Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Muzeum Kinematografii do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów online. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl. Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło implementację systemu do udostępniania zasobów cyfrowych online oraz podniesienie standardów systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z muzeum.
od 30 GRUDNIA 2021

Nowa wystawa stała w CMWŁ

Tak zatytułowano nową wystawę stałą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, która jest otwarta od 30 XII. Ekspozycja zajmuje trzy piętra najstarszego skrzydła Białej Fabryki.
Przeprowadzono konserwację czterech zabytkowych pojazdów konnych, które przechowywane były w miniskansenie przy muzeum.
RECENZJA. To był dobry pomysł, by na wystawie z okazji 90-lecia Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pokazać „tylko” 90 największych skarbów z kolekcji (z niemal 300 tysięcy obiektów!). Ten wybór, dokonany zapewne w bólach, dobrze reprezentuje wszystkie dziedziny, którymi muzeum się zajmuje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 1 WRZEŚNIA 2021

Trzy muzea - jeden bilet

Od września 2021 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja dla wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą instytucji, a w szczególności dla turystów, którzy szukając miejsc związanych z historią miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.
Muzeum Sztuki, w 2021 r. obchodzące swoje 90-lecie, stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Właśnie zainaugurowano projekt podcastowy "Nuż w uhu", do którego poprowadzenia zaproszono jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską.
ROZMOWA. Bardzo bym chciał nawiązać do czasów, kiedy z muzeum „wychodziło” kilkanaście ekspedycji naukowych, a dział konserwacji był liderem w Polsce w swojej dziedzinie. Potencjał jest olbrzymi – mówi Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
Rocznice skłaniają zwykle do patrzenia wstecz, ale dla Muzeum Sztuki w Łodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. jest również okazją do spoglądania w kierunku jutra.
W ostatnim czasie zmieniły się składy rad Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
"Awangardowe muzeum" – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko. Proponuje porównanie kilku awangardowych (para)instytucji powstałych między I a II wojną światową. Wydawcą jest Muzeum Sztuki.