CHOPIN REVISITED | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

CHOPIN REVISITED

Koncert jazzowy w Brzeźniu w wykonaniu Rafał Rokicki Trio, wypełniony współczesnymi aranżacjami utworów Fryderyka Chopina. Materiał z płyty „Chopin Revisited” nagrany w 2014 przez pianistę Rafała Rokickiego z wybitnymi muzykami młodego pokolenia: kontrabasistą Michałem Kapczukiem i perkusistą Pawłem Dobrowolskim.
Chopin w ich ujęciu to muzyka nieoczywista, chwilami wręcz trudna do rozpoznania, o bogatej dynamice i wyrazistej ekspresji. Artystom udało się to, co dostępne nielicznym: stworzenie własnej koncepcji estetycznej.

Lista jazzmanów, którzy inspirowali się muzyką Chopina, jest długa, by wspomnieć tylko zespół wokalny Novi Singers z lat 70., trio Andrzeja Jagodzińskiego, Adama Makowicza, Krzysztofa Herdzina czy Leszka Możdżera. Każdy z nich w Chopinowskich nutach odnajdywał coś nieco innego. Dziś kolejną kartę tej księgi zapisuje Rafał Rokicki.

Artysta łączy przestrzenny jazz skandynawski ze słowiańskim romantyzmem, dołączając do tego elementy jazzu nowoczesnego i third stream (tzw. trzeci nurt – syntezę muzyki poważnej i jazzu). Ukończył Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał prestiżową Jazz Performance Award. Dziesięć lat temu wrócił do Polski i wkrótce teka jego nagród zaczęła szybko pęcznieć. Zdobył m.in. 36. Klucz do Kariery na Jazz Celebrations w Gorzowie Wielkopolskim, II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy i został pierwszym laureatem projektu Era Music Garden. Jego debiutancka płyta „G.H.R.” została świetnie przyjęta w Polsce i za oceanem.

Wystąpią:
Rafał Rokicki Trio: Rafał Rokicki – fortepian/kompozycje, Michał Kapczuk – kontrabas/gitara basowa, Paweł Doborowolski – perkusja

W programie:
Współczesne aranżacje utworów Fryderyka Chopina: Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Mazurek F-dur op. 68 nr 3, Etiuda c-moll op. 25 nr 12, Walc f-moll op. 70 nr 2, Etiuda f-moll op. 10 nr 9, Preludium b-moll op. 28 nr 16, Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Program wycieczki:
Autokar g. 9. Trasa: Łódź – Sędziejowice – Widawa – Konopnica – Ożarów – Wieluń – Brzeźnio – Łódź.

Ziemia Sieradzka to obok Ziemi Łęczyckiej jedna z dwóch głównych składowych, z których powstało współczesne województwo łódzkie. Przez wiele lat podległa Wielkopolsce, zachowywała jednak swą ograniczoną odrębność. Teren ten, znany już Rzymianom za sprawą przebiegającego wzdłuż Warty słynnego Szlaku Bursztynowego, z dwiema historycznymi stolicami (Sieradzem i, będącym na trasie wycieczki, Wieluniem) oferuje wiele atrakcji historycznych, ale też i przyrodniczych, związanych z położeniem na skraju nizin i wyżyn (fragment Jury Krakowsko-Częstochowskiej zwany Jurą Wieluńską). Całość spaja błękitna wstęga tworzącej tu kilka niewielkich przełomów największej w naszym regionie rzeki – Warty, nad którą położone są dwa parki krajobrazowe: nizinny, oferujący szerokie panoramy dolinne Park Międzyrzecza Warty i Widawki, oraz wyżynny, Załęczański Park Krajobrazowy (z licznymi jaskiniami i wychodniami skał jurajskich). Na trasie wycieczki obejrzymy m.in. dawne grodzisko w Konopnicy, muzeum wnętrz dworskich w przepięknym Ożarowie i Wieluń – pierwsze miasto dotknięte zniszczeniami II wojny światowej. Po drodze zajrzymy do zakładu produkującego organy kościelne i nie raz miniemy któryś z malowniczych drewnianych kościółków budowanych w oryginalnym stylu wieluńskim, niespotykanym nigdzie indziej w Polsce.