Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
26 WRZEŚNIA 2021

Spacery śladami Oscarów

W najbliższą niedzielę 26 IX odbędzie się pierwszy ze spacerów promujący Łódź Miasto Filmu UNESCO. Wydarzenia jest zapowiedzią utworzenia Szlaku Łodzi Miasta Filmu, organizatorem jest Łódź Film Commission. Początek wyprawy: godz. 11, ul. Ogrodowa 16 (plac przed hotelem Puro).
28 WRZEŚNIA 2021 - 30 WRZEŚNIA 2021

Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych

Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych "Dialogi" / "Диалоги" to wydarzenie stawiające sobie za cel budowanie mostów ponad politycznymi zasiekami. To próba znalezienia porozumienia poprzez sztukę, głównie film i muzykę. Nieprzypadkowo gościem specjalnym drugiej edycji festiwalu będzie Białoruś, zaś cały festiwal otworzy projekcja filmu "Animatorzy dla Białorusi", zrealizowanego przez ponad 50 artystów z całego świata.
25 WRZEŚNIA 2021 - 3 PAŹDZIERNIKA 2021

Kino dzieci

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. W tym roku festiwal przybliży kinematografię Flandrii i Walonii-Brukseli (Belgia). Zobaczymy najciekawsze współczesne produkcje z tego regionu. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej - poza pokazami w salach kinowych część filmów dostępna będzie także online!
Do 15 października można wysyłać zgłoszenia krótkometrażowych animacji poklatkowych do ANIMARKT Pitching 2021. 15 finalistów otrzyma szansę na zaprezentowanie swojego projektu podczas ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do branży animacji poklatkowej. Do wygrania są m.in. pieniądze na produkcje filmu, voucher na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji oraz akredytacja branżowa na targi Mifa 2022 w Annecy.
26 WRZEŚNIA 2021

Nie ma nas w domu

W ramach Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w sekcji Arthouse w Ogrodach Anny pokazany zostanie dramat „Nie ma nas w domu” w reżyserii Kena Loacha. Wstęp bez rejestracji.
30 WRZEŚNIA 2021 - 7 PAŹDZIERNIKA 2021

Kamera Akcja – program

Wielokrotnie nagradzane, wzbudzające skrajne emocje, prowokujące do dyskusji filmy zapowiada 12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który odbędzie się w dniach od 30 września do 7  października w Łodzi. Projekcje i spotkania odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie ThinkFilm.
10 WRZEŚNIA 2021 / 12 WRZEŚNIA 2021

Filemy i Lemacje. Weekend z Lemem

Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w ten weekend w klubokawiarni Pop’n’art przy placu Wolności odbędą się projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje”, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie dopełni wystawa plakatów filmowych w Galerii Opus przy Łąkowej.
10 filmów zostanie dofinansowanych w tym roku z Łódzkiego Funduszu Filmowego na łączną kwotę 1,5 mln zł. Wsparcie otrzyma pięć projektów animowanych, dwa dokumentalne oraz trzy fabularne, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
Do rozpoczęcia 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (30 IX - 7 X) pozostało ponad dwa miesiące, ale organizatorzy już czekają na zgłoszenia krytyków i twórców filmowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy „Krytyk Pisze” i „Krytyk Mówi” oraz Konkurs Etiud i Animacji.
Kiedy usłyszałem o planach otwarcia w Muzeum Kinematografii wystawy stałej „Łódź filmowa”, zdziwiłem się – miasto przecież prowadzi (z kłopotami, ale jednak) w EC1 Wschód wielką inwestycję poświęconą kulturze filmowej. Jedną z trzech wystaw, współtworzących kompletną wizję, będzie „Kino Polonia” – po co to dublować? – pytałem. W skromnych warunkach lokalowych pałacu Scheiblerów postanowiono opowiedzieć o tym samym, choć z perspektywy Łodzi.