Co słychać w Filharmonii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Co słychać w Filharmonii

Na zdjęciu Karita Mattila jako Salome w operze R. Straussa. Fot. Marty Sohl/Metropolitan Opera.

Koncert na trąbkę i smyczki, bel canto z nowojorskiej Metropolitan Opera czy słuchowisko dla małych melomanów w Dniu Dziecka? Na wszystkie te wydarzenia zaprasza w tym tygodniu Filharmonia Łódzka. 
Czarowanie muzyką
Na profilu na Facebooku Filharmonii można posłuchać koncertu na trąbkę i smyczki "Seeking the Answer"Artura Banaszkiewicza w wykonaniu Sławomira Cichora, pierwszego trębacza Orkiestry Symfonicznej FŁ, i Apertus Quartet (w składzie: Marta Kalińska-Strasinska, Natalia Tuszyńska, Małgorzata Sowierka-Chmiel, Maria Katarzyna Filipiak).

Znaleźć tam można także Arioso BWV 1056 J.S. Bacha na fagot i harfę w transkrypcji Adama Męczywora w wykonaniu muzyków: Krzysztofa Kamińskiego i Beaty Tarnowicz - Kamińskiej. Magiczną, muzyczną niespodziankę przygotuje Filip Piestrzeniewicz, iluzjonista, który miał wziąć udział w odwołanym Koncercie Familijnym pt. "Muzyka i czary", zaplanowanym na 30 maja. Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka na profilu na Spotify można posłuchać specjalnej playlisty, ułożonej z utworów skomponowanych przez mistrzów w młodości. Nie zabraknie też niespodzianki związanej z muzykami Orkiestry.

Zagrajcie siarczyście - od malucha do melomana
Na profilu edukacyjnym "Od Malucha do Melomana" można obejrzeć czwartą, ostatnią część słuchowiska „Hej, zagrajcie siarczyście!” i poznać w końcu tajemnicę Moniuszkowskiego Strasznego Dworu. Przypominamy, że jest to możliwe dzięki naszemu wspaniałemu Chórowi dla (nie)opornych wraz z przyjaciółmi, który występuje pod kierunkiem Mariusza Lewego. W całości słuchowisko dostępne jest na kanale Youtube. W sobotę czas na kolejny odcinek "Beatbox meets classics" w ramach cyklu "Filharmonia z klasą". Filharmonia zachęca do słuchania, ćwiczenia i uczenia się. Na Dzień Dziecka przygotowano w prezencie film, zmontowany z nagrań dzielnych Odkrywców Muzyki, którzy przysłali do Filharmonii swoje wykonania „Odkrywcowej piosenki”.

Bel canto 
W przygotowanych na ten tydzień retransmisjach nowojorska Metropolitan Opera stawia na arcydzieła włoskie. Wśród nich znajduje się "Manon Lescaut" Giacoma Pucciniego z 1980 roku ze wspaniałą włoską sopranistką Renatą Scotto (środa, 27 maja) i partnerującym jej Plácido Domingo. Wiele wzruszeń i zachwytów można też sobie obiecywać po  "Lunatyczce" Belliniego (piątek, 29 maja). W tym spektaklu rolę tytułową - niesłusznie posądzonej o zdradę narzeczonego szwajcarskiej wieśniaczki Aminy - gra francuska śpiewaczka Natalie Dessay. W sobotę (30 maja) będzie można pośmiać się przy operze komicznej "Napój miłosny" G. Donizettiego.

Na zakończenie tego tygodnia (niedziela, 31 maja) kontrast przyniesie opera "Salome" Richarda Straussa. Po prapremierze  1905 r. opera ta budziła wiele kontrowersji.  W Metropolitan Opera dzieło wystawiono w 1907 r., lecz po premierze zostało zdjęte z afisza z powodów obyczajowych - mimo protestów publiczności. Partię tytułową wykonywały najznakomitsze śpiewaczki kolejnych generacji, m.in. Emmy Destinn, Salomea Kruszelnicka, Montserrat Caballé, Jessye Norman. W retransmisji wystąpi fińska sopranistka Karita Mattila.

Na stronie internetowej FŁ sukcesywnie zamieszczane są programy do spektakli Met. Ponieważ część transmisji pochodzi z wcześniejszych zasobów tego teatru, obsady wymienione w filharmonicznych programach mogą się różnić od tych w internetowych transmisjach.

mat.nadesłany/pi 
Filharmonia Łódzka

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Narutowicza 20/22

Kontakt

tel. 42 664 79 10