Biografie radomszczan | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Biografie radomszczan

Fragment okładki

W końcu 2019 roku ukazał się drugi tom „Radomszczańskiego słownika biograficznego”. Książka pod redakcją Grzegorza Mieczyńskiego jest szesnastą publikacją wydaną w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej.
Wydawcą „Słownika” jest prężnie działający Oddział w Radomsku Polskiego Towarzystwa Historycznego. W wydanym w 2017 roku tomie I „Radomszczańskiego słownika biograficznego” znalazło się 212 biogramów przygotowanych przez 46 autorów. Dotyczyły one wyłącznie mieszkańców Radomska. W tomie II zamieszczono 199 biogramów sporządzonych przez 39 autorów. Jednak tym razem bohaterami publikacji zostały osoby związane nie tylko z Radomskiem, lecz głównie z powiatem radomszczańskim.

W przedmowie do książki Grzegorz Mieczyński tak wyjaśnia dobór postaci wybranych do „Słownika”:  „Promowano postawy patriotyczne i zaangażowanie społeczne. Nie pomijano postaci kontrowersyjnych, ale mających istotny wpływ na losy miasta, odgrywających ważną rolę społeczną czy polityczną. Starano się podawać wyłącznie fakty i unikać ocen ludzkich postaw, te pozostawiając Czytelnikom...” . Co istotne, konstrukcję poszczególnych biogramów wzorowano na „Polskim Słowniku Biograficznym”. Dla przykładu podam kilka postaci zaprezentowanych w książce:

Antoni Maszewski urodził się w 1908 roku w Kamieńsku. Jako uczeń piotrkowskiego gimnazjum im. Bolesława Chrobrego wstąpił do Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, gdzie szybko dał się poznać jako utalentowany lekkoatleta. Największe sukcesy odnosił w biegach przez płotki. Był 24-krotnym medalistą mistrzostw Polski. Zdobył 10 złotych medali indywidualnie oraz dwa w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów. Podczas II wojny światowej wielokrotnie wykazywał się odwagą i bohaterstwem. Jako oficer Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich poległ w bitwie o Ankonę 6 sierpnia 1944 roku.

Piękną postacią jest pierwszy kapelan Legionów Polskich o. Kosma Lenczowski. Brał on udział w pierwszych bojach żołnierzy Józefa Piłsudskiego, a od 1916 roku opiekował się rannymi w Domu Uzdrowieńców w Kamieńcu. Zmarł w 1959 roku w Krakowie. Wydane pośmiertnie jego wspomnienia są bardzo interesującą i skłaniającą do refleksji lekturą.

Ludwik Kronic urodził się w 1935 roku w Radomsku. Jako dekorator, animator lub reżyser jest współtwórcą m.in. takich seriali jak „Zaczarowany ołówek”, „Pomysłowy Dobromir”, czy „Przygody kota Filemona”. Współpracował ze znakomitym autorem scenariuszy Markiem Nejmanem, również radomszczaninem. Ludwik Kronic zmarł w 1993 roku.

Zbigniew Grządzielski urodził się w Kamieńsku w 1932 roku. Podczas okupacji niemieckiej zaangażowany w konspirację harcerską. Po wojnie został nauczyciele, historykiem i wykładowcą akademickim w Częstochowie. Autor książki „Leksykon miasta i gminy Kamieńsk”, a także współautor publikacji pt. „Kamieńsk i jego harcerskie szeregi”. Jego hobby to pisanie fraszek i wierszy satyrycznych. Zmarł w 2014 roku. W „Słowniku”niestety pominięto fakt, że przez kilka ostatnich lat swego życia był stałym współpracownikiem miesięcznika „KurieR – Kultura i Rzeczywistość”, gdzie publikował fraszki oraz teksty historyczne.

Na końcowych stronach „Radomszczańskiego słownika biograficznego. Tom II”znajduje się indeks nazwisk, które znalazły się w obu tomach tej publikacji, co jest niebywale cenne dla wszystkich historyków-regionalistów i miłośników dawnych czasów. A tymczasem, jak informuje Grzegorz Mieczyński, już trwają prace na III tomem. Jego współautorem może zostać każdy, lecz warunkiem jest  rzetelne udokumentowanie tekstu. Zainteresowani mogą kontaktować się z Oddziałem PTH w Radomsku poprzez jego stronę internetową.

Paweł Reising

Kategoria

Literatura