Akademia Jazzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Akademia Jazzu

13. edycja Letniej Akademii Jazzu startuje 9 sierpnia i będzie towarzyszyć miłośnikom tego gatunku w czwartkowe i niedzielne wieczory aż do 27 sierpnia. W tym czasie na scenie klubu Wytwórnia pojawią się wirtuozi fortepianu, saksofonu i trąbki, legendy polskiego jazzu i czołowi artyści młodego pokolenia oraz utytułowani zagraniczni jazzmani.
Usłyszymy zarówno brzmienia silnie nawiązujące do korzeni gatunku, jak również nowoczesne aranżacje jazzowe, umiejętnie czerpiące z odmiennych stylów muzycznych.

Mając świadomość, w jak trudnym położeniu znalazła się branża muzyczna i wszystkie instytucje kultury, organizatorzy Letniej Akademii Jazzu dołożyli wszelkich starań, by trzynasta edycja wydarzenia mogła dojść do skutku, a teraz liczą na swoich wiernych fanów. Po raz pierwszy w historii koncerty odbędą się wyłącznie w sierpniu. Koneserzy gatunku mogą jednak czuć się usatysfakcjonowani, bo będą mogli obcować z jazzem aż dwa razy w tygodniu. Koncerty będą odbywały się jak dotychczas, w czwartkowe wieczory, nowością natomiast będą niedzielne spotkania z jazzem.  

W tym roku na festiwalowej scenie zobaczymy kultową polską supergrupę muzyczną Tie Break. Jej pojawienie się na scenie w latach 80. zrewolucjonizowało rynek muzyczny, nie tylko jazzowy. Grupa, w której skład wchodzą: Antoni Gralak, Janusz Yanina Iwański, Mateusz i Marcin Pospieszalscy oraz Frank Parker ukształtowała świadomość wielu współczesnych muzyków polskich.  

Kolejną niespodzianką, którą przygotowali organizatorzy, jest występ kwartetu Louisa Sclavisa. Louis Sclavis, wirtuoz gry na saksofonie sopranowym, klarnecie oraz klarnecie basowym, to niewątpliwie jeden z najważniejszych europejskich jazzmanów swojego pokolenia, który od 20 lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM. W Łodzi zaprezentuje swój najnowszy materiał z płyty „Characters on a Wall”.

Na scenie Wytwórni zobaczymy również Natalię Grosiak, znaną szerszej publiczności z zespołu Mikromusic. Tym razem premierowo wykona najpiękniejsze polskie piosenki w aranżacjach jazzowych. Natalia Grosiak przypomni łódzkiej publiczności piosenki przedwojenne, filmowe, klasyczne w formie lub też jazzowe. „Prosto”, bo bez ogromnego zespołu za swoimi plecami, lecz przy akompaniamencie fortepianu, to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć tę uwielbianą w Polsce wokalistkę w zupełnie nowej odsłonie.

Z pierwszym w pełni autorskim projektem pt. „Kurpian Songs & Meditations” wystąpi też Łukasz Ojdana. Pianista i kompozytor, znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego tria RGG, zmierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Uczestnicy festiwalu będą także mieli okazję posłuchać O.N.E QUINTET. Tworzące go instrumentalistki czerpią inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno. Przed łódzką publicznością podczas Letniej Akademii Jazzu zaprezentują się również duet Wojtczak/Piotrowicz, z albumem „Plastic Poetry” oraz Emil Miszk z zespołem The Sonic Syndicate. Ich pierwsza płyta „Don’t Hesitate!” otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku.

13. edycję Letniej Akademii Jazzu zwieńczy wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Tomasza Stańki. Do projektu „Tomasz Dąbrowski i Istnienia Poszczególne” trębacz zaprosił polskich i duńskich instrumentalistów jazzowych, którzy wspólnie nawiążą do twórczości Stańki. Dąbrowski jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na polskiej, jak i na europejskiej scenie jazzowej. Artysta gra na trąbce oraz instrumencie zwanym „balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą oraz wschodnio-europejskim folkiem.

Już po raz ósmy Letniej Akademii Jazzu będą towarzyszyć warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform. Przez cztery dni (10-13 sierpnia) młodzi adepci jazzu z całej Europy będą pod okiem doświadczonych jazzmanów wymieniać się doświadczeniami i tworzyć nowe aranżacje.

Jak co roku zaprezentowane zostaną współczesne kierunki rozwoju muzyki. Na scenie Wytwórni wystąpi Eve Risser, najbardziej eksperymentalna francuska pianistka i kompozytorka jazzowa, natomiast dzień później na specjalnym koncercie zaprezentuje się kadra warsztatów, a także polskie młode trio, uczestnicy poprzednich edycji INTL Jazz Platform – zespół Immortal Onion.

Całość zwieńczy wspólny koncert uczestników warsztatów, a w drugiej jego części zobaczymy wybuchowy super band Koma Saxo pochodzącego ze Szwecji, a mieszkającego w Berlinie Pettera Eldha. Artyści zabiorą uczestników muzycznego wydarzenia w podróż przez różne nastroje, niejednokrotnie wykraczając poza ramy gatunku, prezentując jazz w nowatorskim, ożywczym wydaniu.

Kontynuując rozpoczęte w 2019 r. działania Fundacji Wytwórni w ramach projektu Jazz Connective, mającyego na celu podnoszenie kompetencji aktorów sektora muzycznego, młodzi muzycy oraz delegaci z różnych krajów Unii Europejskiej będą mieli możliwość uczestniczenia w specjalnych panelach dyskusyjnych i seminariach.

Sierpień w klubie Wytwórnia upłynie pod znakiem dobrej muzyki w wykonaniu polskich i światowych gwiazd jazzu. O liczbie dostępnych biletów na Letnią Akademię Jazzu klub będzie informować na bieżąco na swojej stronie internetowej oraz w kanałach social media. Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo przez regionalną telewizję - TV Toya.


 PROGRAM:

    9.08.2020     G: 19:00
    TIE BREAK

    11.08.2020    G: 21:00
    EVE RISSER

    12.08.2020    G: 20:00
    IMMORTAL ONION / KONCERT KADRY INTL JAZZ PLATFORM

    13.08.2020    G: 19:00
    PETTER ELDH & KOMA SAXO / KONCERT FINALOWY INT. JAZZ PLATFORM

    16.08.2020    G: 19:00
    WOJTCZAK/PIOTROWICZ „PLASTIC POETRY” / EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE

    22.08.2020    G: 19:00
    ŁUKASZ OJDANA SOLO / LOUIS SCLAVIS QUARTET

    23.08.2020    G: 19:00
    O.N.E. QUINTET / NATALIA GROSIAK „PROSTO”

    27.08.2020    G: 19:00
    TOMASZ DĄBROWSKI I ISTNIENIA POSZCZEGÓLNE