Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
25 WRZEŚNIA 2019

Barok u Herbsta

Koncert łódzkiej orkiestry muzyki dawnej Altberg Ensemble. Członkowie zespołu grają na historycznych instrumentach i ambicją ich jest to, by wykonywane utwory brzmiały tak jak w czasach, kiedy zostały skomponowane. W programie znajdą się dzieła Jeana Baptiste Lully, Henry'ego Purcella, Jean-Ferry Rebela, Jeana  Philipp'a Rameau. Przy klawesynie gościnnie zasiądzie Benjamin Bayl.
22 WRZEŚNIA 2019

Chojze - Widzący z Lublina

To tytuł koncertu Symchy Kellera, polskiego chazana (kantora) i działacza społeczności żydowskiej, byłego przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Artysta przed laty grał w zespole reggae Katharsis. Współpracował również z grupą Izrael. Ma na koncie trzy krążki z muzyką synagogalną. W 2017 roku ukazał się jego album „Bramy”, wydany przez Universal Music Polska.
6 PAŹDZIERNIKA 2019

empati tu i teraz

empati zaprasza na swój premierowy koncert promujący płytę "tu i teraz" w Teatrze Małym w Manufakturze.
Plenerowe widowiska muzyczne prezentowane corocznie w końcu lata to już tradycja oczekiwana przez piotrkowską publiczność. Tym razem spektakl pokazany został nie na rynku starego miasta, jak to zazwyczaj bywało, ale po raz pierwszy na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury przy Alejach 3 Maja 12.
Podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaprezentowano czternastostrunowy k-dron harfowy – pierwszy na świecie instrument muzyczny wykorzystujący bryłę geometryczną odkrytą 34 lata temu przez Janusza Kapustę, artystę, filozofa i matematyka.
To było super spotkanie – powiedział Tomasz Konieczny podsumowując wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 7 września 2019 roku w Łódzkim Domu Kultury.
7 września zmarł Zdzisław Szostak, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów, ważna postać łódzkiego życia muzycznego i filmowego. Miał 89 lat. Pogrzeb 13 września o godz. 12.
Łódzki zespół Blitzkrieg wraca po 27 latach. Ukazała się reedycja pierwszego albumu „Holy War” z 1992 r. Na You Tube można obejrzeć ich nowy teledysk do utworu „Elevator”, który zapowiada minialbum „Good Times...?”.
Wybitni producenci muzyczni Steve Albini (wyprodukował ostatnią płytę NIrvany „In Utero”) oraz Craig Leon (odkrył zespół Ramones) będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Podczas festiwalowej gali otrzymają nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem.
Pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz zdobył Japończyk Satoshi Ohmae za utwór „The Landscape”, druga nagroda (13 050 zł) trafiła do Nicholasa Gotcha z Wielkiej Brytanii za kompozycję „Earthise”, trzecią nagrodę (8 700 zł) otrzymał Andrea Nosari (Włochy) za kompozycję „Whale, Il canto del mare”.