Choreografie miasta | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Choreografie miasta

"Krótkotrwałość", fot. Modestas Endriuska

8 VIII na Dworcu Łódź Fabryczna odbędzie się kolejny spektakl tańca w ramach nowego cyklu bezpłatnych miejskich wydarzeń. "Choreografie Miasta" to cztery przedstawienia taneczne autorstwa uznanych polskich choreografów, które przybliżają łodzianom specyfikę sztuki tańca i rozszerzają grupę jego odbiorców.
To pierwsza taka propozycja w Łodzi, dzięki której w przestrzeni miejskiej, w sezonie letnim, widzowie zobaczą trzy różne spektakle z udziałem zawodowych tancerzy, w których każde oferuje inny model uczestnictwa i odmienny język choreograficzny. Pierwsze wydarzenie - „Zdarzenia” - odbyło się 17 VII i cieszyło się zainteresowaniem widzów. Tancerze w relacji z muzykami grającymi na żywo przedstawili partyturę zdarzeń inspirowanych procesem i komunikatami i komentarzami choreografa, który włączał się w akcję spektaklu na żywo.

Kolejna propozycja to spektakl „Odyseja”, który odbędzie się już w niedzielę 8 VIII na Dworcu Łódź Fabryczna. Dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń przedstawienie odbędzie się dwukrotnie, a dodatkowo w przeddzień warsztatów wszyscy chętni, którzy chcą jeszcze intensywniej zaznać sztuki, mogą wziąć udział w otwartych warsztatach tańca współczesnego prowadzonych przez tancerza spektaklu. Warsztaty odbędą się 7 VIII w godz. 16-18 w sali Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Ogrodach Geyera (Piotrkowska 293/305) i poprowadzi je Paweł Urbanowicz. Następnego dnia o godz. 12 oraz 18 widzowie i przechodnie zobaczą „Odyseję”. Ponieważ akcja przedstawienia wdziera się w świat dworca, zarejestrowani uczestnicy otrzymają zestawy słuchawkowe do odtworzeni ścieżki dźwiękowej. Poprzez język tańca i teatru wykonawcy zaproszą widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy, aby wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Po spektaklu odbędzie się krótka rozmowa z twórcami i osobami występującymi w spektaklu.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy mailowe przez materia@materialodz.pl.

Ostatnim spektaklem cyklu będzie „Krótkotrwałość” autorstwa Macieja Kuźmińskiego i Šeiko Dance Company. Można go obejrzeć 18 IX w przestrzeni łódzkiego Śródmieścia. Będzie to przedstawienie, w którym tancerze towarzyszyć będą łodzianom w codziennej rutynie, przemieszczając się po mieście w ciągu trzech godzin i eksperymentując z dobrze znanymi przestrzeniami. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Ważnym celem jest pokazanie publiczności i zachęcenie jej do kontemplacji istoty naszych czasów - przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i prawie niewidocznych obiektów, jak drzewa czy znaki.

Wszystkie szczegóły na profilu na FB i IG oraz stronie www.materialodz.pl.

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operator: Materia
Partnerami programu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.