Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 VI o godz. 16.30 na placu Piłsudskiego przed rawską farą będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu - „Modlitwa dziewicy”. Kompozycja Tekli Bądarzewskiej uznawana jest za pierwszy światowy przebój, szczególnie popularna jest w Japonii.
4 CZERWCA 2023,10:00 - 4 CZERWCA 2023

Przegląd kapel

Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie zaprasza 4 VI na XXXII Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im Adama Radzymińskiego. Pula nagród wynosi ponad 11 tysięcy złotych. Dodatkowo, specjalną nagrodę ufunduje dyrektor GOK w Bedlnie.
3 CZERWCA 2023 - 4 CZERWCA 2023 / 3 CZERWCA 2023

Ravekjavik 2023

Festiwal Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych – Ravekjavik, organizowany w Łodzi od 2017 roku, odbędzie się 3 VI przy ul. Wólczańskiej 55/59 (Instytut im. Ignacego Łukasiewicza) pod hasłem „Wolne Miasto Ravekjavík”.
30 CZERWCA 2023 - 21 LIPCA 2023

14. Geyer Music Factory

14. Geyer Music Factory – festiwal muzyczny na dziedzińcu Białej Fabryki – odbędzie się pod hasłem „Filmowe partytury”. Artyści zaprezentują jazzowe i popowe aranżacje znanych utworów filmowych i musicalowych. Poza koncertami w programie oprowadzania po wystawach stałych Centralnego Muzeum Włókiennictwa i spacer po ulicy Piotrkowskiej, skupione wokół filmowych wątków w historii Łodzi.
26 SIERPNIA 2023

Muzyczna Parada Wolności

26 VIII ponownie na ulicę Piotrkowską powróci Parada Wolności. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter showcasowy, co oznacza, że w sierpniu w Łodzi zbiorą się najciekawsze elektroniczne inicjatywy z całej Polski. Parada Wolności odbywa się w ramach obchodów 600-lecia miasta Łodzi.
RECENZJA. Nie tylko sztuka, ale także refleksja nad ułomnościami ludzkiej natury połączyły muzyków z Łodzi i norweskiego Trondheim. Przygotowali wspólnie premierę opery „David & Bathsheba” współczesnego kompozytora norweskiego Ståle Kleiberga. Spektakl w ramach międzynarodowego projektu „Nowe głosy, ponownie odkryte opery” został pokazany w marcu w Trondheim, 21 maja na scenie łódzkiej uczelni odbyła się jego polska prapremiera. Pisze Magdalena Sasin.
11 LIPCA 2023 - 31 SIERPNIA 2023

16. Letnia Akademia Jazzu

Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 11 VII i będzie trwała aż do 31 VIII. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku oraz debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją jazzową przygodę.
27 MAJA 2023 - 3 GRUDNIA 2023

Polish Camerata Swojemu Miastu

Festiwal Polish Camerata Swojemu Miastu prezentujący utwory łódzkich kompozytorów oraz arcydzieła muzyki poważnej, takie jak np. IX Symfonia Ludwiga von Beethovena, rozpocznie się 27 V i potrwa do 3 XII. Wstęp na koncerty, które będą się odbywały w trzech miejscach, jest wolny.
Trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Wydarzenie odbywa się w obiektach, perłach regionu łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie i Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach. Te miejsca względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem mogą zmieniać się w sale koncertowe.
Organizatorami festiwalu jest Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
RECENZJA. Kiedy słucham tej płyty, oczyma wyobraźni widzę ludzi tańczących na parkiecie, a raczej niezobowiązująco podrygujących w rytm syntezatorowych dźwięków w klimacie sytnhpopowej potańcówki lat 80. i 90. XX wieku. Pisze Bogdan Sobieszek.