20. Kolory Polski | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

20. Kolory Polski

Barbra Band, fot. materiały prasowe

Hasło tegorocznego, jubileuszowego 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to „Muzyka, historia, miejsca”. Program obejmuje 20 koncertów, z których dwa zaplanowano jeszcze przed oficjalną inauguracją. W ramach Preludium, które odbędzie się tradycyjnie w Stacji Nowa Gdynia 15 VI Renata Przemyk zaśpiewa utwory z płyty „Ya Hozna” i swoje największe przeboje z innych albumów.
Inaugurację festiwalu uświetni występ chóru Filharmonii Łódzkiej, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Występu tego zespołu będzie można wysłuchać 29 czerwca w bazylice katedralnej w Łowiczu.

Wytrwali melomani mogą odwiedzić wraz z festiwalem aż 20 atrakcyjnych miejscowości i ich zabytków. Na tegorocznej trasie znalazły się między innymi: zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, archikolegiata w Tumie, scena plenerowa na Wzgórzu Zamkowym w Sieradzu, XVI-wieczny kościół św. Stanisława Biskupa w Boguszycach. W ramach współpracy z małopolskim festiwalem „Muzyka zaklęta w drewnie” jeden koncert odbędzie się w Rabce Zdroju. W wielu miejscowościach koncertom będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Na finał festiwal powraca do Łodzi, do Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Koncert ten, jako jedyny w programie, jest płatny. Sprzedaż biletów w cenie 80 i 60 PLN rozpocznie się w czerwcu.

20. edycja Kolorów Polski łączy się z obchodami stulecia województwa łódzkiego. Okoliczność tę podkreślają nieco inne niż dotąd wycieczki, organizowane we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego i Archiwum Państwowym w Łodzi. W tym roku przypada także stulecie banku PKO BP, który ponownie objął mecenatem letni festiwal.

Informacje o zasadach sprzedaży wycieczek, trasie oraz wszelkie szczegóły, zwłaszcza godziny otwarcia punktu sprzedaży, będą dostępne w czerwcu: na stronach internetowych www.filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski i www.rotwl.pl/wycieczki_kolory_polski_2019, w Punkcie Informacji Turystycznej w Manufakturze lub pod telefonem +48 695 13 11 13 oraz w siedzibie biura ROTWŁ pod telefonem +48 42 663 77 33.

Program:

29 czerwca / sobota
ŁOWICZ / wyjazd: 10.30
Trasa wycieczki: Łódź – Walewice – Bednary – Bolimów – Łowicz – Łódź
koncert: 19.30
bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, Stary Rynek 24/30, Łowicz
ZŁOTY JUBILEUSZ
INAUGURACJA 20. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI”
Koncert w ramach obchodów 50-lecia Chóru FŁ
Sławomir Cichor – trąbka, Julianna Siedler-Smuga – marimba, Zbigniew Rymarczyk – fortepian, Maria Hubluk-Kaszuba – sopran, Magdalena Szymańska – sopran, Dawid Ber – przygotowanie chóru/dyrygent; Maria Hubluk-Kaszuba, Kamil Gruszczyński, Rafał Wiecha – dyrygenci, Chór FŁ
Program: J.S. Bach – „Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf” BWV 22, K. Penderecki – Missa Brevis, S. Kaczorowski – Gloria (prawykonanie), A. Rocławska – „Bibi synku, bi”, Z. Randall Stroope – „The Conversion of Saul”, A. Schnittke – „Drei geistliche gesänge”, K. Grzeszczak – „Glosa” (zamówienie festiwalu, prawykonanie), E. Esenvalds – „O Salutaris Hostia”, W.A. Mozart – Osanna in excelsis z Wielkiej Mszy c-moll

30 czerwca / niedziela
BRZEŹNIO / wyjazd: 9
Trasa wycieczki: Łódź – Sędziejowice – Widawa – Konopnica – Ożarów – Wieluń – Brzeźnio – Łódź
koncert: 19
kościół pw. św. Idziego, ul. Kościelna 13, Brzeźnio
CHOPIN REVISITED
Rafał Rokicki Trio: Rafał Rokicki – fortepian/kompozycje, Michał Kapczuk – kontrabas/gitara basowa, Sebastian Kuchczyński – perkusja
Program: współczesne aranżacje utworów F. Chopina - Mazurek F-dur op. 68 nr 3, Etiuda c-moll op. 25 nr 12, Walc f-moll op. 70 nr 2, Etiuda f-moll op. 10 nr 9,  Preludium Des-dur op. 28 nr 15

