Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. – Między zamysłem kuratorskim a intencją autorską powinno istnieć jakieś napięcie, ruch o wektorze skierowanym w obie strony. Dobry kurator stawia dziełu własne pytania, ale też nasłuchuje, co ono samo ma mu do powiedzenia – mówi Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator, od 2006 r. do końca 2021 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi (ma być p.o.dyrektorem do czasu wyłonienia nowego szefa placówki) . Rozmawia Aleksandra Talaga-Nowacka
Przezroczysty bąbel to według kuratorów znak Łodzi, która nie powstała, znak odwagi marzenia o futurystycznych kształtach. Może to również mydlana bańka – symbol nierealistycznego myślenia o mieście. Tym mieście. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W ramach projektu „Modne – Łowickie. Działania artystyczne i użytkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”, realizowanego przez Muzeum w Łowiczu w 2021 r., powstała książka pod tytułem: „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.
Muzeum Kinematografii do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów online. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl. Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło implementację systemu do udostępniania zasobów cyfrowych online oraz podniesienie standardów systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z muzeum.
od 30 GRUDNIA 2021

Nowa wystawa stała w CMWŁ

Tak zatytułowano nową wystawę stałą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, która jest otwarta od 30 XII. Ekspozycja zajmuje trzy piętra najstarszego skrzydła Białej Fabryki.
Przeprowadzono konserwację czterech zabytkowych pojazdów konnych, które przechowywane były w miniskansenie przy muzeum.
RECENZJA. To był dobry pomysł, by na wystawie z okazji 90-lecia Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pokazać „tylko” 90 największych skarbów z kolekcji (z niemal 300 tysięcy obiektów!). Ten wybór, dokonany zapewne w bólach, dobrze reprezentuje wszystkie dziedziny, którymi muzeum się zajmuje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 1 WRZEŚNIA 2021

Trzy muzea - jeden bilet

Od września 2021 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja dla wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą instytucji, a w szczególności dla turystów, którzy szukając miejsc związanych z historią miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.
Muzeum Sztuki, w 2021 r. obchodzące swoje 90-lecie, stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Właśnie zainaugurowano projekt podcastowy "Nuż w uhu", do którego poprowadzenia zaproszono jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską.
ROZMOWA. Bardzo bym chciał nawiązać do czasów, kiedy z muzeum „wychodziło” kilkanaście ekspedycji naukowych, a dział konserwacji był liderem w Polsce w swojej dziedzinie. Potencjał jest olbrzymi – mówi Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.