Krosno „Kruschego” znów działa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Krosno „Kruschego” znów działa

Krosno „Kruschego” znów działa! W Sali Maszyn możemy nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć jego pracę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiedza oraz zaangażowanie Józefa Kłosińskiego, pracownika Muzeum.
Krosno „Kruschego” znów działa! W Sali Maszyn możemy nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć jego pracę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiedza oraz zaangażowanie Józefa Kłosińskiego, pracownika Muzeum. To on od lat zajmuje się maszynami – składa, konserwuje, prezentuje ich działanie i z pasją opowiada o ciężkiej pracy tkacza, którą przez lata sam wykonywał.

Uruchomiona maszyna to krosno mechaniczne czółenkowe, zwane potocznie krosnem „Kruschego”. Zostało wyprodukowane w „Fabryce Maszyn i Odlewni Żelaza Waldemar Krusche”, w Pabianicach w latach 30. XX wieku. Po II wojnie światowej krosno najpierw pracowało w Pabianickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Pamotex. Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafiło w 2002 roku przekazane przez Katedrę Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W muzeum, jeszcze do niedawna, krosno można było oglądać na wystawie „Dawne zakłady Ludwika Geyera” – teraz można je także usłyszeć – by mogło zostać uruchomione – należało dokonać wymiany niektórych części i podzespołów, przygotować maszynę najpierw technicznie, a potem jeszcze technologicznie – opowiada Józef Kłosiński, dzięki któremu tkalnia w muzeum żyje i zaskakuje zwiedzających.

Starszy mistrz Józef Kłosiński – o krosnach wie niemal wszystko – od 55 lat jest związany z przemysłem włókienniczym, a swoją pracę zaczynał jako tkacz w pabianickim Pamoteksie. Po zamknięciu własnej firmy nie potrafił sprzedać swoich maszyn na złom. Chciał by nadal działały i przypominały 

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł