11 LUTEGO 2023 - 29 KWIETNIA 2023
Noblowskie stroje w Muzeum Włókiennictwa

Od 11 II w ramach projektu "Nowy rozdział" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można obejrzeć kreacje Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk, w których pisarki odbierały Nagrodę Nobla. Ekspozycja zapoczątkuje cykl spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych dwunastu kobietom – pisarkom, projektantkom, aktywistkom, artystkom.

Famuła, ulica Księży Młyn 2 to adres niedawno otwartego w Łodzi Muzeum Księżego Młyna. Meble z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazy, tkaniny i rozmaite przedmioty codziennego użytku składają się na kolejną ekspozycję pokazującą życie z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Andrzeja Biernackiego na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi (od 25 IV 2022 pełnił obowiązki dyrektora). Trzyletnia kadencja rozpoczęła się 15 XI 2022.

Wystawa stała "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ została uhonorowana Sybillą – najbardziej prestiżową nagrodą w polskim świecie muzealnym. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów od ponad 40 lat nagradza i upowszechnia najwybitniejsze osiągnięcia ze wszystkich obszarów działalności muzealnej.

RECENZJA. Zanim podjęto się częściowej rekonstrukcji grodziska w Tumie, archeolodzy przeczesali jego pozostałości. I znaleźli średniowieczne przedmioty, których może nie da się porównać z wartym około 250 milionów zł skarbem średzkim, ale które są jednak cennym znakiem czasu. A wśród nich – rarytas: pewien skromny pierścień. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 9 WRZEŚNIA 2022
Kartoteka więźniów Radogoszcza

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Martyrologii Radogoszcz), w przestrzeni wystawy stałej „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” 9 IX o godz. 17 zostanie uruchomiona Kartoteka Więźniów Radogoszcza.

Stała wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa została nominowana w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

Projekt badawczy "Awangardowe muzeum", zrealizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi, został nagrodzony przez jury 42. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, czyli najważniejszym laurem w polskim muzealnictwie.

RECENZJA. Wystawa nie jest duża, ale tyle wystarczy, by zrozumieć zachwyt młodopolskich artystów nad kulturą huculską. Wobec ludowego kunsztu twórców z tego terenu, podobnie jak w przypadku malarzy z Pokucia czy autorów haftów na koszulach z Podola, rzeczywiście trudno zachować obojętność. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

WYWIAD. – Między zamysłem kuratorskim a intencją autorską powinno istnieć jakieś napięcie, ruch o wektorze skierowanym w obie strony. Dobry kurator stawia dziełu własne pytania, ale też nasłuchuje, co ono samo ma mu do powiedzenia – mówi Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator, od 2006 r. do końca 2021 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi (ma być p.o.dyrektorem do czasu wyłonienia nowego szefa placówki) . Rozmawia Aleksandra Talaga-Nowacka