6 lipca / sobota
BOGUSZYCE / wyjazd: 9.30
Trasa wycieczki: Łódź – Rogów – Jeżów – Rawa Mazowiecka – Wilkowice – Boguszyce – Łódź
koncert: 16
kościół pw. Stanisława Biskupa i Męczennika, Garłów 14, Boguszyce
SACRUM PROFANUM
S.H.A.: Susanna Jara – śpiew, Hanka Wójciak – śpiew, Jacek Długosz – gitara
koncert: 18
Centrum Aktywności Kulturalnej, Boguszyce 85
DŹWIĘKI UTKANE Z KARPAT
Susanna Jara z zespołem – śpiew, Paweł Harańczyk – pianino, Witold Góral – gitara elektryczna/puzon, Michał Braszak – gitara basowa, Adam Stępniowski – perkusja

7 lipca /niedziela
DOBROŃ / wyjazd: 11
Trasa wycieczki: Łódź – Bełchatów – Kleszczów – Żłobnica – Ldzań – Dobroń – Łódź
koncert: 19
kościół pw. św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza 41, Dobroń
INVENTION
Aleksander Dębicz – fortepian
Program: improwizacje wokół Inwencji oraz Sinfonii BWV 772-801 J.S. Bacha

13 lipca / sobota
LUTOMIERSK / wyjazd: 12
Trasa wycieczki: Łódź – Aleksandrów Łódzki – Solca Mała – Kazimierz – Lutomiersk – Łódź
koncert: 19
klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3
MONARCHA DELLA TROMBA
Starck Compagnay: Tomasz Ślusarczyk, Michał Tyrański, Damian Kurek, Wojciech Kaszuba, Filip Pysz, Bernard Niezgoda – trąbka barokowa; Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon barokowy; Bartosz Sałdan – kotły barokowe, Paweł Muzyka – violone, Artur Szczerbinin – organy/klawesyn
Program: rodzime kompozycje zachowane na Jasnej Górze, utwory kompozytorów europejskich oraz utwory z polskich tabulatur organowych

14 lipca /niedziela
SIEDLĄTKÓW / wyjazd: 9
Trasa wycieczki: Łódź – Poddębice – Uniejów – Drużbin – Zbiornik Jeziorsko – Siedlątków – Łódź
koncert: 17
scena przed kościołem pw. św. Marka Ewangelisty, Siedlątków 1
NOC W WIELKIM MIEŚCIE
Jazz Band Młynarski-Masecki w składzie: Jan Emil Młynarski – śpiew/bandżola, Marcin Masecki – pianino/aranżer/dyrektor muzyczny, Jerzy Rogiewicz – perkusja, Piotr Wróbel – suzafon, Tomasz Duda – saksofon, Jarosław Bothur – saksofon, Michał Fetler – saksofon
Program: utwory z płyty „Noc w wielkim mieście”

20 lipca /sobota
INOWŁÓDZ / wyjazd: 11
Trasa wycieczki: Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała – Konewka – Inowódz – Łódź
Zamek Kazimierza Wielkiego, ul. Zamkowa 1 – scena plenerowa, Inowłódz
koncert: 20
ZABAWA PO SĄSIEDZKU
BARBRA BAND
Dániel Koller – tambura/alto tambura/kontra tambura/samica/baglama/śpiew, Dávid Pozsonyi – alto tambura/tambura/darbuka/tapan/śpiew, Bence Babcsán – kontra tambura/klarnet/śpiew, Veronika Varga – bass tambura/śpiew główny, Benedek Réti – akordeon
Program: tradycyjne melodie węgierskie we własnych opracowaniach
koncert: 21.30
KAPELA TIMINGERIU
Katarzyna Kapela Timingeriu – skrzypce/śpiew, Jacek Timingeriu – akordeon /śpiew Ewa Timingeriu – klarnet/śpiew, Jakub Kurek – trąbka, Jędrzej Kuziela – instrumenty perkusyjne, Mikołaj Nowicki – kontrabas, Mateusz Rybicki – klarnet
Program: utwory ze studyjnego albumu „Gadzie i Goje”

