademii Muzycznej i Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. H. Sienkiewicza.
Podczas pierwszego weekendu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Retroperspektwy" w Fabryce Sztuki zobaczyliśmy m.in. plenerowy performens Teatru Chorea "Sekundowa wspólnota". Pisze Paulina Ilska.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od końca sierpnia do października 2021 roku organizuje Festiwal „Zapolska pod lupą” (pod patronatem „Kalejdoskopu”).
Muzeum Sztuki, w 2021 r. obchodzące swoje 90-lecie, stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Właśnie zainaugurowano projekt podcastowy "Nuż w uhu", do którego poprowadzenia zaproszono jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską.