Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 21 MARCA 2024 / 24 MARCA 2024 - 24 MARCA 2024

Pałac pełen bajek

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na nową wystawę stałą, na której można będzie spotkać postaci z polskich bajek. Otwarcie 21 III o godz. 17. W weekend otwarcia ekspozycji muzeum będzie czynne w godzinach: 22 III 9-18 oraz 23-24 III 11-18. W programie gry i zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych.
W XIX wieku woda w małej strudze będącej pozostałością szerokiej fosy po kazimierzowskim zamku w Wieluniu tak się podniosła, że zaczęła zalewać kościół po zakonie sióstr bernardynek. Z krypt grobowych wyniesiono wówczas trumnę fundatorki klasztoru Anny Koniecpolskiej. W dokumentach pisanych nie ma śladu, aby szczątki złożono w innym miejscu, więc można przypuszczać, że z powrotem umieszczono je pod kościołem. Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które będzie użytkowało obiekt, prowadzi prace mogące doprowadzić do odkrycia krypt i udostępnienia ich zwiedzającym.
Do Muzeum Pałac Saski w Kutnie trafiły dwa metalowe fragmenty okuć pasa. Są ozdobione wytłaczanym motywem jeźdźca na koniu i mogą pochodzić nawet z VI – IX wieku ne.
Stała wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Z okazji drugiej rocznicy otwarcia wystawy ekspozycję wzbogacono o m.in. projekty postaci i elementy scenograficzne do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.
Należy używać określeń, które są sensoryczne: „chłodne kolory”, „głęboki odcień”. Chodzi o zwroty wywołujące wrażenia pozawzrokowe. „Kolor cytrynowy” albo „bananowy” przywołuje wrażenia związane z doświadczeniem smaku – mówi Paulina Długosz  z Muzeum Miasta Łodzi, opisująca dzieła sztuki osobom niewidzącym.
Na interesujące aktywności zaprasza w styczniu Muzeum Pałac Herbsta. Będą warsztaty dla dzieci oraz oprowadzania dla dorosłych, także z dysfunkcją wzroku.
Co niemowlęta robiły w hali fabrycznej? Czym jest bananówa? Jakie desery można było zjeść w Horteksie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w wydanym właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi katalogu do wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA.
Licząca 78 lat „Rosi” pojechała z Tomaszowa Mazowieckiego nad morze. Tu zostanie rozebrana do rosołu, poddana zabiegom pielęgnacyjnym, a potem odnowiona, żeby wyglądała jak w młodości. Następnie wróci do domu, czyli do… Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.
Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała wyróżnieniem Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny" w kategorii „Obiekt".