Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
LITERATURA. Ten wielki łodzianin, znany w całej Europie eseista, tłumacz i dziennikarz, zmarł 26 lutego 2016 roku. Był polskim Niemcem i jednocześnie wspaniałym niemieckim Polakiem. Mija piąta rocznica jego śmierci i setna urodzin. Pisze Andrzej Sznajder. 
FELIETON. Z perspektywy tłumacza „Ulisses” to jeden wielki problem translatorski, złożony z tysięcy drobniejszych, które odznaczają się na ogół taką właściwością, że nie można ich definitywnie rozstrzygnąć. Pisze Maciej Świerkocki.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do zdobywania wiedzy przez zabawę – do grania w literackie gry na smartfony przygotowane w aplikacji Action Track. Gry są bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę.
Marzysz o pracy dziennikarza? Zapraszamy do Pracowni dziennikarskiej, w której nauczysz się pisać artykuły, recenzje, przeprowadzać i redagować wywiady. Czekamy na Ciebie. Warsztaty prowadzone są przy redakcji Kalejdoskopu. 
Dom Literatury zaprasza na spotkanie online z poetką Anną Mochalską i poetą Tomaszem Fijałkowskim. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Domu Literatury w Łodzi. Poprowadzi je nieoceniony Rafał Gawin. 
Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Justyną Sobolewską, krytyczką i recenzentką, która tym razem wystąpi w roli autorki. Spotkanie będzie dotyczyło książki o Kornelu Filipowiczu „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu“ (Wydawnictwo Iskry). 
RECENZJA. Łukasz Barys, młody poeta z Pabianic, w swojej krótkiej biografii twórczej (rocznik 1997) zdobył już kilka znaczących nagród literackich, m.in. w prestiżowym konkursie im. Reinera Marii Rilkego, zaś pół roku temu wyróżnienie w II ogólnopolskim konkursie na książkę literacką „Nowy dokument tekstowy”, którego efektem jest publikacja debiutanckiego tomu wierszy „Wysokie słońce”.  Na zbiór składają się liryki świadczące o dużej świadomości warsztatowej Barysa – i jego poetyckiej odwadze. Pisze Tomasz Cieślak. 
FELIETON. Zdaje się, że ostatnio strasznie marudziłem nad jedną książką wydaną przez Uniwersytet Łódzki. W ramach szczerego zadośćuczynienia chciałbym wyśpiewać hymn na cześć wydanego przezeń zbioru „Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku”, pracy pod redakcją K. Badowskiej, T. Cieślaka, K. Pietrych, P. Pietrycha i K. Radziszewskiej. Pisze Maciej Cholewiński. 
WARSZTATOWNIA. Czy da się uhonorować pisarza fantastycznego, ani razu nie wypowiadając słowa „fantastyka”? Jak najbardziej. Tegoroczna laudacja dla laureata Nike Radka Raka pokazała coś, co wypływało już wcześniej przy różnych okazjach. Literatura głównego nurtu, a w szczególności tzw. literatura „wysoka” ma problem z fantastyką. Pisze Anna Szumacher.
FELIETON. Zrobiłem sobie małe intelektualne ćwiczenie – starałem się wypisać dziesięć książek, które w ciekawy sposób przedstawiają Łódź. Powieści (i nie tylko), których akcja toczy się w naszym mieście, których bohaterowie są łodzianami lub jako przybysze świeżym okiem patrzą na Łódź. Pisze Piotr Grobiński.