Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.
Muzeum dla dorosłych w Łodzi nie oferuje takich wizualnych „hot” atrakcji, jak amsterdamskie Muzeum Seksu, ale i tutaj bywa pikantnie i z przełamywaniem tabu. Na wizytę trzeba się zapisywać, bo jednorazowo mieści się tu maksymalnie sto osób. Za wstęp płacimy nie 10 euro, jak w Holandii, lecz jedynie 5 złotych. A dokąd należy się udać? Na plac Wolności 14, do… Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Najstarszy zachowany oryginalny dokument dotyczący Łodzi można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi! Ze względów konserwatorskich będzie on eksponowany tylko do 6 sierpnia. Spisany na pergaminie przywilej renowacyjny odnawiający prawa miejskie został sprowadzony specjalnie na 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.
28 LIPCA 2023 - 31 GRUDNIA 2023

Mamuty na Włókniarzy

Do końca roku będzie czynna wystawa czasowa „Łódź sprzed Łodzi” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Wystawa, rozpoczynająca się 28 VII, wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, których kulminacja nastąpi w ostatni weekend lipca.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane „Tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie”. Muzeum Regionalne w Kutnie zapowiada, że niebawem będzie można podziwiać prace rzeźbiarzy z regionu kutnowskiego na przygotowywanych ekspozycjach. Aktualnie na liście znajduje się 79 wpisów ze wszystkich regionów Polski.
28 LIPCA 2023 - 30 GRUDNIA 2023

Łódź sprzed Łodzi

Wystawa czasowa „Łódź sprzed Łodzi” wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi. Zobaczymy zabytkiw archeologiczne, które zostały odkryte na terenie miasta. Otwarcie 28 VII o godz. 14.23.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 20.VI o godz. 16.30 na wykład  regionalisty Janusza Ziarnika, którego tematem będą „Besarabki- tajemnicze budowle Kraju Warty”
W 90. rocznicę urodzin Jerzego Kosińskiego w Muzeum Miasta Łodzi 14 VI otwarto wystawę poświęconą urodzonemu w Łodzi pisarzowi. Prezentowanych jest na niej niemal 80 pamiątek.
Czterdziestu świętych Franciszków można oglądać na wystawie „Prawda, dobro, piękno” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Rzeźby twórców naiwnych pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka, łodzianina zafascynowanego postacią św. Franciszka ze względu na jego życiową postawę.
„Prawda, dobro, piękno” to tytuł wystawy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi pokazującej w rzeźbach życie św. Franciszka. Prace zgromadził w swojej kolekcji Maciej Balcerak, mieszkaniec Łodzi zafascynowany postacią tego świętego ze względu na jego życiową postawę.