Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koncert na trąbkę i smyczki, bel canto z nowojorskiej Metropolitan Opera czy słuchowisko dla małych melomanów w Dniu Dziecka? Na wszystkie te wydarzenia zaprasza w tym tygodniu Filharmonia Łódzka. 
WYWIAD. –  Miałem zostać wychowany, wyuczony, wytresowany na pianistę  – mówi Stanisław Syrewicz, znany w Polsce  i na świecie kompozytor, w rozmowie z Mieczysławem Kuźmickim.
Jedną z uroczystości zawieszonych przez pandemię jest zaplanowany na czerwiec jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, oklaskiwanego na festiwalach folkloru w Bergamo i Terranova di Pollino we Włoszech, St. Nicolaus du Pelem we Francji. Odpowiedzią ma być wejście z pokazami do sieci.
Ta historia zaczyna się w szkole – w Szkole Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Geografii uczy w niej Krzysztof Kleszcz. Oprócz geografii zajmuje się też poezją – jest autorem trzech tomów wierszy, twórcą docenianym i nagradzanym. Na swoim blogu Biała Fabryka publikuje recenzje książek poetyckich i płyt. Szkoła, poezja, muzyka… nic dziwnego więc, że gdy zbliża się jubileusz 100-lecia szkoły, o napisanie okolicznościowego utworu zostaje poproszony właśnie on. Pani dyrektor ma nawet konkretny pomysł: „Może by pan napisał piosenkę o historii szkoły w stylu T-raperów znad Wisły” (popularny pod koniec lat 90. zespół tworzący satyryczny hip-hop, także na temat kanonu wiedzy szkolnej).
RECENZJA. Zespół Naked Root ma szczęście, że jest w nim Jola Górska. Jej nieprzeciętny głos zwraca uwagę niemal od pierwszych taktów albumu „The Maze”, nowej produkcji łódzkiej formacji. Mocny, potężny wokal z lekką chrypką daje szansę przekroczenia granic konwencjonalnego kobiecego śpiewania, stwarza możliwość wyróżnienia się w ostrym rockowym repertuarze, otwiera przestrzeń twórczej wolności. Z takim wokalem można zajść daleko.
RECENZJA. Gdy w 2018 duet Karaś / Rogucki nagrał cover T.Love „1996”, mało kto się spodziewał regularnego projektu i autorskiego albumu. Ten zaś wyszedł w Walentynki i ciepło przyjęli go krytyka i fani, znudzeni ostatnimi wcieleniami Comy i oczarowani świeżością The Dumplings. Pisze Rafał Gawin. 
Choć Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbywa się zwykle w ostatniej dekadzie października, organizatorzy już dziś zapowiadają bohaterów tegorocznej edycji. Na scenie Wytworni zobaczymy takich artystów jak Alan Parsons, Marc Almond, Roger Eno i Hania Rani.
25 KWIETNIA 2020

Oreada na Scenie Monopolis

KONCERT. Krótko przed odwołaniem imprez kulturalnych w Polsce, zespół Oreada zdążył wydać debiutancką płytę i 7 marca zagrać premierowy koncert w Debich Studio Radia Łódź, jednocześnie świętując swoje czwarte urodziny. Koncert w ArtKombinat Scena Monopolis stanie się więc istotną częścią wiosennej trasy koncertowej.
Koncerty na żywo, a nie nagrania koncertów, to w czasie pandemii rzadkość. W sobotę ze swojego domowego studia zagra łódzki muzyk Mateusz Tranda. Występ, transmitowany online, odbywa się w ramach cyklu „Kultura na wynos” przygotowanego przez Ośrodek Kultury Górna.
22 KWIETNIA 2020 - 26 KWIETNIA 2020

Live z dyrektorem, tydzień z Orientem

Tydzień Orientalny online, spotkanie - live z Tomaszem Bębnem, dyrektorem naczelnym Filharmonii, koncerty organowe i gala operowa z Metropolitan Opera - to propozycje przygotowane dla melomanów przez Filharmonię Łódzką. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.