Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Budynki frontowe przy placu Wolności 14, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, niebawem czeka poważny remont. W trakcie prac II fazy modernizacji placówka pozostanie otwarta – działalność merytoryczna będzie prowadzona w budynkach zlokalizowanych na dziedzińcu muzeum, a po zakończeniu projektu muzeum zyska miano „muzeum otwartego”. Tak zresztą nazywa się projekt, na który instytucja otrzymała potężne dofinansowanie
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim wzbogaciło się o obraz „Kobieta w kapeluszu” namalowany przez Stefana Justa. To już 54. obiekt muzealny malarza w kolekcji tomaszowskiego muzeum. Artysta zmarły w 1977 roku, po zakończeniu II wojny światowej wędrował wraz etnografami po ziemi łódzkiej. Efektem spotkań z mieszkańcami wsi są portrety wiejskich kobiet i chłopów w strojach ludowych.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało na wakacje ciekawą ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych. Do wyboru są trzy propozycje zajęć połączonych z warsztatami.
18 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tego dnia placówki otwierają się dla zwiedzających w nietypowych godzinach i przygotowują na ten dzień rozmaite atrakcje. Prezentujemy propozycje niektórych placówek w województwie łódzkim.
Wygląda na to, że Muzeum Pałac Saski w Kutnie może nie zorganizować zaplanowanych na ten rok wystaw i przedsięwzięć edukacyjnych oraz będzie musiało mocno oszczędzać. Placówce odebrano bowiem pół miliona dotacji, którą otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, zwanego „willą plus”.
Muzeum Historii Łasku, będące oddziałem Biblioteki Publicznej w Łasku, rozpoczyna kompletowanie zdjęć i dokumentów związanych z Kolumną. Zostaną one wykorzystane do urządzenia stałej wystawy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie muzeów w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Na 27 placówek, którym w tym konkursie przyznano dotacje, dwie działają w województwie łódzkim.
od 21 MARCA 2024 / 24 MARCA 2024 - 24 MARCA 2024

Pałac pełen bajek

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na nową wystawę stałą, na której można będzie spotkać postaci z polskich bajek. Otwarcie 21 III o godz. 17. W weekend otwarcia ekspozycji muzeum będzie czynne w godzinach: 22 III 9-18 oraz 23-24 III 11-18. W programie gry i zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych.
W XIX wieku woda w małej strudze będącej pozostałością szerokiej fosy po kazimierzowskim zamku w Wieluniu tak się podniosła, że zaczęła zalewać kościół po zakonie sióstr bernardynek. Z krypt grobowych wyniesiono wówczas trumnę fundatorki klasztoru Anny Koniecpolskiej. W dokumentach pisanych nie ma śladu, aby szczątki złożono w innym miejscu, więc można przypuszczać, że z powrotem umieszczono je pod kościołem. Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które będzie użytkowało obiekt, prowadzi prace mogące doprowadzić do odkrycia krypt i udostępnienia ich zwiedzającym.
Do Muzeum Pałac Saski w Kutnie trafiły dwa metalowe fragmenty okuć pasa. Są ozdobione wytłaczanym motywem jeźdźca na koniu i mogą pochodzić nawet z VI – IX wieku ne.