Wyniki konkursu Dekameron 2020 - III tydzień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Wyniki konkursu Dekameron 2020 - III tydzień

Grafika: materiały prasowe

Internetowy konkurs literacki Dekameron 2020, trwający 5 tygodni, wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Każdy kolejny tydzień konkursu odbywa się pod innym hasłem, zaczerpniętym z „Dekamerona” Giovanniego Boccaccio. Są już wyniki III tygodnia konkursu.
W III tygodniu konkursu hasło brzmiało  "Mówi się o tych, co przyrodzonym swym sprytem osiągają rzecz pożądaną lub utraconą odzyskują" .

I miejsce "Powroty" Łazarz  Kapaon  ( 300 zł + czytanie w TV Literackiej Domu Literatury + publikacja online)
II miejsce "Jabłko" Monika Gurak (publikacja online)
III miejsce równorzędnie:
Justyna Markiewicz za tekst "JSJSJSJS"  (publikacja online)
Wojciech Wróbel za tekst "Odrobina szacunku" (publikacja online)

Nagrodzone opowiadania są publikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym „Kalejdoskopu" (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach naszego miesięcznika. W czerwcowym "Kalejdoskopie” można przeczytać „Algorytm trójstopniowy” Mateusza Antczaka.

Idea konkursu
Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny. Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Konkurs „Historie na 5 tygodni (Dekameron 2020): trwa do 5 czerwca 2020. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu". Hasło kolejnego tygodnia konkursu, który rozpoczął się 8 maja, to „Mówi się  o tych, co przeciwnym losom podlegając, przecie, wbrew nadziei, do pomyślnego skutku sprawy swoje przywiedli”. Teksty można przesyłać do czwartku, 14 maja, na adres: dekameron@dom-literatury.pl

Regulamin konkursu TUTAJ

mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe
Dom Literatury

Kategoria

Literatura

Adres

Łódź, ul. Roosevelta 17

Kontakt

tel. 42 636 68 38, 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl