50-lecie prof. Bogusława Pikały | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

50-lecie prof. Bogusława Pikały

Prof. Bogusław Pikała, fot. Dariusz Kulesza

Pianista i kameralista profesor Bogusław Pikała obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Z tej okazji Instytut Muzyki Kameralnej zaprasza 9 XII o godz. 18 na koncert i rozmowę z profesorem, którą poprowadzi Aleksandra Bęben. Wstęp wolny.
Muzykę m.in.: Roberta Schumanna, Franciszka Maklakiewicza, Edvarda Griega, Fryderyka Chopina i George’a Gershwina wykonają Pedagodzy Instytutu i zaproszeni goście.

Profesor doktor habilitowany Bogusław Pikała ukończył studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w 1972 roku w klasie fortepianu prof. Alfredy Działoszyńskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka. Był wielokrotnie nagradzany, m.in.: Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Jest związany z łódzką uczelnią od czasu ukończenia studiów w 1972 roku. Prowadzi klasę kameralną; był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne dla studentów uczelni chińskich w Pekinie, Wuhan i Chendou. W latach 2005-2012 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i artystycznych, w latach 2006-2014 był Kierownikiem Katedry Kameralistyki.

W programie jubileuszowego koncertu znajdą się pieśni Roberta Schumanna, Franciszka Maklakiewicza, Edvarda Griega, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Samuela Barbera i Neda Rorema. Publiczność usłyszy też utwory kameralne Carla Philippa Emanuela Bacha, Iana Clarke’a, George’a Gershwina, Franka Martina oraz kompozycję Fryderyka Chopina. O muzyce opowie Aleksandra Bęben. Wystąpią absolwenci klasy kameralnej Profesora Pikały: Aleksandra Łysiak, Agnieszka Przybylska, Paulina Urbankowska i Małgorzata Zajączkowska-Warsza. Zagrają i zaśpiewają również soliści – długoletni współpracownicy Profesora: Beata Zawadzka-Kłos, Ewelina Zawiślak, Maja Tomaszewska-Klimek, Patrycja Krzeszowska-Kubit, Sylwia Strugińska-Wochowska, Anna Terlecka, Małgorzata Miszkiewicz, Marcin Kawczyński, Anna Liszewska, Hanna Holeksa, Michał Drewnowski. Wystąpi także Antoni Wierzbiński, który przez wiele lat koncertował w duecie z Profesorem. Gościnnie zagrają też Ewa Rzetecka-Niewiadomska i Mateusz Wojtkiw.

Jubileusz odbędzie się w sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny.