Wspomnienia z Parady Wolności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Wspomnienia z Parady Wolności

Wydawnictwo Księży Młyn przygotowało publikację dotyczącą organizowanej w Łodzi w latach 1997-2002 Parady Wolności. Autorem jest Bartłomiej Kluska. Dzięki uprzejmości wydawcy prezentujemy jeden z rozdziałów książki (w załączniku pod tekstem).
Początki Parady Wolności stanowi festiwal muzyki techno "New Alcatraz Welcome Back Party". Po raz pierwszy odbył się w 1996 r. Był to zarazem pierwszy w historii festiwal techno w Polsce. Wzięło w nim udział około czterech tysięcy osób. Od początku była to impreza komercyjna, z której dochód czerpali właściciele klubu techno New Alcatraz Underground w Łodzi. Pierwotnie impreza odbywała się w łódzkiej Hali Sportowej i była poprzedzona krótkim przemarszem ulicą Piotrkowską.

Impreza została nazwana „Parada Wolności @ Centrum – Łódź” w 1998 r. Poszerzono jej część bezpłatną, polegającą na przemarszu wyznaczoną trasą ulicami Łodzi przy dźwiękach muzyki techno nadawanej z aparatury zamontowanej na kilku samochodach. Festiwal ten stał się najbardziej znaną imprezą techno, był polskim odpowiednikiem berlińskiej Love Parade. Według szacunków w 2002 r. w Paradzie Wolności w Łodzi uczestniczyło 25 tysięcy osób.

Wydawca tak zapowiada "Technowulkan - łódzkie Parady Wolności":
"Wulkan radości, głośnej, dudniącej muzyki i kolorowych laserowych świateł eksplodował na ulicach Łodzi w 1997 roku. W tym czasie głośna na całą Polskę, a nawet świat parada fanów muzyki techno zawładnęła miastem. Młodzi ludzie w barwnych dziwacznych strojach i fryzurach ożywili szarą zwykłą codzienność. Ta wyjątkowa impreza tylko przez kilka lat gościła w kalendarzu łódzkich imprez, ale zapamiętana została na dłużej. Autor "Technowulkanu", Bartłomiej Kluska, przygotował wnikliwe studium zjawiska, tak muzycznego, jak i kulturowego, które miało wielką moc łączenia, ale i dzielenia – nie tylko łodzian. Autor oddał głos ludziom, którzy "Paradę Wolności" tworzyli, przez lata organizowali i próbowali uchronić od upadku i zapomnienia. Uczestnicy tamtych wydarzeń, dziś o ponad 20 lat starsi, postrzegają ją jako wyjątkowe święto muzyki i wolności. Ty też możesz być wolny!”

Festiwal nie jest organizowany od 2003 r. 

Dawid Brykalski


Kategoria

Literatura

Do pobrania

Technowulkan_rozdzial (Pobrań: 261)