Literackie Walentynki w Domu Literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Literackie Walentynki w Domu Literatury

Grafika: mat. prasowe

Niezależnie od tego, czy wierzycie w miłość od pierwszego wejrzenia, czy nie wierzycie w istnienie tego uczucia w ogóle, Dom Literatury zaprasza na Literackie Walentynki. W programie spotkanie z Katarzyną Tubylewicz i Turniej Wiersza Erotycznego.
18.00 - Spotkanie z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami".
Rozmowę poprowadzi Maciej Robert

19.00 - Turniej Wiersza Erotycznego
Turniej Wiersza Erotycznego poprowadzi Rafał Gawin

Wszystkie wydarzenia odbywają w formule online na profilu Domu Literatury w Łodzi.

„Samotny jak Szwed?” to zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie „Samotny jak Szwed?” to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?

Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja. W „Samotny jak Szwed?” jest miejsce dla samotności Pippi Långstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów.

Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän. (z materiałów wydawnictwa Wielka Litera). 

Szczegółowy regulamin Turnieju Wiersza Erotycznego znajdziecie na stronie Domu Literatury w Łodzi oraz TUTAJ

mat. prasowe
Dom Literatury

Bilety

wydarzenie bezpłatne, online

Kategoria

Literatura

Adres

Łódź, ul. Roosevelta 17

Kontakt

tel. 42 636 68 38, 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl