Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
7 GRUDNIA 2023

Steve Hogarth w Wytwórni

Na scenie Klubu Wytwórnia wystąpi Steve Hogarth - jeden z najbardziej charyzmatycznych wokalistów rocka progresywnego i głos legendarnego zespołu Marillion. Podczas koncertu wokalista zaprezentuje specjalnie przygotowany repertuar.
8 GRUDNIA 2023

Podróże z oberkiem

W cyklu Miasto gra wieś koncert muzyki tradycyjnej łączonej ze współczesnym brzmieniem jazzu, rytmami afrykańskimi oraz rdzennej muzyki tanecznej. W Piwnicy Muzeum w Łowiczu wystąpią zespoły Oberkas Travel Jana Emila Młynarskiego i Światowce.
RECENZJA. Powiedzieć, że tematyka „Raju utraconego” Miltona jest uniwersalna, to nie powiedzieć nic. Za pomocą tego dwuwyrazowego tytułu można nie tylko streścić fragment Starego Testamentu, ale także snuć refleksję o wojnach, konfliktach, klęskach żywiołowych i innych nieszczęściach prześladujących od wieków ludzi, którzy utracili raj. Przed twórcami inscenizacji opery Krzysztofa Pendereckiego inspirowanej poematem angielskiego poety stanęło więc zadanie jednocześnie fascynujące i niezwykle trudne. Pisze Magdalena Sasin.
8 GRUDNIA 2023

Punks Not Dead

Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Punk Rock Estrada odbędzie się 8 grudnia w MSK: Żubardź - Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej. Na finał festiwalu wystąpi legenda łódzkiej muzyki punk zespół 19 Wiosen.
30 LISTOPADA 2023 - 14 GRUDNIA 2023

82. festiwal Musica Moderna

To młodzi zdecydują o kształcie i charakterze 82. edycji festiwalu Musica Moderna (30 XI - 14 XII) i oni będą jej głównymi bohaterami. W ramach koncertów swoje zainteresowania zaprezentują nie tylko studentki i studenci kompozycji, ale także edukacji artystycznej i sami instrumentaliści.
3 GRUDNIA 2023 - 9 GRUDNIA 2023

Konkurs Bacewicz

Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na 3. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz (pod patronatem “Kalejdoskopu”). Jego inauguracją będzie koncert symfoniczny 3 XII w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a. Dwuetapowe przesłuchania odbędą się w dniach 4–9 XII, a wyniki konkursu poznamy 9 XII podczas koncertu laureatów.
Michał Urbaniak, Hania Rani oraz Irena Hussar 12 listopada odebrali statuetki podczas gali wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
RECENZJA. Czy można odnaleźć jedność w różnorodności? Na to pytanie twierdząco odpowiadają artyści Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Łodzi na czele z dyrygentem Dawidem Berem. Ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta – „Contemporary Choral Music from Lodz”. Pisze Maria Stefańska.
od 18 MAJA 2024

Drakula w Muzycznym

Samotność, nieśmiertelność, sny o potędze i odwieczna walka dobra ze złem – Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje autorską wersję „Drakuli” z muzyką Jakuba Lubowicza, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Właśnie ogłosił obsadę wybraną w dwuetapowym castingu. W tytułowej roli wampira-arystokraty zobaczymy Pawła Erdmana i Janusza Krucińskiego.
Maciej Staniecki, łódzki eksperymentujący gitarzysta, oraz Wojciech Jachna, trębacz improwizator, zapowiedzieli wydanie kolejnej (po „Two Souls”, 2020) wspólnej płyty zatytułowanej „Complementary Colors”. Krążek ukaże się 15 listopada w oficynie Requiem Records.