Kamera Akcja – program | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Kamera Akcja – program

„Aida”

Wielokrotnie nagradzane, wzbudzające skrajne emocje, prowokujące do dyskusji filmy zapowiada 12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który odbędzie się w dniach od 30 września do 7  października w Łodzi. Projekcje i spotkania odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie ThinkFilm.
W programie znalazły się m.in. nagrodzony tegoroczną Złotą Palmą „Titane” Julii Ducournau, hit ostatniego Berlinale „Mała mama” Céline Sciammy, oscarowa „Aida” Jasmili Žbanić i premierowo „Magic Mountains” Urszuli Antoniak. Wśród gości: Piotr Trojan, Ewa Puszczyńska, Jerzy Kapuściński, Milenia Fiedler i Katarzyna Klimkiewicz. Wezmą udział w dyskusjach na temat branży filmowej,  prezentacji projektów w produkcji oraz w warsztatach scenariuszowych i case study.

Filmy
W sekcji Krytyczne premiery, prezentującej hity z międzynarodowych festiwali, mocnym tytułem będzie feministyczny body horror z art-popową estetyką – „Titane” (seans przedpremierowy, stacjonarnie), zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes w reżyserii Julii Ducournau, która w 2016 roku zadebiutowała głośnym „Mięsem”. O młodej dziewczynie marzącej o karierze gwiazdy filmów pornograficznych opowie „Pleasure” w reżyserii Ninjy Thyberg (pokaz przedpremierowy, stacjonarnie i online). Obsypany nagrodami „The Man Who Sold His Skin” autorstwa Kaouther Ben Hani (pokaz przedpremierowy, online) to opowieść o mężczyźnie, który za możliwość wyjazdu do Paryża pozwala wytatuować sobie na plecach wizę do strefy Schengen. Najnowszy obraz Céline Sciammy „Mała mama” (pokaz przedpremierowy, stacjonarnie) z wrażliwością i subtelnością portretuje relację między matką i córką. Polska premierą na festiwalu będzie najnowszy film Urszuli Antoniak „Magic Mountains” (pokaz stacjonarnie i online) z główną rolą Marcina Dorocińskiego - thriller psychologiczny osadzony w pięknych, a jednocześnie mrocznych, górskich plenerach. Festiwal jako pierwszy w Polsce zaproponuje obejrzenie „Netflix vs. the World” (online) – filmu dokumentalnego o początkach działalności Netfliksa.

W sekcji Głos krytyków w programie festiwalu znalazły się m.in.: ekranizacja klasycznej powieści Alfreda Döblina „Berlin Alexanderplatz” nakręcona przez Burhana Qurbaniego (pokaz online) oraz przypominająca dzieła Michaela Hanekego oscarowa „Aida” (pokaz stacjonarny) bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić, wyprodukowana przez Ewę Puszczyńską. Atrakcyjnie zapowiada się sekcja Kino polskie. Pokazane zostaną: canneński „Sweat” Magnusa von Horna (pokaz stacjonarny), opowiadający o samotności, hejcie i autodestrukcji oraz nominowany do Złotych Lwów film Natalii i Łukasza Grzegorzków – „Moje wspaniałe życie” (pokaz przedpremierowy, stacjonarny), a także głośny już debiut storyboardzisty Mateusza Rakowicza „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”.

Bohaterką spotkania z cyklu „Filmoznawca-filmowiec” w tym roku będzie Anna Kazejak, która opowie, jak studia filmoznawcze (UŚ i UŁ) wpłynęły na jej drogę twórczą. Na platformie Think Film pokazane zostaną jej etiudy ze Szkoły Filmowej w Łodzi: „Puls” (2003), „Jesteś tam” (2004) czy „Kilka prostych słów” (2007) oraz nowelowy debiut fabularny „Oda do radości” (2005) zrealizowany wspólnie z Janem Komasą i Maciejem Migasem.

