Szlakiem Konopnickiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Szlakiem Konopnickiej

W dniach 22 IX – 19 X w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa  Piłsudskiego w Łodzi prezentowana jest wystawa „Tędy i owędy: podróże po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej”. Ekspozycja powstała z okazji Roku Konopnickiej, uchwalonego w 180. rocznicę urodzin pisarki.
Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, zmarła we Lwowie, ale wiele lat życia spędziła na ziemi łódzkiej. Tu mieszkała z rodziną, odwiedzała sąsiadów, podróżowała z dziećmi, bywała w sprawach urzędowych, a przede wszystkim obserwowała świat dookoła, inspirowała się nim i tworzyła.

Choć wystawa przedstawia różne oblicza Konopnickiej, jej liryczno-patriotyczno-prozatorską twórczość dla młodzieży i dorosłych, przekłady oraz bardzo liczne utwory dla dzieci, to jednak głównym celem jest właśnie uwypuklenie związków pisarki z miejscowościami województwa łódzkiego: Bronowem, Gusinem, Uniejowem, Łęczycą, Poddębicami, Łowiczem, Nieborowem, Arkadią, Sieradzem i Zduńską Wolą.

Ważnym wątkiem jest ukazanie atrakcyjności turystycznej Łódzkiego, dlatego na wystawie zaprezentowano miejsca na mapie województwa, które warto zwiedzić, na przykład proponowanym szlakiem Marii Konopnickiej. Autorki wystawy zachęcają: „Bądź jak Maria, zwiedzaj Łódzkie”. Oglądając wystawę, można zainspirować się przedstawioną literaturą z dziedziny krajoznawczej, przewodnikami, mapami różnego rodzaju szlaków turystycznych (rowerowych, wodnych, końskich) i zaplanować wspaniałą wyprawę po drogach i bezdrożach Łódzkiego.

Do przygotowanej przez Dział Zbiorów Regionalnych ekspozycji „Tędy i owędy” wykorzystano książki, zdjęcia, pocztówki, mapy, nuty i płyty analogowe ze zbiorów WBP w Łodzi.