Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Spotkanie z prof. Konradem Klejsą i Jarosławem Grzechowiakiem, współautorami książki „Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej w latach 1944-1956”, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmowę poprowadzi dr Ewa Ciszewska. Podczas spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej! Wstęp wolny.
Grand Prix 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu i statuetkę Białej Kobry zdobył Andriej Kuciła za film „Gdy kwiaty nie milczą”. Pokazuje w nim rzeczywistość Białorusinów po brutalnie stłumionych protestach wywołanych sfałszowaniem przez Aleksandra Łukaszenkę wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku. Skutki przemocy politycznej ukazuje oczyma i przez emocje kobiet.
Nagrodę główną ANIMARKT Stop Motion Forum (5-8 listopada) zdobyła bułgarska reżyserka Lina Kalcheva za projekt krótkometrażowego filmu „Dawn Chorus”. Otrzymała 60 000 zł w postaci rzeczowego wkładu koprodukcyjnego ufundowanego przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Są jedynym festiwalem filmów fabularnych w Łodzi – Mieście Filmu UNESCO. Po burzliwym odejściu Camerimage, zniknięciu Cinergii i nieudanym przeszczepie Transatlantyku pozostała tu tylko Kamera Akcja. Festiwal, który zrodził się ze studenckiej pasji, a przez trzynaście lat stał się profesjonalną, docenianą przez branżę i publiczność imprezą. Dlaczego więc pomysłodawcy  i dyrektorzy Kamery Akcji – Malwina Czajka i Przemysław Glajzner  – mówią o absurdzie i frustracji, biorąc pod uwagę wyprowadzkę z Łodzi?
Wersja stacjonarna Kamery Akcji za nami. Festiwal na kolejne cztery dni przenosi się na platformę Think Film. Także tutaj w programie znalazły się hity: w tym pokaz „Klondike”, ukraińskiego kandydata do Oscara 2023, czy przedstawiciela amerykańskiego kina niezależnego „Lekcji języka”. W ramach projektu „Mickiewicz filmowy” organizatorzy zapraszają na wydarzenia, które rzucają nowe spojrzenie na wpływ „Ballad i romansów” na  kino Jagody Szelc czy współczesne odsłony „Wiedźmina”.
W Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 w Łodzi została odsłonięta gwiazda Feliksa Falka, cenionego reżysera i scenarzysty, którego filmy należą do kanonu historii polskiego kina. Autor „Wodzireja” spotkał się z łodzianami.
Festiwal Kamera Akcja ogłasza listę tytułów dwunastu animacji i dwunastu etiud aktorskich z całego świata, które powalczą o zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight. Organizatorzy festiwalu (13-16 października w Łodzi) polecają również filmy, które nie trafią do polskich kin, a będzie można zobaczyć je tylko w Łodzi podczas Kamery Akcji oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy jak: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości.
Film „BEE WILD” w reżyserii Jana Hafta zdobył Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w sobotę zakończył się w Łódzkim Domu Kultury.
Łódzkie studyjne kino Bodo, działające od 2014 roku, zostanie zamknięte 19 listopada 2022 roku. Jednak do tego dnia wciąż zaprasza na seanse.
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.