Porozmawiajmy o kinie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Porozmawiajmy o kinie

„Alcarràs”

Festiwal Kamera Akcja to spotkanie z kinem współczesnym najwyższej próby. Nie inaczej będzie podczas trzynastej edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 13-16 października: stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film 17-20 października. Widzowie będą mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve. Projekcje zwieńczą nietuzinkowe spotkania z ekspertami i dyskusje o tym, co w branży filmowej piszczy.
Organizatorzy Kamery Akcji przygotowali w tym roku mieszankę kina społecznie zaangażowanego, subtelnego, ale też mocnym głosem opisującego świat. „Alcarràs” to film niezwykle sensualny – Carla Simón uchwyciła w nim wszystko to, co przemijające: zapach dojrzewających winogron, dotyk piasku pod stopami czy w końcu rodzinne szczęście. Dzieło nagrodzone Złotym Niedźwiedziem przenosi widza na iberyjską wieś i stawia przed nim pytanie: czy istnieje kompromis między tradycją i naturą a postępem i nowoczesnością? To pierwszy nagrodzony w Berlinie film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim. „Pasażerowie nocy” Mikhaëla Hersa, obraz utrzymany w duchu twórczości nowofalowego mistrza Érica Rohmera, są opowieścią skoncentrowaną na bohaterach i ich przemyśleniach. Hers stworzył dzieło, które przywołuje na myśl klasyki francuskiego kina obyczajowego – z kobiecymi bohaterkami na pierwszym planie. „Blisko” Lukasa Dhonta skupia się na przyjaźni dwójki dorastających chłopaków Léo i Rémiego. Reżyser umiejętnie balansuje pomiędzy czułością a egoizmem. Dzieło Mii Hansen-Løve „Piękny poranek” obecne było w tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight w Cannes, gdzie zdobyło tytuł najlepszego europejskiego filmu. Reżyserka portretuje Sandrę, w pojedynkę wychowującą ośmioletnią córeczkę i opiekującą się schorowanym ojcem. To widziane wrażliwym okiem studium everywoman XXI wieku, która próbuje znaleźć chwilę spokoju w niełatwej rzeczywistości.

Widzowie będą mogli obejrzeć przedpremierowo przejmujący do szpiku kości „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej - film-baśń opowiadający historię milczących bliźniaczek, które żyją w swoim własnym, magicznym świecie. W programie znajdą się także pokazy „Cichej ziemi”, debiutu Agi Woszczyńskiej, który, choć rozgrywa się podczas włoskich wakacji, nie ma w sobie grama sielskości. Czy głównej parze bohaterów uda się zachować małżeńskie status quo? „IO” to nagrodzona w Cannes produkcja w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, która wywołała poruszenie w środowisku filmowym. Autor stworzył uniwersalną przypowieść o kondycji współczesnego świata. „IO” opisywany jest przez krytyków jako obraz surrealistyczny i uparty - jak jego główny bohater osioł.

Kolejnym debiutem na Kamerze Akcji będzie „Johnny” Daniela Jaroszka. Reżyser stworzył biopic, który chwyta za serce i zarazem rozśmiesza do łez. To inspirująca opowieść o zwyciężaniu zła dobrem – taktyce stosowanej przez legendarnego ks. Jana Kaczkowskiego, głównego bohatera, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. W roli podopiecznego – Patryka – widzowie zobaczą Piotra Trojana, znanego z „25 lat niewinności”.

Temat centralnej debaty podczas festiwalu został wywołany przez pandemię, kryzys ekonomiczny i spadek frekwencji w kinach. Wyzwania współczesnego świata sprawiają, że branża audiowizualna musi stworzyć nowy system życia filmów i ich promocji. Eksperci porozmawiają o branży w kontekście marketingu: jakie mają sposoby na promocję i czego moglibyśmy się nauczyć od widzów. Opowiedzą o tym, jak wygląda tworzenie kampanii reklamowych i co zrobić, aby one zadziałały. W panelu wezmą udział: Mateusz Góra – szef komunikacji i rozwoju widowni w Millennium Docs Against Gravity, Paulina Jaroszewicz – menedżerka dystrybucji w MFF Nowe Horyzonty, Wacław Mikłaszewski – współzałożyciel i pomysłodawca reanimacji marki KUBOTA, a zarazem aktor i reżyser oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – krytyczka filmowa.

Festiwal Kamera Akcja to także miejsce spotkań z dziełem filmowym od podszewki w ramach warsztatów pod hasłem Akcja Edukacja. „Wytwórnia znaczeń” pomoże poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu warstw utworu filmowego, a także etapy jego produkcji. Zajęcia poprowadzi Diana Dąbrowska. Łaknących wiedzy z zakresu organizacji festiwali zaspokoją warsztaty z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem MFF Nowe Horyzonty. Opowie, na co zwracać uwagę, planując wydarzenie, jak pozyskiwać filmy i przygotować ich festiwalowe premiery, skąd czerpać wiedzę o odbiorcy, wybierając choćby twórców do retrospektyw. Jednym z najbardziej wyczekiwanych spotkań będzie rozmowa z twórcami filmu „Głupcy”, który dzieli widzów. Ewa Puszczyńska, utytułowana polska producentka filmowa, opowie o procesie twórczym. Natomiast Tomasz Wasilewski zdradzi, dlaczego po raz kolejny podejmuje tematy tabu. Twórcy staną w ogniu pytań Miłosza Stelmacha. Dla zwycięzców konkursu Krytyk Pisze indywidualne lekcje kina poprowadzą Michał Oleszczyk, konsultant scenariuszowy i autor podcastu SpoilerMaster, i Jacek Hamela, siedmiokrotny laureat Orła w kategorii najlepszy dźwięk.

W związku z 200-leciem ukazania się „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza Kamera Akcja przygotowała wydarzenie online „Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów”. Będzie to zaproszenie na szlaki mitów słowiańskich i mistycznych miejsc mocy, które zostaną odkryte podczas pokazów filmowych, spotkań z twórcami kina, a także w podcastach, wideoesejach i webinarach. Uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, ile z twórczości Mickiewicza pobrzmiewa w dzisiejszym kinie polskim. Premiery wydarzeń w dniach 17-20 października na platformie Think Film.

Materiały prasowe