| Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Już dziś - gala ARMATKI KULTURY

Jakie było najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2018 roku? Tradycyjnie już nominacje do Armatki Kultury kończą serię kulturalnych nagród w naszym mieście. Uroczysta gala Armatki Kultury 1 kwietnia o godz. 18 w sali kolumnowej ŁDK. Wstęp wolny!
Naszą Armatkę Kultury ładujemy już po raz szósty. Chcemy wyróżnić przedstawienia, koncerty, festiwale, książki i filmy, o których w minionym roku mówiło się za mało. Wyłoniony w głosowaniu czytelników laureat otrzyma statuetkę autorstwa Zofii Władyki-Łuczak.

Kapitułę nagrody Armatka Kultury tworzyli: Joanna Królikowska (portal TuŁódź), Piotr Grobliński (pomysłodawca), Łukasz Kaczyński („Kalejdoskop”), Marcin Tercjak (Radio Łódź). 

Nominowani do nagrody (kolejność przypadkowa):   

1. Wystawa „Boże dzieci” w Muzeum Sztuki. 
Wystawa przemawiająca nie tyle do intelektu, ile do emocji, „czysta” i szlachetna. Sterylność białej przestrzeni pozbawionej scenografii sprawiała, że wypreparowane obiekty zdawały się unosić w powietrzu pośród pofabrycznych kolumn. To hybrydy martwego zwierzęcia i przedmiotu-odpadu. Jimmie Durham symbolicznie odwraca destrukcyjną działalność człowieka wobec natury – „przywraca ją do życia”, choć to już całkiem inne życie, współdzielone z przedmiotami, które również zostają ocalone...
Ekspozycja przygotowywana we współpracy z Migros Museum für Gegenwartskunst w Zurychu.

2. Wystawa „Osoba” Wiesława Przyłuskiego w galerii Re:Medium.    
Kameralna wystawa jednego z najciekawszych łódzkich artystów. Rzeźby, reliefy (matryce) i grafiki odnoszące się do tego samego, określonego tytułem tematu. Ciekawa próba przekazania językiem współczesnej Sztuki głęboko duchowych treści.
 
3. Płyta „Lunatyk” duetu Bolewski – Tubis.
Dwaj jazzmani nagrywają płytę z piosenkami. Na dodatek obsadzają się w głównych i jedynych rolach. Śpiewający perkusista - Radek Bolewski i pianista Maciej Tubis fascynują bogatym brzmieniem i żywymi emocjami, które jeszcze mocniej ujawniają się podczas koncertów.

4. Płyta „Antypody umysłu” zespołu Psychocukier.
Psychocukier nagrał, jak zwykle z przygodami, najlepszą płytę w swojej siedemnastoletniej historii, Muzykom i znakomitemu producentowi (Noon) wreszcie udało się oddać osobliwy charakter łódzkiej grupy oraz zaprezentować najpełniej jej imponujące brzmienie.

5. Koncert Joanny Woś i Mariusza Kwietnia w Filharmonii Łódzkiej.
Gala operowa na światowym poziomie. Znane arie i duety z oper Rossiniego, Donizettiego czy Belliniego w wykonaniu dwojga świetnie rozumiejących się artystów dały publiczności poczucie uczestniczenia w wielkim muzycznym święcie. Wyrazy uznania dla firmy Atlas za mecenat.

6. Festiwal Kamera Akcja
Znakomicie dobrany repertuar, ciekawi goście, prelegenci i tematy dyskusji oraz przeniesienie wydarzenia na teren PWSFTiTV zdecydowały o sukcesie 9. edycji festiwalu, mierzonego m.in. rekordową frekwencją. A wszystko przy mniej niż skromnym budżecie.

7. „Ikonoklazm” – książka poetycka Jana Rojewskiego.
Zaskakująco dojrzały, wewnętrznie spójny debiut urodzonego w Łodzi poety. Książka o dorastaniu,  o współczesnej Polsce i o rozdźwięku między medialnym przekazem a rzeczywistością. Autor mówi dobitnie i mocno, a jednocześnie subtelnie nawiązuje do tradycji biblijnej i poetyckiej. Książkę wydało Biuro Literackie.