21 lipca /niedziela
KRZEMIENICA / wyjazd: 12.30
Trasa wycieczki: Łódź – Lubochnia – Czerniewice – Rzeczyca – Krzemienica – Łódź
koncert: 19
kościół pw. św. Jakuba Apostoła, Krzemienica 15
PIEŚNI O MAŁYM RYCERZU
Tryzna: Michał Matynia – lira korbowa/nyckelharpa, Jahiar Irani – santur, Łukasz Jasiak – bębny, Danyo Pertsov – cornetto
Program: Sonaty ze zbioru Düben; Yekchoubeh, Tolu I, Tolu II, Hardi (Radif); Danza Alta; 2 Courantes, Courante „L’Immortelle”, 3 Courantes de La belle Homicide; 66 Polonaise

27 lipca /sobota
WARTA / wyjazd: 10.30
Trasa wycieczki: Łódź – Tubądzin – Kalinowa – Małków – Warta – Łódź
koncert: 19
klasztor oo. Bernardynów, ul. Klasztorna 9 – scena plenerowa, Warta
TAŃCZ MÓJ ZŁOTY
Warszawska Orkiestra Sentymentalna: Gabriela Mościcka – śpiew/akordeon, Lena Nowak – klarnet/śpiew, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, Mateusz Kowalski – perkusjonalia/śpiew, Jakub Fedak – wibrafon, Łukasz Owczynnikow – kontrabas, Krzysztof Baranowski – mandolina/gitara
Program: utwory z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i nnych gwiazd teatralnych, kabaretowych i filmowych polskiego międzywojnia

28 lipca /niedziela
TUM / wyjazd: 10
Trasa wycieczki: Łódź – Konarzew – Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Łódź
koncert: 19
Archikolegiata pw. NMP Królowej i św. Aleksego, Tum 8
QARTULI GALOBA
Sakhioba: Dawit Szukakidze, Warłam Goletiani, Lasza Baramidze, Władimer Szonia, Dawit Abramiszwili, Lasza Siksarulidze, Dawit Batiraszwili, Dawit Jamriszwili, Beka Kowziaszwili, Tornike Kandelaki
Program: śpiew liturgiczny z trzech najstarszych ośrodków Gruzji, pieśni etniczne, pieśni miejskie

3 sierpnia /sobota
ROGÓW / wyjazd: 11
Trasa wycieczki: Łódź – Rochna-Lisowice-Tworzyjanki – Głuchów – Przyłęk Duży – Rogów – Łódź
koncert: 18
Arboretum SGGW, ul. Leśna 1 – scena plenerowa, Rogów
MUZYKA POGRANICZA
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
Program: muzyka klezmerska

4 sierpnia /niedziela
KROŚNIEWICE / wyjazd: 10
Trasa wycieczki: Łódź – Kutno – Grabów – Krośniewice – Łódź
koncert: 19
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5, Krośniewice
MUZYCZNY SALON RAJMUNDA REMBIELIŃSKIEGO
Aleksandra Świgut – pianoforte, Marcel Markowski – wiolonczela
Program: F. Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60, Walc Es-dur op. 18, Adagio z sonaty wiolonczelowej g-moll op. 65, Polonaise brillante C-dur op. 3; R. Schumann – Adagio i Allegro op. 70, P. Czajkowski – Pezzo Capricioso, F. Mendelssohn – Andante z II Sonaty D-dur op. 58, R. Strauss – Morgen

10 sierpnia /sobota
LIPCE REYMONTOWSKIE / wyjazd: 8.30
Trasa wycieczki: Łódź – Skierniewice – Lipce Reymontowskie – Łódź
koncert: 17
Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa, ul. Wiatraczna 10 – scena plenerowa, Lipce Reymontowskie
MONIUSZKO? MONIUSZKO!
Karolina Wieczorek – sopran, Marek Szymański – tenor, Arkadiusz Anyszka – baryton, Marian Kępczyński – bas, Agnieszka Nagórka – dyrygent, Poznańska Orkiestra Festiwalowa, Chór dla (nie)opornych, Mariusz Lewy – przygotowanie chóru, Sławomir Pietras – prowadzenie/scenariusz wieczoru
Program: fragmenty z oper S. Moniuszki, m.in. „Hrabina”, „Straszny dwór”, „Halka”, „Verbum nobile”

11 sierpnia /niedziela
BEŁDÓW / wyjazd: 10
Trasa wycieczki: Łódź – Florentynów – Idzikowice – Borysew – Małyń – Trupianka – Bełdów – Łódź
koncert: 19
kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39
TĘSKNO MI
Tęskno: Joanna Longić – śpiew/elektronika/skrzypce, Hania Rani – fortepian/śpiew; kwintet smyczkowy w składzie: Marta Piórkowska – skrzypce, Ada Wadoń – skrzypce, Artur Wieczerzyński – altówka, Małgorzata Oller – wiolonczela, Mateusz Woźniak – kontrabas/gitara basowa
Program: utwory z debiutanckiego albumu „Mi”

