Festiwal Literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Festiwal Literatury

Tegoroczny Festiwal Literatury w zamyśle organizatorów ma skonfrontować najnowszą literaturę reprezentowaną przez Sylwię Chutnik i Ziemowita Szczereka z pracą mistrzów: Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Anny Bikont, by postawić przed publicznością pytania o najgłębsze sensy literatury w czasach popkultury.
Prestiż, wrażliwość i niekwestionowana pozycja środowiskowa, potwierdzona licznymi nagrodami i opiniami krytycznymi, łączą zaproszonych gości. Różnią ich natomiast wiek, sposób patrzenia na rzeczywistość i warsztat słowa. Obecność tej miary pisarzy i pisarek w Poleskim kontynuuje bogatą tradycję spotkań poświęconych literaturze, prowadzonych w tym miejscu. Agnieszka Osiecka, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska silnie i zobowiązująco naznaczyli Poleski jako miejsce spotkań istotnych. W programie festiwalu: wywiady, dyskusje, poetycki warsztat, warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, turniej scrabble, promocja książek.

Program:

14 XI g. 18
Ewa Lipska – promocja tomu wierszy „Pamięć operacyjna”

15 XI g.18
Ziemowit Szczerk – promocja książki „Międzymorze”, prowadzenie Maria Berkan-Jabłońska

16, 23 XI g. 16.30
Literacki Turniej Scrabble

21 XI g. 18
Sylwia Chutnik – promocja książki „Kobiety, które walczą”, prowadzenie Natalia Lemann

22 XI g. 18
Anna Bikont – promocja książki „Sendlerowa. W ukryciu”

24 XI g. 18
Ryszard Krynicki – spotkanie autorskie, prowadzenie Jerzy Wiśniewski

wydarzenia towarzyszące:
Warsztaty literackie dla dzieci, prowadzenie Karolina Kołodziej
Warsztaty literackie dla młodzieży, prowadzenie Mateusz Grabowski
20 XI o g.18.15
Warsztaty poetyckie (poezja Ewy Lipskiej), prowadzenie Tomasz Cieślak

zapisy na warsztaty: biuro@pos.lodz.pl, tel. 42 688 14 18, wew. 21 lub 22

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka. Po wprowadzeniu stanu wojennego weszła w skład zespołu redakcyjnego drugoobiegowego „Tygodnika Mazowsze”, największego pisma podziemnej Solidarności. Od czasu powstania „Gazety Wyborczej”  pozostaje związana z tym dziennikiem. Jest autorką i współautorką książek oraz zbiorów reportaży. Jej publikacja „My z Jedwabnego” została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i była finalistką Nagrody Literackiej Nike 2005. Wspólnie z Joanną Szczęsną napisała m.in. „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, „Lawina i kamienie”  oraz „Pisarze wobec komunizmu”, za którą autorki uhonorowano Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.

„Sendlerowa.W ukryciu”
W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda. Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

Ewa Lipska - jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych, należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej poetycka dykcja, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik „Pogłos”.

„Pamięć operacyjna"
Poetka stawia czoła agresywnej współczesności i nowoczesności, a może nawet postnowoczesności. Z jednej strony świadczą o tym tytuły poszczególnych wierszy, np. „Postęp", „Wykrywacz kłamstw", „Sztuczna inteligencja". Z drugiej - podniesione do rangi poetyckich rekwizytów, przywołane w poszczególnych tekstach globalne znaki i symbole, np. Facebook czy DNA. W kolejnych utworach mowa o naszej „wspólnej pamięci operacyjnej", o skrzynkach e-mailowych, o fotografiach selfie, a nawet o przechwytywaniu danych. Nie znaczy to jednak, że świat poetycki wykreowany przez Lipską to rzeczywistość wirtualna. Nic z tych rzeczy. Akcja liryczna tych utworów rozgrywa się w świecie, w którym żyjemy tu i teraz, gdzie rządzą trzy zasady dynamiki Newtona, odwieczne prawa natury.

Ryszard Krynicki - poeta, tłumacz oraz wydawca, zaliczany do poetów Nowej Fali. W latach 70. oraz 80. związany z opozycją. Był sygnatariuszem Listu 59, stanowiącego protest przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W konsekwencji od 1976 do 1980 był objęty zakazem druku. Współpracownik Komitetu Obrony Robotników. W 1988 współtworzył w Poznaniu (przeniesione później do Krakowa) wydawnictwo a5, specjalizujące się w wydawaniu książek poetyckich. Od 1991 prowadzi to przedsiębiorstwo wraz z żoną Krystyną. Jest autorem słów piosenki „Świat w obłokach”, którą wykonywali Marek Grechuta i Grzegorz Turnau. Otrzymał nominację do Nagrody Nike za zbiorek wierszy „Kamień, szron”.Jego ostatnim tomem jest: „Przekreślony początek”.

Sylwia Chutnik - doktorantka w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek. Jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza wycieczki śladami wybitnych kobiet. W 2008 roku zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”.Jej twórczość odwołuje się do tematów feministycznych oraz koncepcji płci kulturowej gender. Porusza także tematy związane z historią i kulturą Polski. Od listopada 2016 w duecie z Grażyną Plebanek publikuje felietony w „Polityce”. Jest także felietonistką „Gazety Stołecznej” i miesięcznika „Pani“. Jest autorką książek: „Cwaniary”, „Smutek cinkciarza”.

„Kobiety, które walczą”
To seria niezwykłych wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które, zawodowo lub amatorsko, uprawiają sporty walki. Jak wygląda walka i trening? Dlaczego atrakcyjne i młode dziewczyny wybrały ten „niekobiecy”, konfrontacyjny i brutalny sport? Wśród rozmówczyń są zawodniczki: Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik, Sylwia Kusiak, Agnieszka Niedźwiedź, Gabriela Kuzawińska, Iwona Guzowska, Ewa Brodnicka, Sylwia Zaczkiewicz (również trenerka, która prowadzi klub Zaciśnięte Pięści), trenerki: Joanna Piotrowska (WenDo) i Jolanta Wasilewska (Krav Maga). Oprócz nich autorka rozmawiała z kobietami, które trenują hobbystycznie – pisarką Grażyną Plebanek, dziennikarką, blogerką i pisarką – Małgorzatą Halber oraz Natalią Fiedorczuk - pisarką, piosenkarką, instrumentalistką i autorką piosenek.

Ziemowit Szczerek - dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”. Napisał książki: „Przyjdzie Mordor i nas zje” (fabularyzowany reportaż na temat Ukrainy), „Rzeczpospolita zwycięska” (alternatywna historia Polski utrzymana w formie eseju). Książka „Przyjdzie Mordor i nas zje” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike Ziemowit Szczerek jest także autorem wielu wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Lampie”, „Ha!Arcie”. W grudniu 2013 Szczerek został nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. W 2016 został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Tatuaż z tryzubem” wydaną przez Wydawnictwo Czarne.

„Międzymorze”
Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości. Dygresje o architekturze, rozmowy na ulicach, dworcach i w barach, setki przejechanych kilometrów. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i złożony obraz rozhuśtanej gwałtownymi przemianami współczesnej Europy, która próbuje na nowo zdefiniować swoje korzenie.