Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W sylwestra ogłoszono wyniki pierwszej edycji songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”, organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki.
Grand Prix festiwalu PL Music Video Awards 2020 zdobył Marek Skrzecz za teledysk “Nie za miłe wiadomości” dla Fisz Emade Tworzywo!
MUZYKA. Przyznanie Fryderyka wywołało w zespole nieprawdopodobny entuzjazm. Ludzie zobaczyli sens swojej pracy, poczuli się spełnieni – mówi Paweł Przytocki, szef artystyczny Filharmonii Łódzkiej, która ową nagrodę, przyznaną w marcu, otrzymała pierwszy raz w swojej historii. Wśród nominowanej piątki w kategorii „album roku muzyka koncertująca” znalazły się aż dwie łódzkie płyty. Pisze Maria Sondej.
Filharmonia Łódzka musiała odwołać zapowiadany już koncert muzyki polskiej, w którym miały zabrzmieć utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Świgut. Zaprasza jednak na transmisję online recitalu fortepianowego Tymoteusza Biesa.
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDUKULTURA. Mówi Renata Toma – nauczycielka muzyki, historii, wiedzy o kulturze i prowadząca Chór II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Wielu jej uczniów wygrywa olimpiady z historii sztuki i osiąga sukcesy artystyczne w branży muzycznej. Wysłuchała Paulina Ilska. 
FESTIWAL. Organizatorzy Festiwalu Soundedit od czterech lat wspierają razem z Radiem Łódź nowe, dobrze rokujące projekty muzyczne. Również w tym roku zorganizowana zostanie seria minikoncertów pod szyldem Soundedit Spotlight. Artyści mają okazję wystąpić w Debich Studio 16, 17 i 18 października. Wszystkie występy będą transmitowane na antenie stacji i online.
Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.
TEMAT NUMERU. – Określając, co jest dla nas charakterystyczne, spoglądamy w stronę patronów. Naszą silną stroną jest kameralistyka, dla której zasłużył się Kiejstut Bacewicz, a także muzyka współczesna, której patronuje Grażyna Bacewicz. Wyróżnikiem uczelni stały się również profesjonalnie przygotowywane spektakle operowe – mówi Elżbieta Aleksandrowicz, nowa rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
FESTIWAL. Część programu Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych „Soundedit 2020” odbędzie się pod hasłem: „Rockowisko-Pamiętacie?” i przywołuje legendę łódzkich festiwali z lat 80. Mimo wielu prób w nowej rzeczywistości, nigdy nie udało się go jednak zorganizować i odtworzyć.„Soundedit 2020” powraca do jego idei, zapraszając muzyków i muzykę z nim związaną. Gwiazdami będą natomiast m.in. Marc Almond i Roger Eno – pierwszy raz w Polsce.