17 sierpnia /sobota
SIERADZ / wyjazd: 10
Trasa wycieczki: Łódź – Karsznice – Zduńska Wola – Strońsko – Sieradz – Łódź
koncert: 18
Wzgórze Zamkowe – scena plenerowa, Sieradz
TRIBUTE TO KOMEDA
Grażyna Auguścik – śpiew, Agnieszka Wilczyńska – śpiew; Andrzej Jagodziński Trio: Andrzej Jagodziński – fortepian, Czesław Bartkowski – perkusja, Adam Cegielski – kontrabas; Henryk Miśkiewicz – saksofon, Robert Majewski – trąbka/flugelhorn

18 sierpnia /niedziela
NIEBORÓW / wyjazd: 9.30
Trasa wycieczki: Łódź – Maurzyce – Sromów – Nieborów – Arkadia – Nieborów – Łódź
koncert: 19
kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, al. Legionów Polskich 68, Nieborów
OPERA MINIMA (premiera festiwalu)
Wanda Franek – mezzosopran, Michał Sławecki – kontratenor, Błażej Goliński – wiolonczela, Klaudyna Żołnierek – lutnia, Anna Szafraniec i Arkadiusz Szafraniec – szklana harfa
Program: G.F. Händel – arie z oper: „Rinaldo”, „Semele”, „Alcina”; C. Monteverdi – madrygał „Si dolce tormento” i
arie z opery „Koronacja Poppei”; R. de Visée – Chaconne in G, J.S. Bach – Andante z II sonaty skrzypcowej a-moll BWV 1003, Allemande z II Suity, J.B. Canavas – Ciaccona z Sonaty IV na wiolonczelę, Anonim – „J’avois cru qu’en vous amant”; tradycyjne pieśni angielskie

24 sierpnia /sobota
WOLBÓRZ / wyjazd: 10
Trasa wycieczki: Łódź – Piotrków Trybunalski – Bogusławice – Wolbórz – Łódź
park obok Pałacu Biskupów Kujawskich, ul. Frycza Modrzewskiego 107 – scena plenerowa, Wolbórz
koncert: 19
INNE ŚWIATY POD GWIAZDAMI
Motion Trio: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – akordeon
Program: P. Baranek – „Uwertura”, Pierwszy dzień wiosny”, „Gwiazdy”; Motion Trio –
„Sunrise Dance”, „Tango”, „DJ Chicken”; M. Gałażyn – „Walc syberyjski”; J. Wojtarowicz – „Serce”, „Róża”,
„Balcan Dance”; F. Chopin – Preludium e-moll op.28 nr 4; W. Kilar – Orawa (opr. J. Wojtarowicz)

25 sierpnia /niedziela
POŚWIĘTNE / wyjazd: 11
Trasa wycieczki: Łódź – Sulejów Podklasztorze – Wójcin – Paradyż – Opoczno – Drzewica – Poświętne – Łódź
koncert: 19
bazylika Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie-Poświętnem, ul. Główna 7, Poświętne
MISTRZOWSKI MOZART
Iwona Socha – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Paweł Przytocki – dyrygent, Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ
Program: W.A. Mozart – Wielka msza c-moll KV 427

31 sierpnia /sobota /10.00
Łódź / początek: 10
Trasa wycieczki: FŁ – Archiwum Państwowe w Łodzi – Targowa – Milionowa – Piotrkowska – Radwańska – Żeromskiego – Mickiewicza – Łąkowa – Kopernika – Gdańska – FŁ
koncert: 19
Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej, ul. Narutowicza 20/22, Łódź
FINAŁ 20. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI”
HARFY PAPUSZY
Elżbieta Towarnicka – sopran, Iwona Socha – sopran, Magdalena Idzik – mezzosopran, Tomasz Rak – baryton, Jakub Chrenowicz – dyrygent, Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ
Program: poemat symfoniczny Jana Kantego Pawluśkiewicza


Zasady zakupu wycieczek i ich trasy znajdują się na stronach www.filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski i www.rotwl.pl/wycieczki_kolory_polski_2019. Szczegóły wyjazdów są dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej w Manufakturze lub pod telefonem +48 695 13 11 13, a także w siedzibie biura ROTWŁ pod telefonem +48 42 663 77 33. Informacje o wycieczkach udzielane są również w kasach biletowych FŁ do 30.06.2019 r. (tel. +48 42 664 79 79).