Byli sąsiadami... | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Byli sąsiadami...

Otwarcie wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” oraz dyskusja „Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”
będą wydarzeniami towarzyszącymi 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery (22 VIII od godz. 17.30).
Przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum plenerowa wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?

– Badanie historii pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie w innym czasie i w innych okolicznościach dokonywali ważnych wyborów oraz jakie były ich konsekwencje – powiedziała Sara J. Bloomfield, dyrektor United States Holocaust Memorial Museum. – Wystawa „Byli sąsiadami” zmusza zwiedzających do refleksji nad ludzkimi wyborami, które sprawiły, że Holokaust był możliwy. To wyraźne przypomnienie o sile jednostek, które mogą coś zmienić - na lepsze lub na gorsze. Dziś także znaleźliśmy się w historycznej chwili. Wojna w Ukrainie każdego dnia przypomina nam o znakach ostrzegawczych, które wszyscy mieliśmy przed oczami, ale których nie dostrzegliśmy. Władimir Putin przez wiele lat próbował karać za głoszenie prawdy historycznej, kontrolując w ten sposób narrację narodową i mitologizując historię. To uzasadnić miało jego program polityczny, a teraz także brutalny program militarny. Zainspirowani odpornością i oporem narodu ukraińskiego oraz pełną życzliwości reakcją narodu polskiego, podejmujemy zobowiązanie do zachowania prawdy historycznej, a także nauczania i publicznej dyskusji o niej i jej kluczowej roli w demokracji.

Wystawę można będzie oglądać na Stacji Radegast do 31 X 2022 r.

Więcej informacji TUTAJ