Zawód: flisak | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Zawód: flisak

Projekt „Jestem Flisakiem – zawód moich pradziadów" to projekt Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim realizowany wspólnie z Łódzkim Domem Kultury, który dofinansowuje przedsięwzięcie.
Projekt daje niepowtarzalną okazję, by poznać obyczaje i kulturę nadpilicznych flisaków tzw. oryli – grupy zajmującej się rzecznym spławem towarów, zawodem trudnym i niebezpiecznym, ale fascynującym. Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą przybliżyć mieszkańcom regionu rolę rzeki Pilicy w kształtowaniu lokalnej kultury i historii.

O historii, kulturze, pracy flisaków, ich obyczajach, pieśniach orylskich można było dowiedzieć się podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie 16 sierpnia. Dorota Iwanicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w oparciu o wystawę pn. FLIS, CZYLI RZECZNY SPŁAW TOWARÓW przybliżyła historie tego ginącego zawodu.
W programie są też warsztaty plastyczne pn. RZEKA W PEJZAŻU, podczas których wszyscy chętni, pod czujnym okiem profesjonalisty – Marcina Stańca, plastyka MCK, zapoznają się z techniką transferu grafiki na drewno oraz samodzielnie wykonają prace nawiązujące do pejzażu Doliny Pilicy. Wykonane prace wyeksponowane zostaną na otwartej wystawie, która będzie dostępna dla zwiedzających w Sali Wystawowej Miejskiego Centrum Kultury do 09.09.2018 roku.

27 sierpnia o godz. 11 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. A.F. Modrzewskiego 9/11) pracownicy MCK oraz członkowie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków przeprowadzą warsztaty CERAMIKI UŻYTKOWEJ I ARTYSTYCZNEJ W KONTEKŚCIE KULTURY FLISACKIEJ, podczas których dzieci będą w grupach wykonywać typowe piece gliniane budowane niegdyś na tratwach.

Ciekawe wydarzenia zaplanowano w Skansenie Rzeki Pilicy, gdzie 30 sierpnia o godz. 10.00 Dorota Bill-Skorupa, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego przeprowadzi wykład pt. PRZESTRZEŃ KULTUROWA NADPILICZA. Następnie uczestnicy wezmą czynny udział w warsztatach wikliniarskich, podczas których samodzielnie stworzą tradycyjne koszyki oraz więcierze do połowu ryb. Izabela Jasewicz, mistrzyni w dziedzinie wikliniarstwa, współpracująca ze Stowarzyszeniem Doliny Pilicy opowie także uczestnikom warsztatów o wykorzystaniu wikliny w rybołówstwie na przestrzeni wieków.

Finał projektu odbędzie się 9 września o godz. 14 w Skansenie Rzeki Pilicy , podczas którego wystąpi jedyna w Polsce kapela flisacka Folk Band z Ulanowa, a pracownicy MCK-u przeprowadzą warsztaty wypieku pieczywa we flisackich piecach. Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnie wypiec chleb w ulepionych wcześniej flisackich piecach. Podczas oczekiwania na wypieki, wszyscy będą wspólnie tworzyć opowiadanie o flisakach oraz śpiewać flisackie pieśni przy ognisku. Na zakończenie odbędzie się degustacja wypieków oraz biesiada przy ognisku.

Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
Dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Kategoria

Muzea