Ciarkowska: Ożeż... | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Ciarkowska: Ożeż...

FELIETON. Żyliśmy sobie razem w miarę zgodnie i każdy co jakiś czas, po kryjomu, dzielił się z gołębiem niedojedzoną kanapką, eksmitował za okno pająka, tropił jeża, żeby zobaczyć, dokąd tak po nocy... Pisze Anna Ciarkowska. 
Czego tu u nas nie było! Trzynogi pies, łysy kot, trójoka wrona, która robiła inspekcję segregacji odpadów. Sroki, szczury i myszy gryzły i dziobały nas w najczulsze punkty piwnic i dachów. Wszystko było, ale nic jeszcze tak nas nie poróżniło, jak ona.

– Ożeż… kura! – aż się krzyknęło sąsiadowi z drugiego piętra. Kura łypie na niego złotym oczkiem, główkę przekrzywia, jakby próbowała sobie przypomnieć, czy przypadkiem się z sąsiadem nie znają. Ale wychodzi, że nie, więc rozgląda się, coś sobie grzebnie, coś dziobnie. Zaraz na to „ożeż” wychodzi sąsiad z pierwszego i wąsami strzyże: – Trzeba kurę na rosół, rach-ciach… Akurat przy niedzieli. Bierz pan siekierę!
– Gdzie ja, panie, kurę, jak ja jestem miastowy od dwóch pokoleń. Żonę zawołam.
– Zaraz człowiekowi pochodzenie wypomną – denerwuje się żona z pierwszego piętra. – U nas to się kurę od pisklaka znało, a ta… Wiadomo, co toto jadło, gdzie toto było? Młody z parteru silny jest i odważny, to i kurę raz dwa zarżnie. Młodemu się niedziela skleiła z piątkiem, a sobota całkiem zapadła w mózgu, więc nie bardzo wie, czy mu się kura śni, a jeśli, to na cóż taki sen kończyć?
– Komuś to bym i może przyłożył, ale takiej kurze… Żal tak…
– A co kura przeszkadza? Po moim trupie ją zabijecie!
– krzyczy sąsiadka z poddasza, co już była podejrzewana
o dokarmianie gołębi i przemyt bezdomnych
kotów.[…]

Anna Ciarkowska
- - -
Cały felieton do przeczytania w "Kalejdoskopie" 09/20, którego tematem są Nowe miejskie opowieści.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jak kupić "Kalejdoskop"?
W Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press w salonach empik i łódzkiej Księgarni Ossolineum (Piotrkowska 181) i Księgarni Do Dzieła (Próchnika 3). A także w prenumeracie:

- redakcyjnej - część kosztów wysyłki każdego numeru bierzemy na siebie, a prenumerata powiązana jest z prezentami dla kupujących - na początek każdy otrzymuje antologię naszych felietonów (i nie tylko) "The best Of.. Kalejdoskop. Felietony": TUTAJ
- dostępnej od lat via Ruch (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

Nasze PODKASTY
Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych - na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ i TUTAJ

Rozwijamy też tematyczne "Podkasty Kalejdoskopu", dostępne TUTAJ

Kategoria

Literatura