Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ale będą się czepiać. Powraca temat „starej dobrej Comy”, która skończyła się na „Hipertrofii”. Jaki to ma sens? Nigdy nie będzie starej Comy, ponieważ jest nowa – na miarę naszych czasów i możliwości.O płycie "Sen o siedmiu szklankach" pisze Rafał Gawin.
TEMAT NUMERU. Słucham muzyki barokowej od wielu lat, ale dopiero w maju tego roku pierwszy raz byłem na barokowej dyskotece. Wieczory  z taneczną muzyką dawną w klubie DOM to pomysł Grzegorza Fajngolda, klawiszowca znanego z punkowego zespołu  19 Wiosen, także producenta i DJ-a. Pisze Piotr Grobliński.
TEMAT NUMERU. Wielkim sukcesem okazał się już debiut latem 2017 r. na festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, w archikolegiacie w Tumie. „Barokowa Łódź” to najnowszy projekt orkiestry barokowej Altberg Ensemble. Ponad rok po odebraniu nagrody „Kalejdoskopu” Armatka Kultury instrumentaliści udowadniają, że taki zespół był w Łodzi bardzo potrzebny. Pisze Magdalena Sasin.
Rozmowa z wokalistką Justyną Jędrusik, inicjatorką zaproszenia do Polski mistrza gospel Macka Brandona.
Łódzki Teatr Muzyczny wzbogacił swój repertuar o kolejny kasowy musical. Po zeszłorocznym sukcesie „Les Misérables” dyrekcja sięgnęła po inny tytuł tych samych twórców, czyli Claude’a-Michela Schönberga i Alaina Boublila: „Miss Saigon” – opowieść o miłości na tle wojny w Wietnamie.
Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka" obchodzi jubileusz 45-lecie istnienia. W bogatym dorobku ma wiele nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach w kraju oraz za granicą...
W serii „Opera” wywiadów z najznamienitszymi współczesnymi śpiewakami klasycznymi Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało rozmowę  z Tomaszem Koniecznym „Twarze Wotana”.  Jackowi Marczyńskiemu artysta opowiedział zarówno o świecie operowym, teatralnym, jak i swoich ulubionych rolach, warsztacie śpiewaka, trasach koncertowych.
Na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim Grand Prix zdobył Marcin Stańczyk - kompozytor z Łęczycy, a Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono Janowi A.P. Kaczmarkowi, kompozytorowi i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk, który w lipcu czwarty raz odbędzie się w Łodzi.
Lady Pank po raz pierszy zagra na żywo muzykę do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc” podczas 11. Festiwalu Soundedit 27 października w Klubie Wytwórnia. Jan Borysewicz - dzień wcześniej zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” - przed koncertem spotka się z publicznością.
Popularna aktorka i piosenkarka Izabela Trojanowska w tym tygodniu odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Powodem wizyty nie był jednak koncert,  lecz realizacja programu telewizyjnego  poświęconego muzyce ludowej.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.