8. Przystanek architektura – cykl wydarzeń organizowanych przez Izbę Architektów w Łodzi.
Odnowione budynki starej krańcówki tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej znalazły dobrego gospodarza. Architekci nie tylko wybrali perełkę łódzkiego modernizmu na siedzibę swojego samorządu, ale też potrafili wypełnić to miejsce ciekawym programem.

9. „Gala 68. Wolność to luksus” w reżyserii Agnieszki Jakimiak – spektakl przygotowany przez Teatr Nowy dla Festiwalu Czterech Kultur.
Czy możliwa jest wolność, gdy świat spektaklu (polityki, kapitału, glamouru, gospodarki, mediów) nauczył się wchłaniać i wykorzystywać dla utrzymania status quo różnorakie formy buntu? Czy opór jest jeszcze możliwy? Brawurową aktorsko, inteligentną i przewrotną (w sferze humoru i posługiwania się teatralnym nawiasem) rekonstrukcją gali Oscarów, pokazującą bez pudru mechanizmy władzy, udało się spuścić nieco powietrza z poważno-refleksyjnego programu festiwalu, nie rezygnując z pytań o naturę rzeczy.

10. Rekonstrukcja biopleografu i zarejestrowanie remake’u filmu „Powrót birbanta” przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
To bezprecedensowe wydarzenie przywraca pamięć o Kazimierzu Prószyńskim, polskim geniuszu, jednym z akuszerów kina, pionierze polskiej kinematografii. Rekonstrukcji aparatu do kręcenia i wyświetlania filmów dokonano na podstawie tekstów prasowych z końca XIX wieku i dwóch zdjęć. Ten jedyny egzemplarz biopleografu na świecie posłużył do zarejestrowania remake’u pierwszego polskiego filmu „Powrót birbanta”.

11. Zaproszenie kijowskiego Teatru Pralnia na pokazy w Teatrze Szwalnia.    
„Szwalnia – Kijów – Łódź” – projekt Teatru Szwalnia, prezentujący spektakle i koncerty  Teatru Pralnia z Kijowa, stwarzający okazję do polsko-ukraińskiego dialogu i do wymiany doświadczeń nie tylko artystycznych. Samo zestawienie nazw teatrów świadczy o pewnym ideowym pokrewieństwie, które potwierdziło się w praktyce scenicznej.

12. Łódź Young Fashion.
Impreza organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych i Łódzkie Centrum Wydarzeń wnosi do świata mody nową jakość. Pojawiają się tutaj świeże i odważne pomysły, dla których na poważnym, skupionym na uznanych twórcach Fashion Week nie byłoby miejsca. Dodatkowa wartość – impreza skupia kilka ważnych wydarzeń: „Złotą Nitkę”, Galę Dyplomową Katedry Ubioru ASP, konkurs międzynarodowy i Bra Day.GŁOSOWAĆ MOŻNA BYŁO (KAŻDA OSOBA TYLKO 1 RAZ) DO 25 MARCA:
- poprzez dodanie komentarza pod artykułem o Armatce w serwisie e-kalejdoskop.pl lub pod postem na facebookowym profilu Kalejdoskop Magazyn Kulturalny
- mailem na adres: konkurs@ldk.lodz.pl (z dopiskiem):
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UR) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektyw 95/46WE ( ogólnie rozporządzenie o ochronie danych).

- na kartkach pocztowych przesłanych na adres Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź.

Prosimy o krótkie uzasadnienie swojego głosu - dla najciekawszych komentarzy przewidzieliśmy nagrody. Prosimy tez o podpisywanie swoich głosów imieniem i nazwiskiem. Każda osoba może oddać tylko jeden głos.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18 w ŁDK. Wstęp wolny!

Partnerem wydarzenia jest Hashtag Sushi Łódź Centrum.