Dyskusje
Organizatorzy przygotowali blisko 25 wydarzeń. Istotnym nurtem festiwalu są dyskusje. – Festiwal Kamera Akcja to święto kina, na którym dyskutujemy bez cenzury o najbardziej aktualnych tematach filmowych – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor FKA. W dyskusji „Uszanowanko” o szacunku w branży filmowej uczestniczyć będą koordynatorka intymności Marta Łachacz, która odpowiada za komfort aktorów w czasie realizacji scen zbliżeń, Ewa Brodzka reżyserka obsady m.in. u Andrzeja Wajdy, Ewa Puszczyńska producentka „Aidy” czy „Zimnej wojny” oraz Piotr Trojan, który wcielił się w rolę Tomasza Komendy w „25 lat niewinności...” w reżyserii Jana Holoubka. Uczestnicy porozmawiają o tym, ile trzeba poświęcić dla wizji artystycznej reżysera, jak współpracować w zgodzie ze sobą i innymi.

Eksperci: Kaja Krawczyk-Wnuk – scenarzystka „Żeby nie było śladów”, Katarzyna Klimkiewicz – reżyserka „Bo we mnie jest seks”, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa prowadząca autorski „POPcast” oraz Jerzy Kapuściński producent filmowy (m.in. „Jesteś Bogiem”) porozmawiają o boomie na filmy biograficzne w dyskusji „Co tu się kręci? Biopic w natarciu!”

Jak widać, głos kobiet dominuje w tegorocznej edycji Kamery Akcji. Także w ramach Powerspeech przemówią kobiety o kobiecym spojrzeniu w polskim kinie. Jakie produkcje szykują dla nas na najbliższe lata? Projekt „Bungalow Sary” zaprezentuje producentka filmu Krystyna Kantor („Hiacynt” dla Netflixa), reżyserka Julia Rogowska  i scenarzystka Małgorzata Piłacińska. Swój projekt „IMAGO”, który zdążył już przykuć uwagę zagranicznych mediów, przedstawi jego reżyserka Olga Chajdas, znana z głośnego debiutu „Nina”. Widzowie festiwalu zapoznają się z pracami nad „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej – groteskową historią dziejącą się w środowisku grup paramilitarnych, obnażającą absurdy naszego wyobrażenia męskości i męstwa.

Edukacja
Po raz trzeci w ramach festiwalu możemy ucastniczyć w Akcji Edukacji, która w tym roku obejmuje siedem wydarzeń. Podczas warsztatów z Arturem Wyrzykowskim, analitykiem opowieści i absolwentem scenariopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi, uczestnicy dowiedzą się, jak na konstrukcję scenariusza wpływa przesłanie i temat filmu oraz rozłożą na czynniki pierwsze kontrowersyjna i interesującą formalnie produkcję „Titane” Julii Ducournau, laureatki Złotej Palmy w Cannes. Po seansie „Aidy” – case study: Ewa Puszczyńska („Ida”, „Zimna wojna”) opowie o roli producenta kreatywnego i sposobach na rozpoznawalność na światowych rynkach kinematograficznych. Montażowe case study filmu „Magic Mountains” z Milenią Fiedler poprowadzi Bolesław Racięski. Warsztaty analityczne poprowadzi Ewa Ciszewska, filmoznawczyni z UŁ specjalizująca się w kinie animowanym. Uczestnicy zajmą się krótkometrażowymi animacjami wyreżyserowanymi przez studentki Szkoły Filmowej w Łodzi: „Jestem tutaj”, „Takie piękne miasto” i „Portret kobiecy”. Kostiumografka Małgorzata Zacharska (m.in. „Żeby nie było śladów") podzieli się swoim doświadczeniem i odkryje przed uczestnikami tajniki swojej specjalizacji. Film „Sweat” będzie pretekstem do spotkania „Follow me. Dyskusja o social mediach”, w którym wesmie udział producent Mariusz Włodarski, reżyser Magnus von Horn i psychoterapeuta Rafał Pniewski. Będzie to psychologiczna analiza świata social mediów i zachowania popularnych influencerów. Rozmowę poprowadzi znana z filmoterapii Martyna Harland.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Materiały prasowe